1. Spider's Web
  2. Technologie

Chcesz zrobić karierę w branży IT? Wybór dobrego pracodawcy to kluczowa kwestia

Lokowanie produktu

Założę się, że bardzo duża część naszych czytelników zastanawiała się w przeszłości bądź obecnie rozważa pracę w sektorze IT. Niektórzy na samych rozważaniach nie poprzestają i biorą się za naukę kodowania. Warto jednak pamiętać, że praca w IT to nie tylko programowanie.

23.12.2020
15:55
Chcesz zrobić karierę w branży IT? Wybór dobrego pracodawcy to kluczowa kwestia

Chcąc wejść w świat IT, który bez wątpienia jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż, trzeba wiedzieć, że jest to sektor, który podlega częstym zmianom i wymaga stałej nauki oraz pogłębiania swoich kompetencji. Decydując się na podjęcie zawodowego wyzwania, nie wolno stać w miejscu. Determinacja jednak popłaca.

– Rynek IT będzie odgrywał jeszcze większą rolę, niż dotychczas – możemy zaobserwować to szczególnie teraz, w dobie Covid-19, kiedy telepraca, e-commerce czy usługi w chmurze zyskują na znaczeniu. Istotnie rośnie też liczba osób, które korzystają z innowacyjnych rozwiązań – zarówno w życiu prywatnym, jak i w celach zawodowych. Praca zdalna uzmysłowiła nam, że fizyczne granice czy odległości, nie mają znaczenia z punktu widzenia funkcjonowania projektów. W tym kontekście niezwykle ważne jest również to, że nasza praca nie jest nudna i wtórna. Pojawia się coraz więcej ciekawych wyzwań, opartych na innowacyjnych rozwiązaniach, co stanowi dodatkową siłę napędową dla branży – mówi Krzysztof Kowalski, Senior Program Manager z Luxoft.

Szukając odpowiedniego pracodawcy, warto rozejrzeć się za takim, który inwestuje w rozwój pracowników, wspiera ich, a do tego sam ma już ugruntowaną pozycję. Luxoft Poland jest tu bardzo dobrym przykładem. Przedsiębiorstwo działa na rodzimym rynku od 10 lat i przez ten czas udowodniło, jak ważna w branży IT jest lojalność wobec pracowników oraz inwestowanie w ich rozwój. Urzeczywistnieniem tych deklaracji jest m.in. Luxoft Learning Management & Development Center – specjalny dział firmy, który zapewnia dostęp do setek szkoleń i kursów – czy program Internal Mobility, który umożliwia podejmowanie nowych wyzwań zawodowych w ramach struktury organizacji.

– W Luxoft Poland współpracujemy z wieloma branżami, takimi jak choćby automotive, travel czy financial services. Działamy nie tylko dla największych graczy, ale też mniejszych firm, stawiających na innowacyjne rozwiązania przyszłości. Jesteśmy ważnym partnerem dla naszych kontrahentów, mamy rozległą wiedzę, dostępne materiały i ekspertów, nieustannie proponujemy klientom rozwiązania, które wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Realizujemy coraz więcej niezwykle interesujących projektów z obszaru IoT, Computer Vision, Deep Learning, czy Blockchain. Bierzemy też udział w implementowaniu rozwiązań z zakresu Smart City. Projekty, którymi się zajmujemy, są więc ciekawe, angażujące i naprawdę bardzo różnorodne. Posiadając w portfolio zarówno stałych klientów, dla których jesteśmy zaufanymi partnerami od lat, jak i klientów projektowych, udowadniamy, że potrafimy dostarczyć rozwiązania skrojone pod ścisłe zapotrzebowanie każdego odbiorcy. W tym wszystkim niezwykle istotny jest rozwój naszych pracowników, zarówno projektowy, jak i ten w wymiarze szkoleniowym. Mają oni możliwość brania udziału w licznych kursach, zarówno technicznych, zgodnych z ich ścieżką rozwoju, jak i tych z zakresu umiejętności miękkich. Bardzo ważnym aspektem jest także praca w multikulturowym środowisku, przez co poznanie innych sposobów myślenia i zwyczajów pozostaje na wyciągnięcie ręki, a to pobudza kreatywność – dodaje Krzysztof Kowalski z Luxoft Poland.

IT to nie tylko programowanie

Jak już pisałem, w tej branży sama umiejętność kodowania może nie wystarczyć. Chcąc rozwijać się w IT trzeba pamiętać o wszystkich niuansach. Może się bowiem okazać, że bardziej niż w samym programowaniu, ktoś lepiej sprawdzi się w środowisku spotkań z klientami, planowania projektów i zarządzania zespołem czy analizy danych.

– Odkąd połączyliśmy siły z DXC Technology, z pewnością na znaczeniu zyskały projekty z zakresu Data Analytics. Wzrost popytu w tym obszarze odnotowujemy zresztą od początku pandemii. Warto jednak podkreślić, że w naszej firmie sprawdzają się nie tylko specjaliści od Data Analytics. Bardzo istotnym elementem jest diagnoza predyspozycji pracowników, która rozpoczyna się już na etapie rekrutacji. Równie ważne, jak wskazanie umiejętności technicznych, jest dopasowanie każdego pracownika do zespołu oraz zrozumienie przez niego kultury pracy i wartości firmy. W tym wszystkim kładziemy nacisk na balans pomiędzy potrzebami biznesowymi a indywidualnymi potrzebami rozwojowymi. Wspieramy pracowników za pomocą licznych programów rozwojowych, obejmujących zarówno podnoszenie kwalifikacji technicznych czy certyfikacje, jak i szkolenie nowych liderów, z naciskiem na rozwój kwalifikacji managerskich – wyjaśnia Marcin Wiktoruk, Senior Director Engineering Poland, Global Resource Management z Luxoft Poland.

Oczywiście nie jest tak, że od wszystkich programistów z Luxoft wymaga się, by zostali managerami. Wszystko zależy od predyspozycji i oczekiwań konkretnego pracownika. Bardzo wielu wybitnych developerów chce podążać ścieżką techniczną i skupić się na nauce nowych technologii i języków programowania.

Niezależnie od tego, która droga bardziej nam odpowiada, warto upewnić się, że nasz pracodawca jest w stanie umożliwić rozwój w obranym kierunku i wsparcie na każdym etapie współpracy. Partnerskie podejście i wzajemna otwartość przynoszą bowiem wzajemne korzyści – zarówno dla usatysfakcjonowanego zawodowo pracownika, jak i firmy, która dzięki efektywnym działaniom zadowolonej kadry, może osiągać kolejne sukcesy.

*Materiał powstał przy współpracy z firmą Luxoft.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze