Nauka  /  Artykuł

Dzieci nie wpadną w depresję przez technologię. Ale i nie poprawią sobie samopoczucia

Picture of the author

Dobra wiadomość dla rodziców: z badań przeprowadzonych przez Oxford Internet Institute wynika, że korzystanie z nowych technologii w okresie dojrzewania ma niewielki związek ze zdrowiem psychicznym. Tyle że... nie wszystkie badania to potwierdzają.

Badanie przeprowadzono na 430 tys. dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Badacze z Oxford Internet Institute sprawdzili czy takie czynniki jak oglądanie telewizji, media społecznościowe i korzystanie z urządzeń (smartfony, laptopy, tablety, etc) mają związek z depresją, skłonnościami samobójczymi i problemami behawioralnymi.

Technologia nie ma wpływu na zdrowie psychiczne dzieci

Pierwszym i najważniejszym wnioskiem płynącym z badania jest zauważalny, choć niewielki spadek zależności pomiędzy występowaniem depresji, a korzystaniem z mediów społecznościowych i oglądaniem telewizji. Co do korzystania z samych urządzeń, naukowcy nie zauważyli, aby smartfon, tablet czy laptop same w sobie miały jakikolwiek wpływ na zdrowie psychiczne.

Jeśli chodzi o samo badanie, można mieć kilka zastrzeżeń do jego metodologii. Po pierwsze - zostało oparte na ankietach wypełnianych przez samych badanych. Metoda ta nie gwarantuje zbyt dużej dokładności badań. Po drugie, same pytania nie były zbyt szczegółowe. Jeśli chodzi na przykład o media społecznościowe, pytanie dotyczyło samego czasu trwania aktywności w mediach społecznościowych, bez zagłębiania się w takie szczegóły jak chociażby szczegóły czy rodzaj tej aktywności.

Wpływ korzystania z technologii to nie to samo, co korzystanie z mediów społecznościowych

Pokazują to wcześniejsze badania. Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii udowodnili, że korzystanie z Facebooka, Instagrama czy Snapchata może zwiększyć poczucie osamotnienia. Sprawdzono to, dzieląc uczestników badania na dwie grupy. Pierwsza z nich miała korzystać ze swoich ulubionych mediów społecznościowych w normalny sposób, drugiej jednak zalecono ograniczenie swojej aktywności w socjalach do 10 minut dziennie. Efekt? Ograniczenie korzystania znacząco zmniejszyło poczucie osamotnienia szczególnie u osób, które na początku badania poważnie zmagały się z tym problemem.

Do identycznego wniosku doszli również Hui Tzu Grace Chou i Nicholas Edge, socjologowie z Utah Valley University, którzy przebadali 425 studentów pod kątem wpływu mediów społecznościowych na ich samopoczucie. Z badania Chou i Edge'a wynika, że ludzie, którzy spędzają więcej czasu w mediach społecznościowych, są bardziej skorzy to przyznania, że inni mają lepsze życia. Jednocześnie mniej chętnie przyznają, że życie jest fair. Za to ci, którzy ograniczają czas spędzany w mediach społecznościowych i częściej socjalizują się w rzeczywistości, mają mniejsze szanse na bycie nieszczęśliwym.

Ludzie spędzający więcej czasu w mediach społecznościowych mają też tendencję do obsesyjnego poprawiania ich wirtualnego wizerunku, co dodatkowo wpędza ich w przekonanie, że ich prawdziwe życie nie jest tak wspaniałe, jak to wirtualne. Takie błędne koło może prowadzić do pojawienia się stanów depresyjnych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst