REKLAMA

Giganci muszą płacić. Polska i pozostałe kraje OECD z nowymi podatkami dla Big Techu

Kraje należące do OECD – Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – porozumiały się w sprawie polityki fiskalnej względem międzynarodowych korporacji informatycznych. Będzie im dużo trudniej unikać podatków.

09.10.2021 13.43
podatki OECD firmy IT
REKLAMA

Według oświadczenia prasowego OECD, kraje należące do organizacji porozumiały się względem opodatkowania działających na międzynarodowym rynku korporacji. Przedsiębiorstwa te będą podlegać minimalnej stawce podatku 15 proc. od 2023 r. Do porozumienia przystąpiły nie tylko kraje członkowskie OECD (Polska należy do OECD od listopada 1996 r.), ale też i wiele innych. W sumie na nową politykę fiskalną zgodziło się 136 państw, które stanowią 90 proc. światowego PKB.

REKLAMA

Czytaj też:

Jak czytamy w informacji prasowej od OECD, porozumienie podatkowe nie ma na celu zlikwidowania podatkowej konkurencyjności krajów członkowskich. Zamiarem jest ustanowienie podatkowych limitów, dzięki którym wedle przewidywań Organizacji do kas narodowych wpłynie 150 mld dol. nowych przychodów każdego roku. Stracą firmy o przychodach większych niż 750 mln euro.

Nowe podatki na gigantów informatycznych

REKLAMA

Cytowany w informacji prasowej sekretarz OECD Mathias Cormann jest zdania, że nowe porozumienie poprawi ściągalność podatków i uczyni opodatkowanie bardziej sprawiedliwym dla wszystkich. Należy jednak pamiętać, że nowe porozumienie musi jeszcze zostać potwierdzone w ustawodawstwie każdego z krajów członkowskich

Polska i reszta krajów ma się tym zająć w przyszłym roku. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zapewnia, że w razie potrzeby służy pomocą każdemu z krajów, który takiej pomocy by szukał we wprowadzeniu nowego prawa podatkowego.

Na dziś żadna z korporacji tak zwanego big techu nie wystosowała komentarza na temat porozumienia OECD.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA