Łazik Curiosity odkrywa Łuk Triumfalny na Marsie. No, prawie
Przemierzając rdzawe pustkowia Czerwonej Planety, łaziki marsjańskie od czasu do czasu trafiają na ciekawe formacje skalne, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo nietypowo. Tak też jest i tym razem.
Łazik Curiosity, starszy brat łazika Perseverance, który przemierza okolice wzgórza Aeolis Mons (Mt. Sharp) w kraterze Gale sfotografował ostatnio dość nietypowy obiekt: łuk skalny.
Formację dostrzegł na zdjęciach przesłanych przez łazik na Ziemię Kevin M. Gill, jeden z inżynierów NASA, który regularnie publikuje ciekawsze zdjęcia wykonane przez sondy kosmiczne. Jak sam napisał: „wyjaśnienie tego, co tu się dzieje, pozostawię naukowcom”.
Warto jednak zauważyć, że zdjęcie zostało wykonane za pomocą kamery ChemCam i przedstawia obszar o rozmiarach zaledwie kilkunastu centymetrów, więc łuk ten niestety nie jest pozostałością po dawnej cywilizacji marsjańskiej. Poza tym jakby nie patrzeć to i na Ziemi takich łuków, które powstały całkowicie naturalnie jest pod dostatkiem.
Nietypowych skał na Marsie jest pod dostatkiem
Powyższy „łuk skalny” automatycznie przypomniał mi zupełnie inną skałę dostrzeżoną przez łazik Curiosity niemal sześć lat temu. (Pozornie) lewitująca łyżka to tylko fragment skały, któremu akurat udało się oprzeć erozji.
Nie zmienia to jednak faktu, że każde takie odkrycie sprawia, że ludzie starają się w przypadkowych kształtach dostrzec dowód na to, że: jest to pozostałość po życiu/obcych/ludziach, czy też jest to dowód na to, że zdjęcia zostały wykonane w niedokładnie posprzątanym studiu na Ziemi. Nie ma co się jednak tym przejmować i po prostu wystarczy cieszyć się tym, że żyjemy w czasach, w których człowiek może przyglądać się niewielkim głazom na powierzchni planety oddalonej od nas o dziesiątki, a czasami setki milionów kilometrów.