REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowy Chrome zrobi skan twarzy, zanim włączy tryb por… prywatny

Jedną z nowości w przeglądarce Google Chrome 92 jest możliwość wykorzystania skanowania twarzy podczas przeglądania internetu w trybie incognito. Zaraz, co?

20.07.2021
21:17
google chrome 92 iphone android desktop nowosci face id incognito
REKLAMA

Każda nowa wersja Chrome’a przynosi liczne nowości, ale najnowsza aktualizacja w wersji na smartfony Apple’a może nie spodobać się miłośnikom filmów dla dorosłych. Okazuje się, że podczas korzystania z trybu prywatnego Google będzie mógł aktywować w przeglądarce Face ID, czyli skaner twarzy w iPhonie.

REKLAMA

Face ID w trybie prywatnym Google Chrome ma służyć do blokowania dostępu do otwartych kart, czego nie da się zrobić w Safari.

Raczej żaden właściciel strony z roznegliżowanymi paniami i panami nie zacznie teraz cykać fotek użytkownikom, ale mimo to fakt, iż kamera zaczyna na kogoś patrzeć, gdy ten ogląda sobie fikołki, może być deprymujący. Zawsze z tyłu głowy może wykiełkować pytanie: czy przez oczko aparatu nie patrzy żywy haker?

Oczywiście dzięki słynnym zabezpieczeniom Apple’a nic złego nie powinno się wydarzyć, ale i tak można czuć pewien dyskomfort podczas używania przedniego aparatu w telefonie do weryfikacji użytkownika w trybie Incognito. Na szczęście ta funkcja będzie opcjonalna, a Face ID można zmienić na kod.

Co jeszcze zmieni się w Chrome 92 na smartfonach?

W przypadku wydania mobilnego użytkownicy po aktualizacji do nowej wersji będą mogli robić wygodnie zrzuty ekranu cały stron internetowych, a nie tylko aktualnie wyświetlanego ekranu. Oprócz tego zmieni się design sekcji Discover w widoku Nowej Karty oraz odświeżone zostaną Ustawienia, Historia i Zakładki.

Chrome 92 na iPhone’y zacznie też ostrzegać przed zamknięciem wszystkich kart naraz w widoku przełączaniu się pomiędzy otwartymi witrynami, aby uniknąć przypadkowych wyzerowań okna przegląrfi. Strony mogą być w dodatku w tym widoku udostępniane, zapisywane do ulubionych i wysyłane do sekcji Reading List.

Google wprowadził też kilka innych usprawnień w przeglądarce Chrome 92.

Niektóre zmiany będą widoczne nie na iPhone’ach (lub nie tylko na iPhone’ach), tylko na Androidzie. Jedną z takich nowości jest uproszczenie menu do zarządzania uprawnieniami stron www. Panel pozwoleń wyświetli od razu na wierzchu najważniejsze przełączniki.

Nowość trafiła do użytkowników wraz z premierą Chrome 92, ale część użytkowników Chrome 91 również mogą z niej już skorzystać. Konsumenci, którzy nie mogą się tej funkcji doczekać, mogą spróbować ją włączyć ręcznie w menu flag znajdującym się pod adresem chrome://flags/#actionable-content-settings.

Oprócz tego Chrome 92 pozwoli w łatwy sposób usuwać konkretną witrynę z historii przeglądania.

W przypadku wersji na desktopy możemy liczyć na obsługę tzw. Chrome Actions z ChromeOS-a, czyli dostępu do pewnych funkcji wprost z paska adresu. Będzie można tam wydawać polecenia programowi językiem naturalnym, w tym np. „clear cookies” (wyczyść ciastka) czy „manage passwords” (zarządzaj hasłami).

W ramach Chrome 92 do znanych już od dłuższego czasu funkcji dołączyły takie jak „manage security settings” (zarządzaj ustawieniami bezpieczeństwa) i „manage sync” (zarządzaj synchronizacją). Do tego mamy „safety check” (sprawdzian bezpieczeństwa), który sprawdzi nasz poziom zabezpieczeń.

REKLAMA

Jak podaje androidpolice.com, Chrome 92 ma przy okazji radzić sobie lepiej z wykrywaniem phishingu oraz usprawnieniu w izolowaniu stron internetowych oraz, co ciekawe, również rozszerzeń. Mechanizm stał się „50-krotnie bardziej energooszczędny” i ma mniejszy narzut na akumulator.

Google is still light on details, the company promises that "Site Isolation will now cover a broader range of sites, as well as extensions, and all of this comes with tweaks that improve Chrome’s speed." In the phishing department, Google claims that "detection is now 50 times faster and drains less battery" thanks to advances in image processing.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA