REKLAMA

GeForce Now RTX 3080 to nowa jakość na PC i Makach. Nvidia odpala granie w chmurze w 120 klatkach

GeForce Now RTX 3080 to granie w chmurze w jakości 1440p z prędkością 120 klatek na sekundę na komputerze i laptopie lub w jakości 4K HDR 60 fps na Nvidia Shield.

22.10.2021 08.15
GeForce Now RTX 3080: Nvidia odpala granie 120fps w chmurze
REKLAMA

Nvidia rozszerza usługę GeForce Now o nowy pakiet oraz ulepszoną technologię. Od teraz granie na laptopie z Windows albo MacBooku w gry w jakości 1440p z płynnością na poziomie 120 klatek na sekundę jest możliwe. Poznaliśmy polskie ceny subskrypcji GeForce Now RTX 3080.

REKLAMA

Granie w chmurze jeszcze nigdy nie było szeroko możliwe w 120 klatkach na sekundę. Korzystając z usług takich jak Stadia czy Xbox Cloud Gaming możemy cieszyć się płynnością rozgrywki do 60 fps. Nvidia przesuwa tę granicę, oferując pakiet GeForce Now RTX 3080, którego użytkownicy będą mieli do dyspozycji nowe, przepotężne jednostki GeForce Now SuperPOD. Obraz będzie z nich strumieniowany prosto na nasze urządzenie. Nawet jeśli jest to kilkuletni MacBook albo tani laptop z Windows.

GeForce NOW RTX 3080 umożliwi granie w jakości 1440p 120 fps dzięki superkomputerom SuperPOD. Też na smartfonie.

 class="wp-image-1905920"
Nowe jednostki SuperPOD
 class="wp-image-1905911"

Osoby korzystające z nowego pakietu GeForce Now RTX 3080 od Nvidii będą mogli odbierać strumieniowany obraz w jakości 1440p przy 120 klatkach na sekundę na dowolnym urządzeniu typu laptop/komputer stacjonarny lub w jakości 4K HDR 60 fps na Nvidia Shield.

Wysoka wydajność gwarantująca stabilne 120 fps to efekt rozszerzenia floty GeForce Now o nowe, potwornie wydajne jednostki SuperPOD. Nvidia chwali się, że maszyny są średnio 70-krotnie wydajniejsze od przeciętnej konfiguracji laptopa gracza na Steam ze zintegrowaną grafiką, a także 7-krotnie wydajniejsze od popularnej konfiguracji desktopa na Steam z kartą GTX 1060.

Według Nvidii jednostka SuperPOD jest równie wydajna co trzy Xboksy Series X z mocą GPU na poziomie 35 teraflopów. CPU to natomiast 8-rdzeniowy, 16-wątkowy AMD Ryzen Threadripper. Do tego dochodzi 28 GB RAM DDR4-3200. Taka konfiguracja, połączona z unikalną architekturą SuperPOD-ów, ma zagwarantować graczom stabilne 120 klatek w na sekundę w zdecydowanej większości gier przy zachowaniu ustawień graficznych na poziomie ultra.

Warto dodać, że możliwość gry w 120 klatkach na sekundę otrzyma również część graczy mobilnych, korzystających z GeForce Now RTX 3080 na smartfonie. Użytkownicy muszą jednak posiadać kompatybilne telefony z systemem Android, zdolne do wyświetlania treści w 120 fps, jak np. Samsung Galaxy S21. Niewykluczone, że w przyszłości podobna możliwość pojawi się na iPhone, ponieważ Apple właśnie rozpoczęło migrację swoich telefonów do środowiska ProMotion z maksymalną częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie 120 Hz.

Gdy zestawimy GeForce Now z konkurencją, największe wrażenie robi jednak opóźnienie. Wręcz jego brak.

 class="wp-image-1905908"

Dzięki wykorzystaniu w GeForce Now RTX 3080 nowej technologii Adaptive Sync oraz optymalizacji własnej infrastruktury sieciowej Nvidii udało się drastycznie zmniejszyć opóźnienie obrazu z gry, wysyłanego na ekran naszego urządzenia. Opóźnienie mierzone metodą click-to-pixel na przykładzie gry Destiny 2 zostało obniżone w usłudze GeForce Now ze średnio 81 ms do 56 ms. Tym samym GeForce Now odstawia na dystans np. chmurę Microsoftu, gdzie w tych samych warunkach testowych opóźnienie ma wynosić od 93 do ponad 200 ms, w zależności od platformy docelowej.

Minimalizacja opóźnienia jest o tyle ważna, że w przypadku grania w chmurze to jeden z dwóch najistotniejszych parametrów. Im mniejsze opóźnienie i im klarowniejszy obraz, tym doświadczenie staje się bliższe natywnej rozgrywki. Nvidia ulepsza swoją usługę w obu tych obszarach, lecz niestety standard 1440p 120 fps wraz z nowym, niższym opóźnieniem będzie dostępny wyłącznie dla użytkowników korzystających z nowej usługi GeForce Now RTX 3080.

Ile kosztuje GeForce Now RTX 3080? Poznaliśmy polskie ceny nowej usługi Nvidi.

 class="wp-image-1905902"

Sześć miesięcy korzystania z nowej usługi GeForce Now RTX 3080 będzie kosztować w Polsce 490 zł. Alternatywa to dotychczasowy darmowy GeForce Now oraz tańsze o połowę GeForce Now Priority wsparte układami RTX. Wyróżnikiem najnowszej i najdroższej usługi - poza wcześniej wymienionymi parametrami - jest także możliwość zachowywania własnych ustawień graficznych, które będą automatycznie wczytywane po każdym kolejnym uruchomieniu gry z chmury. Posiadacze pozostałych pakietów otrzymują z góry wybrane konfiguracje ustawień, możliwe do ręcznej zmiany, ale resetowane przy każdej kolejnej sesji online.

REKLAMA

Premiera GeForce Now RTX 3080 zbiega się z premierą aż dziewięciu nowych gier w chmurze Nvidii, na czele z popularnym MMO Amazonu: New World. Jednocześnie Nvidia chwali się, że coraz więcej wydawców współpracuje z ich chmurą, widząc w niej dodatkowe możliwości dystrybucji własnych tytułów. Doskonałym tego przykładem jest Electronic Arts - początkowo niechętne do współpracy, ale teraz wdrażające do GeForce Now własną bibliotekę gier.

W tym miejscu warto dodać, że dzięki GeForce Now możemy grać w tytuły kupione na innych, współpracujących z Nvidią platformach. Jeśli posiadamy Cyberpunka 2077 na GOG czy New World na Steam, nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić własną grę, z zapisanymi postępami, na starym laptopie albo tablecie poprzez GeForce Now, wszystko to bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. W bazie GeForce Now znajduje się już ponad 1000 gier, które możemy uruchamiać na starych laptopach oraz PC, a także urządzeniach mobilnych poprzez chmurę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA