1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

Nowy laptop dla licealisty: wybieramy model na lata, wszechstronny, gotowy na Windows 11 i w dobrej cenie

Lokowanie produktu: Microsoft

Dobry laptop dla licealisty może oznaczać coś zupełnie innego z perspektywy dziecka - często gracza - oraz z punktu widzenia kupującego rodzica. Dlatego pomagamy opiekunom wybrać solidny model wystarczający na lata, ale za który nie przepłacimy, ale który świetnie poradzi sobie ze szkolnymi wyzwaniami.

23.09.2021
8:58
Nowy laptop dla licealisty: wybieramy model na lata

Szukając odpowiedniego laptopa, potrzeby licealisty oraz jego rodzica często nie idą w parze. Młody człowiek chciałby urządzenie z podzespołami dostosowanymi do najnowszych gier wideo, co znajduje bolesne odzwierciedlenie w cenie. Rodzicowi zależy z kolei na rozsądnym wydaniu pieniędzy i poczuciu pewności, że jego pociecha dostała urządzenie solidne i gotowe na wszystkie szkolne wyzwania. Dlatego stworzyliśmy listę kryteriów, które powinien spełniać każdy laptop dla licealisty, a następnie wybraliśmy kilka wartych rozważenia modeli.

Laptop dla licealisty: lista wymagań, które powinno spełniać każde urządzenie:

Wydajny procesor najnowszej generacji. Procesor to filar i podstawa każdego laptopa. Jednostka CPU odpowiada za to, jak laptop będzie sobie radził z programami komputerowymi, aplikacjami biurowymi, wielozadaniowością, systemem operacyjnym i wieloma innymi aspektami działania. To fundament, który musi być solidny. Dlatego premiujemy laptopy posiadające procesor najnowszej, jedenastej generacji Intel Core. Modele z nieco starszymi CPU również pojawiają się na liście, ale wyłącznie, jeśli ich zakup wydaje się korzystny z perspektywy budżetu do możliwości. Poszukiwania zawężamy do rozsądnych cenowo modeli Intela i3 oraz i5, łączących akceptowalną cenę z odpowiednią wydajnością.

 class="wp-image-1850269"

Pamięć SSD, minimum 256 GB. W 2021 r. wciąż można znaleźć oferty laptopów z powolnymi dyskami talerzowymi HDD. Ich zaletą jest ogromna pojemność na dane w przeliczeniu na złotówki, ale od przestrzeni znacznie ważniejsza jest szybkość. Lepiej posiadać w laptopie dysk SSD o pojemności 256 czy 512 GB na którym system operacyjny będzie zarządzał zasobami jak burza, niż cieszyć się z pustych terabajtów na powolnym talerzu. Jeśli zabraknie nam miejsca w laptopie, zawsze można dokupić zewnętrzny dysk HDD i nie będzie to żaden znaczący wydatek. Dlatego jak dysk, to tylko SSD.

Laptop z bezpłatną aktualizacją Windows 11 i legalnym systemem. Na horyzoncie już majaczy Windows 11 - najnowszy system operacyjny firmy Microsoft. Jednak ze względu na jego wymagania sprzętowe, nie na każdym laptopie zainstalujemy w przyszłości Jedenastkę. Dlatego wybieramy wyłącznie takie modele, które będą kompatybilne z najnowszym systemem i na których ten system zaktualizujemy za darmo, już wcześniej posiadając legalną kopię Windowsa 10. Każda z poniższych propozycji to gwarancja bezpłatnej aktualizacji do Windows 11 i każda ma preinstalowany system.

HDMI, czytnik SD, podświetlana klawiatura i kamerka niezbędnikiem licealisty. Lata lecą, szkoła się unowocześnia, lecz pewne potrzeby pozostają niezmienne. Stąd zestaw rozwiązań, które powinien posiadać każdy laptop dla studenta. Gniazdo HDMI wciąż jest powszechnie wykorzystywane podczas klasowych prezentacji, gdy laptopa podłącza się do projektora. Czytnik SD pozwala odczytywać dane z kart pamięci aparatów i kamer, co przydaje się podczas tworzenia grupowych projektów. Konieczność posiadania kamerki to w czasach zdalnego nauczania oczywista oczywistość, natomiast podświetlana klawiatura jest niezbędna, gdy czasem trzeba posiedzieć dłużej nad esejem albo referatem.

Masa ma kluczowe znaczenie. Laptop dla licealisty to laptop stale w ruchu. Sprzęt będzie podróżował między domem i szkołą. Będzie zabierany do biblioteki, do znajomego, do parku. Dlatego musi być odpowiednio lekki. Stąd nasze arbitralne ograniczenie masy urządzenia do maksymalnie dwóch kilogramów. Oczywiście im mniej, tym lepiej. Dodatkowo premiujemy urządzenia z funkcją szybkiego ładowania.

Przystępna półka cenowa - laptop dla licealisty za 2199 zł: HP 2B4S1EA

Mając mocno ograniczony budżet do wykorzystania, ciekawą propozycją jest model HP 2B4S1EA. Laptop spełnia zdecydowaną większość rozpisanych przez nas oczekiwań oraz posiada wszystkie wymagane podzespoły, a także dodaje od siebie złącze USB-C dla kompatybilności z nowszymi urządzeniami. Z masą wynoszącą 1,78 kg, 2B4S1EA nie będzie przesadnym obciążeniem w plecaku, natomiast jego uniwersalny wygląd w sam raz nada się do sali lekcyjnej, biblioteki czy czytelni.

 class="wp-image-1850266"

Laptop z przystępnej półki cenowej posiada 8 GB RAM, szybki dysk SSD o pojemności 256 GB, natomiast jego sercem jest korzystny cenowo procesor dziesiątej generacji Intel Core i3-10110U. Warto zaznaczyć, że to starsza generacja procesora. HP 2B4S1EA posiada zainstalowany system operacyjny Windows 10 Home, a jego posiadacze będą mogli bezpłatnie zaktualizować urządzenie do Windows 11 w przyszłości. Gdyby trzeba było zobrazować zwrot dobry stosunek ceny do możliwości, byłoby to zdjęcie właśnie tego laptopa.

Największe zalety:

 • Korzysta cena
 • Lekka konstrukcja, uniwersalny wygląd
 • Spełnia większość wymagań dla licealisty
 • Gotowy na Windows 11

Złoty środek - laptop dla licealisty za 2599 zł: HP 33G91EA

Zwiększając zakupowy budżet o 400 zł od razu awansujemy do wyższej ligi. Różnica wydajnościowa jest widoczna i odczuwalna, ponieważ model HP 33G91EA otrzymał procesor najnowszej, jedenastej generacji, w wyższej wersji: Intel Core i5-1135G7. Do tego dodajmy dwukrotnie większy dysk SSD, mieszczący 512 GB danych oraz 8 GB RAM. Urządzenie posiada preinstalowany system Windows 10 Home, umożliwiający bezpłatną aktualizację do Windows 11 w przyszłości.

 class="wp-image-1850263"

Silnym wyróżnikiem modelu ze średniej półki jest akumulator o pojemności 41 Wh z funkcją HP Fast Charge. Dzięki niej w 45 minut całkowicie rozładowany sprzęt będzie naładowany do połowy. W sam raz dla roztargnionego, wiecznie spieszącego się gdzieś ucznia, który zapomniał odpowiednio wcześnie podłączyć laptopa do ładowarki. Szybkie ładowanie przydaje się również w terenie, np. w czytelni albo kawiarni. W połączeniu z nowszym, szybszym i wydajniejszym procesorem otrzymujemy sprzęt, za który warto dopłacić 400 zł.

Największe zalety:

 • Wydajniejszy procesor
 • Szybkie ładowanie akumulatora: 50 proc. w 45 min
 • Lekka konstrukcja, uniwersalny wygląd
 • SSD i najnowsza generacja procesora
 • Spełnia wszystkie wymagania dla licealisty
 • Gotowy na Windows 11

Coś z wyższej półki - laptop dla licealisty do 3199 zł: ASUS Vivobook A512JA oraz HP 2W6T4EA

Jeśli dysponujemy nieco większym budżetem, a także zależy nam na możliwie najsolidniejszym sprzęcie na długie lata, tutaj często polecam produkty ASUSA. Laptop ASUS Vivobook A512JA został wyposażony w dysk SSD 512 GB, procesor dziesiątej generacji Intel Core i5-1035G1 oraz aż 16 GB RAM. Warto zaznaczyć, że to starsza generacja procesora, która nie jest tak wydajna jak np. w alternatywie od HP poniżej. Sprzęt ASUSA otrzymał preinstalowany system Windows 10 Home, a jego posiadacz ma zagwarantowaną bezpłatną aktualizację do Windows 11 w przyszłości.

 class="wp-image-1850254"

ASUSA Vivobooka A512JA cechują dwa świetne rozwiązania, wyróżniające go na tle innych modeli. Pierwsze to ekran NanoEdge z niezwykle wąskimi ramkami, maksymalizującymi powierzchnię roboczą. W sam raz do jednoczesnej pracy w Wordzie, Excelu i przeglądarce internetowej, kiedy miejsca na ekranie nigdy nie jest dosyć. Stosunek wielkości ekranu do obudowy to w tym modelu aż 88 proc. Drugim świetnym rozwiązaniem jest zawias ErgoLift, który podnosi górę klawiatury o dwa stopnie, dzięki czemu pisanie na niej staje się znacznie wygodniejsze. Już się bój, referacie.

Największe zalety:

 • Ekran z niezwykle wąskimi ramkami
 • Podnoszona klawiatura
 • Ogólna wysoka jakość wykonania
 • Lekka konstrukcja, uniwersalny wygląd
 • Spełnia większość wymagań dla licealisty
 • Gotowy na Windows 11

Nieco tańszy jest model HP 2W6T4EA, którego można teraz nabyć w promocyjnej cenie wynoszącej 3099 zł. W zamian otrzymujemy model o uniwersalnej stylistyce z naprawdę dobrymi i głośnymi głośnikami, co może się przydać w trakcie klasowej prezentacji. Ekran 15.6 cala jest wyraźnie większy od tego w modelu wyżej, z kolei procesor Intel Core i5-1135G7 cechuje się wyższym taktowaniem niż i5-1035G1.

 class="wp-image-1850260"

HP 2W6T4EA otrzymał najwydajniejszy w tym zestawieniu procesor Intel Core i5-1135G7, dysk SSD 512 GB RAM oraz 8 GB RAM. Tak jak wszystkie poprzednie modele w zestawieniu, również ten posiada preinstalowany system Windows 10, a także zagwarantowaną bezpłatną aktualizację do Windows 11 w przyszłości.

Największe zalety:

 • Najwydajniejszy procesor
 • Głośne, porządne głośniki
 • Lekka konstrukcja, uniwersalny wygląd
 • SSD i najnowsza generacja procesora
 • Spełnia wszystkie wymagania dla licealisty
 • Gotowy na Windows 11

Warto dodać, że decydując się na którykolwiek z tych laptopów w sklepie MediaExpert, kupujący otrzymuje drogą mailową kod na 3 miesiące abonamentu Office 365. To rewelacyjny dodatek zwłaszcza dla uczniów, którzy niemal codziennie korzystają z pakietu biurowego Office: od Worda, przez Excela, po PowerPointa. Regulamin promocji znajduje się w tym miejscu.

Lokowanie produktu: Microsoft
Najnowsze