REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Autopay czy e-Toll? Jak płacić za autostrady w Polsce?

Jak płacić za przejazd autostradą w Polsce? Są na to aplikacje! Kierowcy mogą skorzystać z aplikacji takich jak e-Toll lub zintegrowane z nią Autopay.

23.11.2021
7:22
autostrada aplikacja platnosc etoll pl autopay jak dziala
REKLAMA

Klasyczne punkty poboru opłat za przejazd autostradą, czyli bramki, odchodzą do lamusa. Zapłacić za możliwość wjechania na polską autostradę można już z poziomu aplikacji mobilnych dostępnych na smartfony.

REKLAMA

Jak płacić za przejazd autostradą w Polsce z poziomu telefonu?

Już od kilku miesięcy działa aplikacja e-Toll PL, którą można pobrać na smartfony z Androidem (ze sklepu Google Play) oraz iOS-em (z App Store'u). To dzięki niej można obsługiwać nowy system e-Toll, który jest następcą viaTOLL.

Wspomniana aplikacja dostępna jest za darmo i umożliwia uiszczenie opłaty za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych w nowym systemie e-TOLL. Jej twórcy przekonują, że jest wygodną alternatywą dla urządzeń pokładowych (OBU), a także Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL). Za jej pomocą można:

  • wnieść opłatę elektroniczną dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej;
  • wnieść opłatę za przejazd płatnymi odcinkami autostrad państwowych A2 i A4
  • doładować i monitorować stan konta rozliczeniowego w trybie przedpłaty;
  • monitorować przewóz towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO, zgodnie z Ustawą z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

e-Toll PL generuje dla użytkownika tzw. identyfikator biznesowy urządzenia, który trzeba podać w Internetowym Koncie Klienta (IKK). Dzięki temu staje się ona widoczna jako urządzenie OBE (On-Board-Equipment), gotowe do przypisania do pojazdu. Potem wystarczy już tylko wskazać, w którym pojeździe aplikacja będzie używana i ruszyć w drogę.

Integracja e-Toll i Autopay

e-Toll ma nienajlepsze opinie, ale pojawiła się dla niego alternatywa w postaci AutoPay (na Androida i na iOS-a). To kolejna z aplikacji do płacenia za przejazd autostradą. Podczas rejestracji trzeba podać takie informacje jak adres e-mail, nr telefonu oraz podstawowe informacje na temat pojazdu, czyli markę i jego numer rejestracyjny. Kolejny krok to wybór formy płatności (karta debetowa lub kredytowa). Po jej dodaniu można wybrać, za które odcinki opłaty pobierane będą automatycznie.

Już od 1 grudnia 2021 r. wszyscy chętni będą mogli można wykorzystać AutoPay, aby opłacić przejazd po państwowych odcinkach autostrad A2 i A4. Możliwe jest to dzięki integracji tej usługi z e-Toll. Skorzystają na tym zarówno kierowcy pojazdów ciężkich, jak i lekkich oraz klienci indywidualni.

Punkty poboru opłat znikną docelowo ze wszystkich bramek, a osoby, które poruszają się po płatnych odcinkach państwowych autostrad A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica, będą musieli skorzystać z jednej z dostępnych aplikacji lub wyposażyć się w bilet autostradowy.

Jak działa AutoPay?

REKLAMA

Aplikacja AutoPay po uruchomieniu odczytuje koordynaty GPS kierowcy. Potem wystarczy udać się do bramek oznaczonych symbolem AmberGO (płatny odcinek Toruń-Gdańsk na autostradzie A1) oraz na bramki oznaczonych znakiem czarnej kamery na żółtym tle autostradzie A4 Katowice-Kraków.

System automatycznie rozpoznaje rejestrację pojazdu i na jego widok podniesie szlaban - podobnie zresztą jak to będzie się działo przy zjeździe z autostrady. Odpowiednia kwota zostanie potem pobrana z konta Autopay bez konieczności wciskania przycisków start oraz stop.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA