REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Manager Pakietów Windows WinGet wciąż się rozwija. Właśnie doczekał się nowych funkcji

Power-userom i administratorom Windows zawsze brakowało porządnego, a najlepiej oficjalnego managera pakietów. Takiego, który stanowiłby oficjalne źródło programów oraz aktualizacji, a także umożliwiał obsługę za pomocą linii poleceń.

26.04.2021
7:52
Manager Pakietów Windows WinGet właśnie doczekał się nowych funkcji
REKLAMA

Tymczasem pod innymi systemami takie zarządzarki powstawały i często stawały się standardem - warto wspomnieć choćby ekstremalnie popularny Advanced Package Tool pod Linuksem, czyli narzędzie, które dostarcza polecenie apt-get, znane chyba każdemu, kto pracował z Linuksem.

REKLAMA

Natura nie znosi próżni - po jakimś czasie Windows dorobił się managerów pakietów, pochodzących od społeczności lub firm third-party. Sam używałem aplikacji Chocolatey, która umożliwiała instalowanie i aktualizację oprogramowania. Baza danych Chocolatey zawierała szeroką gamę darmowych aplikacji, narzędzi i bibliotek, która bardzo ułatwiała zarówno konfigurowanie nowej maszyny, jak i aktualizacje programu.

Microsoft bierze sprawy w swoje ręce

Microsoft w pewnym momencie zaczął bardziej dbać o użytkowników profesjonalnych i twórców oprogramowania. Dzięki temu Windows stał się dobrym środowiskiem do tworzenia aplikacji, czy np. tworzenia rozwiązań związanych z data science. W zeszłym roku firma ogłosiła, że tworzy własny, oficjalny manager pakietów: Package Manager, zwany WinGet.

WinGet początkowo potrafił jedynie instalować pakiety - tak, inne opcje, nawet deinstalacja, były niedostępne. Nic dziwnego, że dostępny był początkowo jedynie dla użytkowników, którzy zaoferowali się, że będą testować funkcje Windows przed ich oficjalnym udostępnieniem.

Teraz dostępna jest wersja 0.3 Preview WinGeta. Pobrać ją można (samodzielna instalacja) z GitHub, jak również można dołączyć do Windows Package Manager Insiders Program, aby otrzymywać aktualizacje WinGeta automatycznie.

Co nowego w wersji 0.3 windowsowego Package Managera?

Package Manager od teraz obsługuje import ustawień zapisanych w formacie JSON. Dzięki temu możemy automatyzować pracę i instalować te same pakiety automatycznie. Składnia to po prostu:

winget import plik.json

Listę pakietów możemy z kolei uzyskać, wykonując polecenie winget export.

Winget również od tej wersji ma swoje ustawienie w grupowych regułach bezpieczeństwa. Odpowiednie ustawienia znajdziemy w sekcji Desktop App Installer. Dzięki temu będziemy mogli ustawić możliwość instalacji pakietów na wielu maszynach w zarządzanej sieci.

Wywołanie polecenia winget list spowoduje wypisanie zainstalowanych pakietów i aplikacji. Nowe polecenie Upgrade pozwala na aktualizację aplikacji, na przykład:

winget upgrade Microsoft.PowerShell

Powyższe polecenie umożliwia m.in. aktualizację PowerShell. Kolejnym nowym poleceniem managera pakietów jest uninstall. Co ważne, umożliwia ono dezinstalację wszystkich aplikacji, nie tylko tych zainstalowanych za pomocą WinGet.

REKLAMA

Lepiej późno niż wcale - cieszy mnie, że Windows doczekał się prostego i oficjalnego managera pakietów. Ułatwi to pracę administratorom, ale i zaawansowanym użytkownikom, którzy lubią automatyzować codzienne zadania i konfigurację.

Photo by Sora Shimazaki from Pexels

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA