REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Trzy, cztery, a może pięć? Ile w końcu jest oceanów na Ziemi

Jeżeli szkołę skończyłeś jakiś czas temu, na pytanie w tytule pewnie odpowiesz: trzy. Indyjski, Spokojny oraz Atlantycki.

09.06.2021
18:45
Trzy, cztery, czy pięć? Ile w końcu jest oceanów na Ziemi
REKLAMA

Ziemia jest jedyną znaną nam planetą, na której występują zbiorniki wodne, które można nazwać oceanami, nawet, jeżeli rozluźnimy to pojęcie i zaakceptujemy zbiorniki dowolnej cieczy jako ocean.

REKLAMA

Są trzy oceany? Masz rację, ale tylko częściowo

W rzeczywistości wyróżniamy również Ocean Arktyczny, a od 2000 roku Ziemia zyskała i piąty ocean o nazwie Ocean Południowy. Wtedy to Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna (IHO) postanowiła dokonać demarkacji tego oceanu. Ocean Południowy, według definicji IHO, rozciąga się od 60 st. szerokości południowej do brzegów Antarktydy.

 class="wp-image-1743141"
Ile jest oceanów na Ziemi?
REKLAMA

Czy IHO zadecydowała tak, bo na naszej planecie powstał nowy zbiornik wodny? Oczywiście nie. Podobnie, jak astronomowie zdecydowali, że Pluton to jednak nie planeta, tak samo oceanografowie na podstawie dostępnych danych, zadecydowali o wyróżnieniu dodatkowego oceanu.

Oczywiście wszystkie oceany na Ziemi są ze sobą połączone. Jednak rozdzielamy je na podstawie wytycznych IHO, które uwzględniają kryteria takie jak: naturalne cieśniny, wybrzeża oraz występowanie określonych ekosystemów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA