1. SPIDER'S WEB
  2. Ekologia
  3. Nauka

Nie żyje najstarsze drzewo w Polsce. Podpalacz zabił dąb, który pamiętał czasy średniowiecza i przeżył wojny

Dąb Chrobry pamiętał czasy średniowiecza i przeżył wojny. Najstarsze drzewo w Polsce przegrało z podpalaczem
1609 interakcji
dołącz do dyskusji

Podpalacz zniszczył stuletni dąb. Najstarsze drzewo w Polsce - Dąb Chrobry - przegrało z bezmyślnym chuligańskim wybrykiem. Leśnicy potwierdzają: to drzewo już umarło.

Nadzieja jeszcze się tliła, ale dziś szans już nie ma. Ponad 750-letni Chrobry po raz drugi nie wypuścił liści. Dla leśników to wyraźny sygnał.

Czytaj również: Ktoś podpala stare polskie dęby. Jestem tak wkurzony, że bolą mnie zęby. Właśnie umarł 450-letni okaz.

Mimo starań leśników, nie udało się powstrzymać obumierania, do którego doszło rok temu. Dąb kolejny rok nie wypuścił liści, co oznacza jedno – nie da się go już uratować.

Drzewo zaczęło rosnąć około 1265 r.

Nieprawdziwa jest więc legenda, jakoby nazwa wywodziła się od spotkania króla Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III. Drzewo leżące na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego, w rezerwacie Buczyna Szprotawska, „pamiętało” niemal większość wydarzeń istotnych dla polskiej historii. Niestety, po 755 latach jego piękne i długie życie zostało zakończone.

Kłopoty zaczęły się w 2014 roku, kiedy to nieznany sprawca dokonał podpalenia drzewa. Już wcześniej dochodziło do podobnych ataków, ale ten był zdecydowanie najgorszy. Pożar tak uszkodził drzewo, że po kilku latach od zdarzenia dalsza wegetacja przestała być możliwa.

Dąb Chrobry w 2007 roku, źródło: Wikipedia

„Płonął jak pochodnia” – tak przypominały zdarzenie Lasy Państwowe

Przez jakiś czas drzewo wypuszczało liście na jednej czwartej konarów. Leśnicy wspierali je w trakcie suszy – tylko jednego sezonu zostało zasilone 4,5 tys. m3 wody. Niestety, słaba kondycja i choroba doprowadziły do tego, że po raz drugi drzewo się nie zazieleniło.

Na szczęście osoby odpowiedzialne za ochronę przyrody już wcześniej wzięły pod uwagę najgorszy scenariusz. W 2019 roku udało się pobrać pędy drzewa, sadząc w jego cieniu nowe sadzonki. „Dzieci” Chrobrego rosną i mają się dobrze.

Jeszcze wcześniej, bo na początku XXI wieku, leśnicy zebrali żołędzie dębu i przekazali je wszystkim 430 nadleśnictwom w Polsce. Pokolenie najstarszego polskiego drzewa być może znajduje się i w waszej okolicy.

Tekst oryginalnie opublikowany 1.06.2021 r.