REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Technologie

Autopay czy e-Toll? Jak płacić za autostrady w Polsce?

Jak płacić za przejazd autostradą w Polsce? Są na to aplikacje! Kierowcy mogą skorzystać z aplikacji takich jak e-Toll lub zintegrowane z nią Autopay.

autostrada aplikacja platnosc etoll pl autopay jak dziala
REKLAMA

Klasyczne punkty poboru opłat za przejazd autostradą, czyli bramki, odchodzą do lamusa. Zapłacić za możliwość wjechania na polską autostradę można już z poziomu aplikacji mobilnych dostępnych na smartfony.

REKLAMA

Jak płacić za przejazd autostradą w Polsce z poziomu telefonu?

Już od kilku miesięcy działa aplikacja e-Toll PL, którą można pobrać na smartfony z Androidem (ze sklepu Google Play) oraz iOS-em (z App Store'u). To dzięki niej można obsługiwać nowy system e-Toll, który jest następcą viaTOLL.

Wspomniana aplikacja dostępna jest za darmo i umożliwia uiszczenie opłaty za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych w nowym systemie e-TOLL. Jej twórcy przekonują, że jest wygodną alternatywą dla urządzeń pokładowych (OBU), a także Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL). Za jej pomocą można:

  • wnieść opłatę elektroniczną dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej;
  • wnieść opłatę za przejazd płatnymi odcinkami autostrad państwowych A2 i A4
  • doładować i monitorować stan konta rozliczeniowego w trybie przedpłaty;
  • monitorować przewóz towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO, zgodnie z Ustawą z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

e-Toll PL generuje dla użytkownika tzw. identyfikator biznesowy urządzenia, który trzeba podać w Internetowym Koncie Klienta (IKK). Dzięki temu staje się ona widoczna jako urządzenie OBE (On-Board-Equipment), gotowe do przypisania do pojazdu. Potem wystarczy już tylko wskazać, w którym pojeździe aplikacja będzie używana i ruszyć w drogę.

Integracja e-Toll i Autopay

e-Toll ma nienajlepsze opinie, ale pojawiła się dla niego alternatywa w postaci AutoPay (na Androida i na iOS-a). To kolejna z aplikacji do płacenia za przejazd autostradą. Podczas rejestracji trzeba podać takie informacje jak adres e-mail, nr telefonu oraz podstawowe informacje na temat pojazdu, czyli markę i jego numer rejestracyjny. Kolejny krok to wybór formy płatności (karta debetowa lub kredytowa). Po jej dodaniu można wybrać, za które odcinki opłaty pobierane będą automatycznie.

Już od 1 grudnia 2021 r. wszyscy chętni będą mogli można wykorzystać AutoPay, aby opłacić przejazd po państwowych odcinkach autostrad A2 i A4. Możliwe jest to dzięki integracji tej usługi z e-Toll. Skorzystają na tym zarówno kierowcy pojazdów ciężkich, jak i lekkich oraz klienci indywidualni.

Punkty poboru opłat znikną docelowo ze wszystkich bramek, a osoby, które poruszają się po płatnych odcinkach państwowych autostrad A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica, będą musieli skorzystać z jednej z dostępnych aplikacji lub wyposażyć się w bilet autostradowy.

Jak działa AutoPay?

REKLAMA

Aplikacja AutoPay po uruchomieniu odczytuje koordynaty GPS kierowcy. Potem wystarczy udać się do bramek oznaczonych symbolem AmberGO (płatny odcinek Toruń-Gdańsk na autostradzie A1) oraz na bramki oznaczonych znakiem czarnej kamery na żółtym tle autostradzie A4 Katowice-Kraków.

System automatycznie rozpoznaje rejestrację pojazdu i na jego widok podniesie szlaban - podobnie zresztą jak to będzie się działo przy zjeździe z autostrady. Odpowiednia kwota zostanie potem pobrana z konta Autopay bez konieczności wciskania przycisków start oraz stop.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA