REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Pomocy, mam hory Pasek zadań. Microsoft namieszał w Windows 11, użytkownicy nie będą zachwyceni

Pasek zadań Windowsa 11 różni się funkcjonalnie i estetycznie od tego z Windowsa 10. Dążenie do prostoty może jednak negatywnie wpływać na wygodę. Przeciąganie ikon na Pasek zadań już nie działa w Windows 11.

22.07.2021
17:10
windows 11 pasek zadań nie działa
REKLAMA

Jedną z pierwszych rzeczy, jaka rzuci się w oczy nowemu użytkownikowi Windowsa 11, to Pasek zadań i Menu Start. Te dwa elementy interfejsu zostały gruntownie przemyślane i wręcz napisane od nowa. Skutkiem zmian jest mniejszy wizualny bałagan i wyższa czytelność. Lifting nie zawsze jednak musi oznaczać zmiany na lepsze.

REKLAMA

Nowy Pasek zadań, jak się okazuje, nie obsługuje jednej z wygodniejszych metod otwierania plików – szczególnie w sytuacji, gdy na Pulpicie Windows aktywnych jest wiele różnych okien, wzajemnie się zasłaniających. Chodzi o przeciąganie plików do ikony otwartej aplikacji.

Jak otworzyć plik w otwartej aplikacji w Windows 10? Można przeciągnąć go do ikony w Pasku zadań.

Taka sytuacja podczas pracy. Użytkownik ma otwartych wiele różnych dokumentów w wielu różnych aplikacjach. Na pierwszym planie ma aktualnie Eksplorator plików, z jakimś arkuszem, który musi otworzyć. Jak to zrobić? Można przełączyć się na którąś instancję edytora arkuszy i tam wyklikać okno dialogowe otwierania nowego pliku, następnie skopiować ścieżkę z otwartego Eksploratora i otworzyć plik. Można też szybciej.

Wystarczy chwycić ikonę pliku z otwartego Eksploratora i przeciągnąć ją na ikonę aplikacji w Pasku zadań, w której ów plik ma być otwarty. Nie każdy zna ten skrót, a szkoda, bo w niektórych sytuacjach jest on niezastąpiony. Czas się z nim pożegnać.

Windows 11 bez przeciągania plików do Paska zadań.

REKLAMA

Windows 11 nie obsługuje powyższej czynności. Nie obsługuje też tworzenia skrótów na Pasku zadań przez przeciąganie do niego ikon. Drugi z braków jest łatwy do wybaczenia, można to wyklikać, a to czynność wykonywana bardzo rzadko. Nie jest jednak jasne, dlaczego Microsoft usunął przeciąganie plików do ikon aplikacji. Przecież nie wprowadza to dodatkowej złożoności w interfejsie użytkownika – coś, z czym Microsoft zaczął walczyć.

Pozostaje mieć nadzieję, że to nieukończona wersja testowa Windowsa 11. I że Pasek zadań zyska jeszcze kilka dodatkowych możliwości, zanim system będzie wydany na rynek. Początkowo dostępny będzie tylko na nowych komputerach. W przyszłym roku zostanie wydany jako aktualizacja. Choć nie każdy ją dostanie – wymagania sprzętowe nowego systemu są dość surowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA