REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Ten kontener zamienia wodę morską w wodę pitną. Cudowny sposób na niedobory wody

Bezustanny wzrost średnich temperatur powietrza na Ziemi jest zwiastunem potężnych problemów, przed którymi ludzkość stanie już za kilka lat. Dzieci, które rodzą się teraz, w ciągu swojego życia będą musiały „dzięki nam” mierzyć się z dużo większą liczbą katastrof naturalnych, susz i niedoborów wody niż ich dziadkowie. Być może jednak problem niedoboru wody uda się rozwiązać w najbliższym czasie.

10.10.2021
18:33
odsalanie wody
REKLAMA

Już w 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia alarmowała, że już w 2025 r. niemal połowa ludzkości będzie miała poważny problem z dostępem do wody pitnej przynajmniej przez kilka miesięcy w roku. Według ONZ w 2050 r. już ponad 5 miliardów ludzi będzie się borykało z tym problemem. Pięć miliardów to kolosalna liczba. Nie ma w tym nic zaskakującego. Jakby nie patrzeć, tylko 3 proc. wody na Ziemi to woda słodka. Cała reszta to woda morska nienadająca się do picia.

REKLAMA

Fińska firma Solar Water Solutions opracowała system odsalania wody morskiej, który - jeżeli się sprawdzi - może całkowicie rozwiązać problem niedoboru wody pitnej. Cała instalacja zasilana jest energią słoneczną. Jest zatem szansa na prawdziwie ekologiczny system wytwarzania wody pitnej.

REKLAMA

Opracowane przez firmę stacje odsalania wody morskiej właśnie trafiły do hrabstwa Kitui w Kenii, gdzie już za dwa lata będą mogły dostarczać wodę pitną dla 400 000 Kenijczyków. Każda taka stacja mieści się w standardowym kontenerze, dzięki czemu nie stwarza większych problemów w transporcie morskim. Do Kitui właśnie trafiło 200 takich kontenerów. Razem, będą w stanie one wytwarzać 4-7 tysięcy litrów wody na godzinę z wody morskiej.

Nie ma tutaj jednak żadnej magii. System odsalania wody wykorzystuje znaną od dawna metodę odwrotnej osmozy do odsalania wody morskiej. Dlatego wyzwaniem dla inżynierów jest teraz stworzenie skutecznego systemu pozbywania się solanki, która jest skutkiem ubocznym procesu odsalania, i która jest szkodliwa dla wszystkich roślin w rejonie stacji odsalania. Jeżeli jednak to się uda, użytkowanie stacji będzie całkowicie przyjazne dla środowiska, a wtedy przy odpowiedniej skali produkcji takich stacji, problem dostępu do wody pitnej może się okazać rozwiązany.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA