REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Płetwa grzbietowa wysokości człowieka. Naukowcy ustalili prawdziwe rozmiary mega-rekina

Jeszcze do niedawna znaliśmy jedynie szacunkową długość legendarnego rekina z przeszłości - Megalodona. Teraz, w swojej najnowszej pracy naukowcy z uniwersytetów w Brystolu i Swansea opisują rozmiary pozostałych części jego ciała.

07.09.2020
9:14
Człowiek mógłby schować się za płetwą grzbietową Megalodona. Nawet wyprostowany
REKLAMA

Obecnie największym rekinem drapieżnym na Ziemi jest żarłacz biały, który potrafi osiągnąć długość nawet sześciu metrów, a którego szczęki są w stanie zacisnąć się z siłą dwóch ton.

REKLAMA

Jego dawny przodek, Megalodon, który żył od 23 do 3 milionów lat temu, był niemal dwa razy dłuższy, a siła jego szczęk przekraczała nawet dziesięć ton. Do takich wniosków doszedł przynajmniej Jack Cooper, paleontolog z Uniwersytetu w Brystolu na podstawie kilku matematycznych metod pozwalających bezpośrednio porównać różnorodność żyjących potomków Megalodona.

Megalodon był właśnie tym zwierzęciem, dzięki któremu zainteresowałem się paleontologią już w wieku sześciu lat. Praca nad tym projektem była zatem czystą przyjemnością. To był mój wymarzony projekt. Jednak badanie takiego zwierzęcia jest trudne, zważając na to, że mamy do dyspozycji jedynie pojedyncze zęby

- mówi Cooper.

Porównanie z innymi rekinami współczesnymi

Wcześciej, wymarłego już rekina Otodus megalodon porównywano z żarłaczem białym. Cooper wraz ze współpracownikami jako pierwszy rozszerzył analizę o pięć innych współczesnych rekinów.

 class="wp-image-1412642"
Ząb Megalodona kontra ząb żarłacza białego

Megalodon nie jest bezpośrednim przodkiem żarłacza białego, ale jest na równi spokrewniony z innymi dużymi rekinami drapieżnymi, takimi jak Mako, rekin łososiowy czy lamna śledziowa. Zebraliśmy zatem dane o nich wszystkich, aby wywnioskować z nich informacje o rozmiarach Megalodona

- mówi dr Catalina Pimiento, która nadzorowała pracę Coopera.

Najpierw badacze postanowili sprawdzić, czy rekiny wszystkich pięciu gatunków zmieniają proporcje w toku swojego życia. Gdyby faktycznie tak było, trudno byłoby dokonywać jakichkolwiek oszacowań rozmiaru Megalodona. Ku zaskoczeniu i uciesze badaczy okazało się, że wszystkie rekiny rodzą się jako małe kopie dorosłych osobników i przez całe życie nie zmieniają proporcji ciała.

To było prawdziwe monstrum

Na podstawie krzywych wzrostu pięciu gatunków, naukowcy oszacowali, że dorosły osobnik gatunku Otodus megalodon miał długość 16 metrów, z czego na głowę przypadało 4,65 m, płetwa grzbietowa miała 1,62m, a ogon - 3,85 m.

REKLAMA

Oznacza to, że dorosły człowiek mógłby stanąć na grzbiecie takiego rekina i schować się w całości za jego płetwą grzbietową.

Odtworzenie rozmiarów poszczególnych części ciała Megalodona stanowi kluczowy krok na drodze do zrozumienia jego fizjologii, a być może tym samym do wyjaśnienia, dlaczego tych zwierząt już między nami nie ma.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA