REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jeszcze rok męczarni z windowsową Pocztą. OneNote z kolei ma nowy wygląd

Windows 11 ma zawierać preinstalowaną aplikację Poczta i Kalendarz, dobrze znaną użytkownikom Windows 10. Następca Outlooka ma się pojawić dopiero za rok. Najpierw odświeżony OneNote.

09.08.2021
13:19
windows 11 outlook onenote
REKLAMA

To oczywiście subiektywna ocena, ale zupełnie nie rozumiem, czemu oba klienty pocztowe Microsoftu są tak kiepskie. Duży Outlook, ten dostępny w pakiecie z Microsoft Office, to przeładowana funkcjami kobyła dla użytkowników pracujących w dużych firmach. Z kolei opracowana przez outlookowy zespół aplikacja Poczta i Kalendarz – ta dla zwykłych użytkowników, dostępna w Windows 10 – jest nie tylko prostacka, ale ostatnimi czasy wręcz nie działa. Na wszystkich moich komputerach zawiesza się tak często, że przestałem jej używać.

REKLAMA

Ciekaw byłem więc, co wymyśli Microsoft w ramach Windowsa 11. Wszak o nowym Outlooku słyszy się plotki już od długiego czasu, w tym od samych pracowników Microsoftu. Spodziewaliśmy się, że nowy klient poczty zadebiutuje wraz z Windowsem 11. Nic z tego.

Microsoft One Outlook dopiero w Windows 11 22H2. Czyli w drugiej połowie przyszłego roku.

Aplikacja mająca zastąpić dotychczasowe programy pocztowe Microsoftu jest tymczasowo nazwana Project Monarch lub One Outlook. Podobno już w przeciągu najbliższych tygodni jej pierwsza, bardzo wczesna wersja testowa, ma trafić do publicznych beta-testów. Ma być dostępna dla użytkowników Windowsa 10 i Windowsa 11 i stanowić następcę Poczty i Kalendarza, a także Outlooka dla Windows, dla macOS-a oraz jego wersji webowej.

 class="wp-image-1815868"
Project Monarch / One Outlook

Niestety, jak wynika z informacji opublikowanych przez WindowsLatest, testy i budowa nowego Outlooka potrwają jeszcze długi czas. Aplikacja ma trafić dopiero do Windowsa 10 i Windowsa 11, gdy te zostaną zaktualizowane do wersji 22H2. A więc w drugiej połowie przyszłego roku. Innymi słowy, Microsoft daje zniechęconym użytkownikom kolejne 12 miesięcy, by ci poznali produkty konkurencji i się do nich przyzwyczaili.

OneNote będzie spójny wizualnie z Windowsem 11.

Cyfrowy notes Microsoftu, konkurujący z Evernote’em i Google Keep, również czekają istotne zmiany. Aplikacja OneNote dla Windows 10 zostanie porzucona, Microsoft zamierza rozwijać wyłącznie zwykłego OneNote’a. Ten ma odziedziczyć wszystkie elementy tej drugiej aplikacji, a także zyskać nowy wygląd – bardziej spójny z estetyką najnowszego systemu Microsoftu.

REKLAMA

Największych zmian doczekała się tak zwana Wstążka, czyli górna część interfejsu. Ta zostaje zastąpiona przez zestaw menu funkcyjnych, jakie będą obecne w pozostałych aplikacjach Microsoft 365 i w samym Windowsie. Ów nowy OneNote ponoć również ma się pojawić dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, choć w tym przypadku na szczęście to nie jest problemem. W przeciwieństwie do Poczty i Kalendarza, aplikacja cyfrowego notesu Microsoftu jest wysoce udana i godna polecenia już dziś.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA