REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowe aplikacje nie pominą Windowsa 10. Dostaną je nie tylko użytkownicy Windowsa 11

Jedną z najważniejszych nowości Windowsa 11 jest zupełnie nowe systemowe repozytorium gier i aplikacji. Zapewnia ono ich twórcom dużo więcej możliwości technicznych i biznesowych. Dzięki aktualizacji skorzystają z niego również użytkownicy Windowsa 10.

29.10.2021
6:23
windows 11 aplikacje microsoft store
REKLAMA

Microsoft Store dla Windows 10 jest najbezpieczniejszym i najpewniejszym miejscem do uzyskiwania nowych aplikacji i gier. Ma jednak wiele wad, z powodu których wielu dostawców popularnego na Windowsie oprogramowania nie zdecydowało się umieszczać tam swoich produktów.

REKLAMA

Czytaj też:

Microsoft Store, z uwagi na ówczesne mechanizmy bezpieczeństwa, ograniczał rodzaj gier i aplikacji do tych stworzonych w środowisku Universal Windows Platform oraz w ograniczonej software’ową piaskownicą wersji środowiska zwyczajowo określanego jako Win32. Tymczasem większość znanych aplikacji na Windowsa pisana była w nieograniczonej rzeczoną piaskownicą wersji Win32. A ich twórcy niechętnie podejmowali się kosztownego wysiłku przepisywania swoich tworów pod wymogi Microsoft Store. Nie pomagał w tym wymóg stosowania mechanizmów płatności Microsoftu jako jednej z opcji do wyboru, a zarazem brak obsługi subskrypcji.

Nowy Microsoft Store to odpowiedź na wszelkie skargi ze strony programistów. Win32 i Universal Windows Platform zostały połączone w jedną technologię, jaką jest Windows App. To między innymi oznacza, że niezależnie jakiego środowiska wcześniej uczył się programista – Win32 czy UWP – może nadal z niego korzystać tworząc gry i aplikacje dla Windowsa 11 i Microsoft Store. A zarazem może wzbogacać swoje twory o elementy do tej pory niedostępne. Na przykład kontrolki interfejsu UWP do aplikacji Win32 czy logikę biblioteki Win32 do aplikacji UWP.

Nowe aplikacje nie tylko dla Windowsa 11. Microsoft Store – ta nowa wersja – już w testach dla Windowsa 10.

 class="wp-image-1914323"
Microsoft Store z Windowsa 11 trafi do Windows 10

Ten ruch nie jest niespodzianką – Microsoft już wcześniej zapowiadał, że nowy Microsoft Store kiedyś w końcu trafi do Windowsa 10. Na razie dostępny jest wyłącznie w ramach programu beta-testów Windows Insider, gdzie teraz ochotnicy bawią się nowym mechanizmem, pomagając Microsoftowi wyłapać ostatnie błędy i niedoróbki.

Użytkownicy Windowsa 10 skorzystają ze wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą nowy Microsoft Store, w tym szybsze działanie aplikacji klienckiej i odświeżony wygląd. Najważniejszy jednak wydaje się łatwy dostęp do wielu nowych gier i aplikacji, które nie są widoczne dziś w ramach starego Microsoft Store.

REKLAMA

W ramach odświeżonego Microsoft Store deweloperzy mogą rozliczać się ze swoimi klientami w dowolny sposób. Nowy Microsoft Store może też na dziś hostować aplikacje Win32, .NET, UWP, Xamarin, Electron, React Native, PWA, Windows App i inne i zapewniać swój mechanizm do ich serwisowania. Efekty widać: nowy Microsoft Store codziennie wzbogaca się o liczne nowe aplikacje.

Nie jest jasne kiedy odświeżony Microsoft Store trafi do kanału produkcyjnego Windowsa 10 – a więc do zwykłych użytkowników, a nie testerów. Wiemy jednak, że Microsoft Store korzysta z własnego systemu serwisowania. Co oznacza, że Microsoft nie musi czekać na kolejną rozwojową aktualizację Windowsa 10 – planowaną na wiosnę przyszłego roku – by wprowadzić do Dziesiątki nowego Store’a.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA