Nauka  /  Artykuł

Trzy, cztery, a może pięć? Ile w końcu jest oceanów na Ziemi

Picture of the author

Jeżeli szkołę skończyłeś jakiś czas temu, na pytanie w tytule pewnie odpowiesz: trzy. Indyjski, Spokojny oraz Atlantycki.

Ziemia jest jedyną znaną nam planetą, na której występują zbiorniki wodne, które można nazwać oceanami, nawet, jeżeli rozluźnimy to pojęcie i zaakceptujemy zbiorniki dowolnej cieczy jako ocean.

Są trzy oceany? Masz rację, ale tylko częściowo

W rzeczywistości wyróżniamy również Ocean Arktyczny, a od 2000 roku Ziemia zyskała i piąty ocean o nazwie Ocean Południowy. Wtedy to Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna (IHO) postanowiła dokonać demarkacji tego oceanu. Ocean Południowy, według definicji IHO, rozciąga się od 60 st. szerokości południowej do brzegów Antarktydy.

Ile jest oceanów na Ziemi?

Czy IHO zadecydowała tak, bo na naszej planecie powstał nowy zbiornik wodny? Oczywiście nie. Podobnie, jak astronomowie zdecydowali, że Pluton to jednak nie planeta, tak samo oceanografowie na podstawie dostępnych danych, zadecydowali o wyróżnieniu dodatkowego oceanu.

Oczywiście wszystkie oceany na Ziemi są ze sobą połączone. Jednak rozdzielamy je na podstawie wytycznych IHO, które uwzględniają kryteria takie jak: naturalne cieśniny, wybrzeża oraz występowanie określonych ekosystemów.