REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Jeśli oglądasz wideo w HD lub 4K, to szkodzisz planecie. W aplikacji wideo ekologia wjechała na pełnej

Aplikacja Canal+ Online zwraca uwagę użytkowników, że im wyższą jakość obrazu wybiorą, tym wyższy w efekcie powstanie ślad węglowy.

30.07.2021
21:15
canal+ online ślad węglowy
REKLAMA

Canal+ Online to relatywnie młoda na polskim rynku usługa VOD – choć od dostawcy z długą i bogatą historią. Jak każda usługa tego typu, oferuje swoje aplikacje na wiele różnych urządzeń elektronicznych, w tym urządzenia mobilne. Dobrym obyczajem ze strony usługodawcy jest zapewnienie użytkownikowi wyboru jakości strumienia wideo - im wyższa jakość, tym w teorii jest lepiej. Ale przecież niektórzy mają ograniczone pakiety danych i nie chcą ich marnować akurat na filmy i seriale.

REKLAMA

Taką samą opcję oferują aplikacje Canal+ Online. Tyle że ów dostawca usługi VOD poszedł o krok dalej. Informuje użytkownika, że zwiększenie jakości strumienia wideo to również zwiększenie śladu węglowego. Moją uwagę na zagadnienie zwrócił tweet Marcina Kosmana.

Jakość wideo Canal+ Online kontra ślad węglowy. Chwalebne, biję brawo. Choć bardzo niebezpieczne dla Canal+.

 class="wp-image-1806754"
Canal+ Online i ślad węglowy. Aplikacja radzi mądrze wybrać
REKLAMA

Moje poglądy na sprawy ekologii z miesiąca na miesiąc się radykalizują. W coraz większej liczbie życiowych spraw dokonuję zielonych wyborów, z bardzo prostej przyczyny. Ufam naukowcom, a ci nie mają wątpliwości: mamy przerąbane. Ludzkość musi natychmiast zmienić drogę rozwoju, inaczej czeka ją kataklizm. A od kogo zacząć, jak nie od siebie.

Tym niemniej nigdy w życiu nie przyszło mi do głowy obniżać sobie jakość seriali. Choć w gruncie rzeczy, to oczywiste. Ponad połowa całego internetowego ruchu – wymiany danych między milionami serwerów i urządzeń na całej planecie – to transmisje wideo. Oczywiste jest, że im mniej danych do przetworzenia i wysłania, tym mniej zużytej energii. Godne przemyślenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA