REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Szczepionka na Alzheimera coraz bliżej. W końcu może udać się powstrzymać zabójcę pamięci

Międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Niemiec opracował zupełnie nową metodę walki z chorobą Alzheimera. Jeżeli wstępne badania się potwierdzą, może się okazać, że nie tylko powstanie szczepionka przeciwko chorobie Alzheimera, ale także będzie można leczyć osoby już na nią cierpiące.

17.11.2021
17:19
alzheimer
REKLAMA

Póki co, nie ma żadnej skutecznej metody leczenia choroby Alzheimera. Koncerny farmaceutyczne od lat próbują podjąć nierówną walkę z tą coraz powszechniej występującą chorobą neurodegeneracyjną, prowadzącą do otępienia szczególnie u osób starszych.

REKLAMA

Szczepionka na Alzheimera skuteczna u myszy. Czas na ludzi

Naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii opracowali właśnie metodę leczenia przeciwciałami oraz bazującą na białkach szczepionkę. Obydwa produkty znacząco redukują objawy choroby Alzheimera u myszy. Teraz pora na badania na ludziach.

Badacze skupili się w swojej pracy na rozpuszczalnej formie beta-amyloidu, fragmentu większego białka odkładającego się w mózgu w postaci złogów. To właśnie te złogi odpowiadają za rozwój choroby Alzheimera. Zważając na to, że dotychczas testowane preparaty, które miały za zadanie rozpuszczanie płytek beta-amyloidu nie poprawiały stanu pacjentów, naukowcy postanowili podejść do problemu od innej strony.

W organizmach myszy naukowcy zidentyfikowali przeciwciała, które neutralizują fragmenty rozpuszczalnych beta-amyloidów w ten sposób, że te nie są w stanie związać się z innymi białkami, ani z płytkami.

REKLAMA

Następnie badając ludzką wersję tego przeciwciała (TAP01_04) naukowcy odkryli, że przyłącza się ono do beta-amyloidów, uniemożliwiając im gromadzenie się w postaci płytek i przyłączanie się do białek. Badacze opracowali zatem szczepionkę, która prowokuje układ odpornościowy do produkcji tego konkretnego przeciwciała. Przyjęcie takiej szczepionki będzie hamowało tym samym odkładanie się beta-amyloidu w mózgu i tym samym uniemożliwiało rozwój choroby Alzheimera. W toku badań na myszach okazało się, że szczepionka faktycznie prowokuje organizm do produkcji wymaganego przeciwciała.

Co być może równie ważne, okazało się, że szczepionka na Alzheimera oraz proces leczenia umożliwia także przywrócenie pamięci i prawidłowego działania komórek nerwowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA