REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Można już instalować aplikacje z Androida na Windowsie 11. Sklep Play został zhackowany

Haker ADeltaX stworzył skrypt, dzięki któremu na systemie Windows 11 można instalować aplikacje na Androida ze Sklepu Play. Skrypt nazywa się WSAGAScript i pod taką nazwą należy go szukać na GitHubie. Tam jest także instrukcja jego instalacji.

23.10.2021
16:43
windows 11 android polska
REKLAMA

W raptem kilka dni od rozpoczęcia beta-testów zgodności Windowsa 11 z aplikacjami na Androida, jeden zdolny deweloper pokonał zabezpieczenia Usług Google Play. Dzięki temu użytkownicy PC z Windows 11 mogą instalować wszystkie aplikacje z repozytorium Google’a.

REKLAMA

Jedną z planowanych na najbliższą przyszłość nowości dla Windowsa 11 jest wprowadzenie zgodności systemu Microsoftu z grami i aplikacjami na Androida. Mechanizm jest beta-testowany w ramach Niejawnego programu testów systemu Windows i w nieodległej przyszłości ma trafić do wszystkich użytkowników tego systemu. Jest jednak kilka problemów.

Niemal wszystkie sprzedawane na rynku urządzenia z Androidem korzystają z zamkniętej wersji tego systemu, ściśle zintegrowanej z Usługami Google Play. Mało który producent sięga po otwartą, pozbawioną wsparcia technicznego Google’a wersję Android Open Source Project. Domyślnym repozytorium aplikacji i gier na tych urządzeniach jest Sklep Play. Konsekwencją tego jest fakt, że wielu twórców gier i aplikacji polega na mechanizmach Usług Play i nie dba o zgodność swoich tworów z otwartym Androidem.

 class="wp-image-1906433"
Matchington Mansion (Android), Word (Windows), Pinterest (Web) i Gimp (Linux). Wszystkie uruchomione jako natywne aplikacje Windowsa 11.

Windows 11 nie zawiera Usług Play i prawdopodobnie nie będzie zawierać. Amerykańscy użytkownicy tego systemu otrzymają chociaż dostęp do Amazon Appstore – sklep z aplikacjami o nieporównywalnie gorszym asortymencie od Sklepu Play, ale chociaż stanowiący wygodny ich katalog. Pozostałym pozostaje poszukiwanie plików instalacyjnych aplikacji na witrynach ich twórców – gdzie większość i tak odsyła do Sklepu Play. Na jednej z budzących największe zainteresowanie nowości z Windowsa 11 w praktyce skorzysta niewielu użytkowników.

Windows 11 i aplikacje na Androida ze Sklepu Play. Ten gość już to ogarnął.

Haker posługujący się pseudonimem ADeltaX stworzył skrypt, za sprawą którego Windows 11 udaje urządzenie z aktywnymi Usługami Play. Ów skrypt nazywa się WSAGAScript i pod taką nazwą należy go szukać na GitHubie. Instrukcja jego instalacji znajduje się również na GitHubie – jest bardzo prosta i wymaga podstawowej znajomości języka angielskiego. Z premedytacją jednak nie ułatwiam odnalezienia tego skryptu ani nie tłumaczę tu jego instrukcji na polski.

REKLAMA

Trudno nie rozumieć pokusy możliwości zwiększenia użyteczności komputera, a także przyjemności związanej z grzebaniem w oprogramowaniu i używaniem go w nieco inny sposób, niż przeznaczony. Usługi Play nie są jednak darmowe. Jest powód, dla którego nie są one częścią Windowsa 11 – a środowisko uruchomieniowe dla aplikacji z Androida już tak. Google zapewnia producentom sprzętu dostęp do Usług Play w zamian za spełnienie kilku warunków, których komputery z Windowsem nie spełniają. Korzystanie ze skryptu od ADeltaX jest więc łamaniem regulaminu i podchodzi pod piractwo komputerowe.

Na razie jednak podana metoda działa – przynajmniej do czasu, aż Google nie zabezpieczy lepiej swoich usług przed niepowołanym dostępem. Choć wtedy zapewne pojawi się nowa wersja narzędzia – od ADeltaX lub podobnego pasjonata. Jedno jest pewne: dziś się dowiedzieliśmy, że podpięcie Usług Play pod Windowsa 11 jest technicznie możliwe. Choć, niestety, wbrew licencji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA