REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

CD Projekt w chińskich rękach? Twórcy Cyberpunka: to my będziemy kupować, nie nas

Prezes CD Projektu Adam Kiciński ucina spekulacje na temat kupienia jego firmy przez duży podmiot z Chin lub Zachodu. Według Kicińskiego plan jest odwrotny: to twórcy Cyberpunka oraz Wiedźmina będą przejmować kolejne studia.

26.11.2021
19:51
Ktoś kupi CD Projekt? Prezes zaprzecza: to my kupujemy, nie nas
REKLAMA

Po wysokiej, ale gorszej od zakładanej sprzedaży Cyberpunka 2077, połączonej z wieloma wizerunkowymi kompromitacjami CD Projektu, w mediach ponownie odżyły plotki na temat przejęcia polskiego wydawcy przez podmiot zza granicy. Wskazywano m.in na chińskie molochy takie jak Tencent oraz NetEase, znane z zakupów udziałów w zachodnich spółkach produkujących gry wideo. Spekulacje na ten temat ucina sam Adam Kiciński, prezes CD Projektu.

REKLAMA
 class="wp-image-1775458"

`Adam Kiciński zaprzecza sprzedaży CD Projektu i podkreśla, że to jego firma będzie kupować nowe studia.

W wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej Kiciński podkreśla, że CD Projekt chce pozostać w pełni niezależnym podmiotem. Grupa nie szuka strategicznego partnera, a status spółki ma znacząco utrudniać jakiekolwiek próby wrogiego przejęcia. CD Projekt ma być skoncentrowany na realizowaniu własnej strategii, polegającej na równoczesnym rozwijaniu dwóch posiadanych franczyz: Cyberpunka oraz Wiedźmina.

Jednocześnie Kiciński podkreśla, że spółka sama zamierza przejmować kolejne studia oraz wzmacniać własny potencjał deweloperski. Na ten moment w ramach Grupy CD Projekt pracuje 1200 osób, z czego ponad połowa to producenci gier w studiach CD Projekt RED. Około 60 osób to deweloperzy Spokko zajmujący się wiedźmińską grą na telefony. W ramach grupy działa również niedawno nabyte bostońskie studio The Molasses Flood. Firma kupiła także studio w Vancouver, które poszerzyło skład RED-ów.

 class="wp-image-1792489"

Wyłącznie najbardziej dochodowi producenci gier z Polski dokonują przejęć zachodnich studiów.

REKLAMA

Większość spółek w naszym kraju rozwija się poprzez zakładanie nowych filii krajowych bądź przejmowanie podmiotów z regionu Europy Środkowej oraz Wschodniej. Na zakupy w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej najczęściej pozwalają sobie najbardziej dochodowe spółki, jak Ten Square Games tworzący popularne gry mobilne czy właśnie CD Projekt RED, którego sprzedaż Wiedźmina w tzw. długim ogonie wciąż jest na bardzo wysokim poziomie.

W ostatnich dniach świetnie sprzedaje się także Cyberpunk 2077, za sprawą cenowej promocji na Steam. Nowe recenzje wystawiane na tej platformie przez graczy są aktualnie znacznie bardziej pochlebne niż te w okresie grudniowej premiery zabugowanego Cyberpunka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA