Kupujesz na Aliexpress? Zapłacisz więcej. Dziś weszły nowe przepisy o VAT

aliexpress vat podatki
557 interakcji
dołącz do dyskusji

Zmieniły się zasady opodatkowania zakupów na Aliexpress, co poskutkuje wzrostem cen. Pozostaje mieć nadzieję na to, że nasze państwo schyli się po te pieniądze i nie zostawi ich w rękach Chińczyków.

Konsumenci z Polski uwielbiają Aliexpress ze względu na niskie ceny produktów, ale już niedługo to się zmieni. Ze względu na zmiany w przepisach te małe przesyłki również będą w pełni opodatkowane, a zbieranie na siebie pieniędzy wziął na siebie serwis rodem z Chin.

Kupujący na Aliexpress oraz w innych tego typu sklepach internetowych produkty spoza Unii Europejskiej unikają płacenia podatków na różne sposoby — w wielu wypadkach w pełni zgodnie z prawem. Ze względu na zmiany w przepisach jedna taka furtka zostanie jednak przymknięta — chodzi o zakup za małe kwoty.

Do dzisiaj, czyli 1 lipca 2021 r. na terenie całej Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe przepisy nazywane pakietem e-commerce, na mocy których tanie zakupy z Chin podrożeją. Podatek trzeba będzie zapłacić już nie tylko od dużych paczek, ale również od tych najmniejszych o wartości do 22 euro (czyli ok. 100 zł).

Nowe przepisy mają pomóc chronić lokalnych przedsiębiorców przed chińską konkurencją, a zapłacą za to oczywiście konsumenci.

Powiedzmy sobie przy tym wprost — to, że od zakupów na Aliexpress nie płaciliśmy podatku, to była od samego początku patologia. Kapitał przeznaczony na kupno drobnej elektroniki (lub nie tylko, bo sprzedawcy potrafili zaniżać wartość paczki) był wyprowadzany z kraju latami bezpośrednio do Chin.

Polscy sprzedawcy nie mieli szans konkurować jak równy z równym z Aliexpress i regulacja w tym zakresie była potrzebna. Problem w tym, że należy sobie zadać bardzo ważne pytanie: czy ściągalność tych podatków faktycznie będzie na zadowalającym poziomie, czy też Chiny zarobią na nas jeszcze więcej?

Wygląda na to, że płaceniem 23 proc. podatku za zakupy w Aliexpress nie będziemy obarczeni w chwili otrzymania paczki, tylko już przy zakupie.

Zaliczkę na VAT pobierze sprzedawca, a będzie ona doliczana automatycznie przy zakupach do 150 euro od sprzedawców spoza Unii Europejskiej lub takich z siedzibą poza UE — więc przeniesienie magazynu do Europy tutaj nie pomoże (w przypadku droższych paczek wszystko zastaje po staremu). Otwartym pozostaje pytanie, czy i jak dużo pieniędzy faktycznie trafi do naszego budżetu, a ile zgubi się gdzieś po drodze? Trzymam kciuki, by różnica była jak najmniejsza…

Warto też pamiętać, że pakiet e-commerce ma jeszcze jedną stronę medalu, o której w kontekście wzrostu cen za elektronikę w Aliexpress łatwo zapomnieć. Okazuje się, że przepisy mają za zadanie zmniejszyć koszty realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C (business to consumer).

Co to dokładnie oznacza? Jak podaje BizBlog, firmy, które handlują w sieci, nie będą musiały się rejestrować na potrzeby VAT i rozliczać osobno w każdym kraju, do którego wysyłają towary. Pozwoli to europejskim sprzedawcom rozszerzyć swoją działalność również na inne państwa wspólnoty, co w połączeniu z opodatkowaniem wszystkich zakupów na Aliexpress i pochodnych może dać im nieco oddechu.