REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Ryby dawno nie miały tak gorąco. Temperatura Atlantyku jest najwyższa od tysięcy lat

Dwa tysiące dziewięćset lat. Naukowcy badający zmiany temperatury powierzchniowej warstwy Oceanu Atlantyckiego doszli do wniosku, że co najmniej od tylu lat temperatura Atlantyku nie była tak wysoka jak obecnie.

14.10.2020
19:32
Ryby dawno nie miały tak gorąco. Temperatura Atlantyku jest najwyższa od tysięcy lat
REKLAMA

Wyniki najnowszych badań bazują na analizie rdzeni składających się z lodu i osadów oraz na pomiarach temperatury na powierzchni Atlantyku.

REKLAMA

Atlantycka oscylacja wielodekadowa

Zmiany temperatury powierzchni północnego Atlantyku nie są niczym nowym. Tzw. Atlantycka oscylacja wielodekadowa (AMO), czyli naprzemienne występowanie po sobie okresów z wyższą i niższą temperaturą powierzchni jest procesem dość dobrze poznanym przez badaczy. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat udało się także powiązać jej występowanie zarówno ze zjawiskami atmosferycznymi nad samym Atlantykiem, jak i nad przylegającymi do niego kontynentami. W fazie cieplejszej AMO prowadzi do powstawania liczniejszych i intensywniejszych huraganów czy też większych opadów nad wybrzeżami niż w fazie chłodnej.

Aby sprawdzić, jak AMO zmieniało się w dłuższym czasie, badacze postanowili przyjrzeć się osadom na dnie jeziora znajdującego się na Wyspie Ellesmere'a na dalekiej północy Kanady. Skąd taki pomysł? To właśnie w tym rejonie bardzo widoczne są wszelkie zmiany temperatury Oceanu Atlantyckiego. Wyższe temperatury oceanu hamują przyrost pokrywy lodowej, co z kolei prowadzi do odkładania się mniejszej ilości osadów.

Analiza tytanu zawartego w kolejnych warstwach rdzeni pobranych z dnia jeziora wskazują, że na przestrzeni ostatnich 3000 lat temperatury zawsze zmieniały się w sposób oscylacyjny tak jak i dzisiaj, natomiast długofalowo temperatura oceanu bezustannie wzrastała (poza okresem między 1400 a 1800 r. - mała epoka lodowcowa), przy czym w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wzrost ten znacząco przyspieszył. W efekcie aktualne temperatury Atlantyku są najwyższe od przynajmniej 2900 lat.

REKLAMA

Będzie gorąco, będzie huraganowo

Choć już zmiany wewnątrz oscylacji mają zauważalny wpływ na klimat terenów przybrzeżnych, to zmiany zachodzące na przestrzeni kilkuset lat bez wątpienia będą miały wpływ na rolnictwo w wielu krajach oraz na częstotliwość występowania niebezpiecznych zjawisk pogodowych w całym basenie Atlantyku. Szans na zmianę trendu póki co nie widać na horyzoncie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA