Bezpieczeństwo  / News

Służby Izraela zachwycają się naszą kryptografią. Polski Usecrypt trafił na listę rekomendowanych aplikacji izraelskiego MON-u

Usecrypt Messenger to polski komunikator, który uznawany jest za jeden z lepszych, bezpiecznych komunikatorów internetowych. Renoma ta została właśnie potwierdzona przez Ministerstwo Obrony Izreala, które zarekomendowało ją jako bezpieczny komunikator dla tamtejszych instytucji publicznych.

Prawa do polskiego komunikatora trafiły w 2019 r. w ręce izraelsko-amerykańskiego funduszu, zarządzanego przez syna byłego premiera Izraela Icchaka Rabina. Stąd pewnie zainteresowanie izraleskiego MON-u Usecryptem.

Chociaż należy wspomnieć również o tym, że (jeszcze wtedy) polski komunikator był rekomendowany w 2018 r. przez polskiego generała Waldemara Skrzypczaka, byłego dowódcę wojsk lądowych i podsekretarza stanu w resorcie obrony. Skrzypczak stwierdził, że jest to jeden z lepiej zabezpieczonych przed cyberatakami komunikatorów internetowych.

Ta rekomendacja nie wystarczyła jednak, żeby komunikatorem zainteresowało się nasze wojsko i inne instytucje państwowe. Zamiast tego, w 2019 r., komunikator został przejęty przez amerykańsko-izraelski fundusz Lazar Vision Fund, specjalizujący się w inwestycjach w nowe technologie. Przedstawicielom funduszu udało się zainteresować Usecryptem izraleskie służby. Teraz, po licznych testach izraelskich ekspertów ds. bezpieczeństwa aplikacja znalazła się w gronie rekomendowanych zabezpieczeń Izraelskiego MON.

— Usecrypt Messenger wykrywa i uniemożliwia nieautoryzowany dostęp do aplikacji zabezpieczając ją przed atakami hackerów i malware’em. W obliczu rosnącej liczby ataków oraz masowej inwigilacji, Usecrypt zapewnia poufność czatów oraz połączeń głosowych, dzięki opatentowanej technologii niezależnego szyfrowania oraz kontroli bezpieczeństwa aplikacji” – mówi Yuval Rabin, partner w funduszu Lazar

Jak wynika z opinii Ministerstwa Obrony Izraela strategiczny charakter systemu Usecrypt powoduje, że nie może on być udostępniany takim państwom jak Iran, Korea Północna, Sudan, Syria lub Kuba.

Szyfrowanie podstawą bezpieczeństwa

W ocenie coraz większej liczby specjalistów, instytucje publiczne powinny mieć wprowadzone wielopoziomowe procedury bezpieczeństwa. Nie tylko na poziomie komputerów, lecz telefonów.

Dziś nie wystarcza jedynie tzw. polityka czystego pulpitu i czystego biurka, wszelkich systemów antywirusowych i antywłamaniowych. Telefon, na którym przechowywane i przetwarzane są liczne dane powinien być zabezpieczony szyfrowanym komunikatorem. W porównaniu do darmowych, ale nie oferujących pełnej prywatności, komunikatorów, Usecrypt Messenger wykazuje się kilkoma zaletami. Te zalety to między innymi:

  • Usecrypt Messenger nigdy nie przechowuje danych dotyczących rozmów oraz historii wiadomości na serwerze.
  • Jest jedyną aplikacją, która sprawdza, czy telefon nie został zhackowany.
  • Polityka prywatności jest przejrzysta i zapewnia użytkownikowi poufność.
  • Aplikacja nie przechowuje danych naszych kontaktów. Jak twierdzą twórcy Messengera: Twoje kontakty to nie nasza sprawa. W rzeczywistości na serwerach firmy nie są przechowywane żadne informacje dotyczące naszych kontaktów, przesyłanych plików, czy treści wiadomości.
  • Szyfrowanie jest włączone domyślnie i… nie ma możliwości wyłączenia go.

W Polsce o bezpieczeństwie komunikatorów było głośno w 2018 roku, gdy okazało się, że wielu polityków używa aplikacji WhatsApp. W lutym br. Komisja Europejska zaleciła swoim pracownikom, aby przestawili się na aplikację Signal ze względu na rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności danych w WhatsAppie.

Tymczasem w lipcu br. serwis informacyjny TVN24 podał, że zatrzymanie byłego ministra Sławomira Nowaka i jego współpracowników, związane było z wyciekiem treści SMS i rozmów, przekazywanych za pomocą aplikacji szyfrujących Signal, Telegram czy Threema.

Popularne, bezpłatne komunikatory stały się też źródłem ataku dla zwykłych użytkowników. Przekonał się o tym jeden z najbogatszych ludzi świata – telefon Jeffa Bezosa został zhakowany po rozmowie przez WhatsApp z księciem Arabii Saudyjskiej. Przykładów na to, że warto zabezpieczać swoją internetową komunikację jest coraz więcej. Dlatego trudno się dziwić Izraelowi, że inwestuje w Usecrypta.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst