REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Amerykański wywiad ostrzega: Chińczycy będą zakłócać z orbity satelity innych państw

Amerykańscy eksperci od bezpieczeństwa uważnie obserwują chiński program kosmiczny. Widzą w nim bowiem wiele zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

12.07.2021
11:37
satelity chiny bron
REKLAMA

To nie pierwszy raz kiedy przedstawiciele amerykańskiej armii czy nawet NASA ostrzegają przed niebezpieczeństwem ze strony Chin w przestrzeni kosmicznej.

REKLAMA

Podczas wirtualnego spotkania, które miało miejsce w zeszłym tygodniu admirał Michael Studeman przekonywał, że aktualnie dostępne informacje wskazują, że Chiny prowadzą intensywny program rozwoju broni, która miałaby możliwość zakłócania pracy satelitów innych państw na orbicie, ale także broni umożliwiającej zestrzelenie zarówno z Ziemi jak i z orbity dowolnego satelity amerykańskiego. Według Studemana Chiny inwestują obecnie ogromne środki w długoterminowy rozwój broni kosmicznej. Jest to już kolejne ostrzeżenie ze strony przedstawicieli armii amerykańskiej.

Zaledwie kilka miesięcy temu mogliśmy przeczytać o obawach armii amerykańskiej co do ramienia robotycznego przyczepionego do nowej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Przesada czy rzeczywistość?

Trudno powiedzieć. Z pewnością Stany Zjednoczone realnie odczuwają presję ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Jakby nie patrzeć od dekad Amerykanie przyzwyczaili się do swojej dominacji na orbicie okołoziemskiej. Z tego też powodu intensywne i szybkie wejście tam nowego gracza może powodować uzasadniony niepokój.

Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie zarzuty kierowane przez Stany Zjednoczone w stronę Chin, Chińczycy mogą kierować w stronę Amerykanów. Wszak Stany Zjednoczone także dysponują bronią do zestrzeliwania i zakłócania pracy satelitów. Mowa tutaj o systemie Meadowlands, którego zadaniem ma być tymczasowe zakłócanie pracy satelitów rosyjskich i chińskich, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Co więcej, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna także wyposażona jest w legendarne już ramiona robotyczne produkcji kanadyjskiej i japońskiej.

REKLAMA

Jak przyznaje Studeman cytowany przez agencję Bloomberg, Chińczycy bardzo długo przyglądali się rozwojowi amerykańskiego programu kosmicznego, a teraz całą swoją mocą próbują mu dorównać lub nawet go prześcignąć, aby zagwarantować sobie nowe możliwości w przypadku wystąpienia konfliktu militarnego na powierzchni Ziemi.

W propozycji budżetu amerykańskiego Departamentu Obrony na 2022 rok autorzy wskazywali na rosnące zagrożenie ze strony naziemnych laserów zdolnych niszczyć lub uszkadzać instrumenty zainstalowane na pokładach satelitów znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Można zatem powiedzieć, że choć ogólnie nie mówi się jeszcze o wyścigu kosmicznym między dwoma krajami, to z pewnością w aspekcie militarnym taki wyścig kosmiczny już trwa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA