REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Lil Uzi Vert kupuje planetę. Raper chce mieć gazowego olbrzyma WASP-127b. Ale chcieć to on sobie może

Amerykański raper Lil Uzi Vert znany m.in. z wszczepienia sobie diamentu w czoło (!) ma już dość ziemskich zbytków. Teraz stawia na posiadłości w przestrzeni kosmicznej. Partnerka Elona Muska poinformowała, że niebawem stanie się pierwszym na Ziemi właścicielem innej planety. Tyle że to nie takie proste.

28.07.2021
11:47
lil uzi vert
REKLAMA

Wbrew pozorom nie jest to nazbyt oryginalny pomysł. Ileż to od lat sprzedano w internecie ładnych i nic nieznaczących certyfikatów posiadania działki na Księżycu czy na Marsie? Więcej, w 2002 r. Joey Tribbiani, jeden z bohaterów serialu Friends kupił rodzicom Moniki i Rossa gwiazdę. Można zatem założyć, że spora część kosmosu jest już wyprzedana.

REKLAMA

Kim jest Lil Uzi Vert?

Lil Uzi Vert to amerykański raper, który do dzisiaj - przynajmniej według internetu - miał już więcej pseudonimów artystycznych niż wydanych płyt. Jego najbardziej rozpoznawalnym utworem, który na chwilę obecną ma już 157 mln wyświetleń na YouTubie jest „Money Longer”.

W 2018 r. był nominowany do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy nowy artysta. W 2020 r. wydał kolejny album pt. Eternal Atake. Płyta szybko stała się najlepiej sprzedającym się album rapowym roku. Poza sceną muzyczną Lil Uzi Vert znany jest także z tego, że w lutym 2021 r. wszeczepił sobie w czoło różowy diament o wartości 24 mln dol. W czerwcu jednak postanowił się pozbyć implantu.

Lil Uzi Vert kupuje gazowego olbrzyma WASP-127b

 class="wp-image-1801771"
Egzoplaneta WASP-127b

23 lipca 2020 r. Grimes, partnerka Elona Muska i matka X Æ A-12 Muska poinformowała w mediach społecznościowych, że Lil Uzi Vert właśnie kończy proces zakupu… planety. Raperowi przypadł do gustu gazowy olbrzym WASP-127b o masie rzędu 0,16 masy Jowisza, ale jednocześnie większy od Jowisza.

WASP-127b znajduje się 520 lat świetlnych od Ziemi, okrąża swoją gwiazdę w odległości zaledwie 7 mln km i na jedno pełne okrążenie potrzebuje zaledwie nieco ponad czterech dni.

Czy w ogóle można sobie kupić planetę?

Pytanie: od kogo? Aby Lil Uzi Vert mógł sobie kupić planetę, to najpierw ktoś musiałby ją posiadać i chcieć sprzedać. Jeżeli raperowi faktycznie ktoś chciał sprzedać planetę, to po prostu wprowadził go w błąd.

Obowiązujący od ponad pięćdziesięciu lat Traktat o Przestrzeni Kosmicznej przyjęty w 1967 r. przez ONZ zakazuje jakimkolwiek ludziom czy krajom rościć sobie praw do terytoriów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej, czy to działek na Księżycu, Marsie, planetoidach czy w końcu całych gwiazd i planet.

Jedyne co faktycznie będzie można zrobić, to wydobywać minerały w celach naukowych z innych ciał Układu Słonecznego. Takie prawo obowiązuje od 2015 r. w Stanach Zjednoczonych.

Nie zmienia to jednak faktu, że na świecie jest mnóstwo firm „sprzedających działki na Księżycu” czy też „prawa do nazwania planety swoim imieniem”. Przekazywane w takich transakcjach pieniądze są jak najbardziej realne, jednak wynikające z nich prawa i certyfikaty nie mają absolutnie żadnego znaczenia.

REKLAMA

Tak z czystej ciekawości chciałbym się dowiedzieć, ile Lil Uzi Vert zapłacił za planetę i komu. Jak mawia stare angielskie przysłowie: A fool and his money are soon parted (głupota i pieniądze nie idą w parze). Mam wrażenie, że pasuje ono tutaj jak ulał.

Zdjęcie główne: Kathy Hutchins

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA