REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Koniec z przepisywaniem jednorazowych kodów. Chrome automatycznie zaciągnie je z SMS-ów

Na serwery Google’a trafiła już stabilna wersja przeglądarki Chrome 91. Sprawdzamy, co się zmieniło w najpopularniejszym programie do przeglądania internetu.

25.05.2021
19:17
google chrome 91 changelog zmiany
REKLAMA

Minął zaledwie miesiąc od premiery poprzedniej stabilnej wersji przeglądarki internetowej Google’a, a firma z Mountain View udostępniła właśnie kolejne wydanie oznaczone Chrome 91. Pojawiło się w nim kilka nowych funkcji i dodano obsługę nowych API, z których można skorzystać zarówno na komputerach z systemami Windows, Linux i macOS, jak i na urządzeniach mobilnych.

REKLAMA

Chrome 91 — co nowego w przeglądarce Google’a?

Najciekawszą z nowości w Chrome 91 z punktu widzenia użytkownika końcowego jest nowe API o nazwie WebOTP, dzięki któremu przeglądarka będzie mogła zaciągać jednorazowe kody SMS w ramkach typu cross-origin iframe. Na wdrożenie tych zmian naciskali deweloperzy, a Google wymienia programistów rozwijających takie usługi jak Shopify oraz chmurę iCloud od Apple’a.

Drugą nowością jest File System Access API, czyli rozwiązanie, które ułatwi zapisywanie treści pobieranych ze stron internetowych na dysku. Jak podaje portal neowin.net, nowa odsłona przeglądarki Google’a od teraz podpowie, jaką nazwę plikom ściąganym z zewnętrznego serwera oraz gdzie konkretnie i w jakim formacie go zapisać.

Do przeglądarki Google Chrome 91 dodano też wklejanie plików ze schowka skrótami klawiszowymi.

Do tej pory trzeba było korzystać w tym celu z metody przeciągnij-i-upuść, ale to się zmienia. Użytkownicy będą mogli, po skopiowaniu pliku do schowka, użyć wreszcie skrótu Ctrl-V (lub Cmd-V na komputerach Mac) w celu przesłania go do webaplikacji. Co istotne, Chrome 91 ma dostęp do takiego pliku w trybie tylko-do-odczytu, więc nie ma ryzyka, że coś w nim popsuje.

Do tego doszło kilka zmian „pod maską”, w tym m.in. zablokowanie portu 10080, tak jak wcześniej zablokowano port 554 dla połączeń HTTP, HTTPS i FTP. Związane jest to z obroną przed atakiem typu NAT Slipstream 2.0. Oprócz tego Chrome 91 obsługuje teraz bezpieczne żądania połączeń WebSocket poprzez HTTP/2.

Inne zmiany w Google Chrome

REKLAMA

Oprócz tego w przeglądarce Google’a pojawiają się nowe API, które pozwolą programistów w migracji ich tzw. Chrome Apps, gdyż te przestaną być wspierane w czerwca 2021 r. Do tego dochodzą zmiany w CSS, obsługa modułów JSON i poprawki wydajności aplikacji wykorzystujących WebAssembly.

Warto przy tym zauważyć, że Google pracuje już nad kolejną wersją swojej przeglądarki. Chrome 92 dotarł już do kanału Dev, a wydanie beta zaplanowane zostało na 3 czerwca, a niedługo później, czyli 20 lipca powinno ukazać się wydanie stabilne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA