Płetwa grzbietowa wysokości człowieka. Naukowcy ustalili prawdziwe rozmiary mega-rekina
Jeszcze do niedawna znaliśmy jedynie szacunkową długość legendarnego rekina z przeszłości - Megalodona. Teraz, w swojej najnowszej pracy naukowcy z uniwersytetów w Brystolu i Swansea opisują rozmiary pozostałych części jego ciała.

Obecnie największym rekinem drapieżnym na Ziemi jest żarłacz biały, który potrafi osiągnąć długość nawet sześciu metrów, a którego szczęki są w stanie zacisnąć się z siłą dwóch ton.
Jego dawny przodek, Megalodon, który żył od 23 do 3 milionów lat temu, był niemal dwa razy dłuższy, a siła jego szczęk przekraczała nawet dziesięć ton. Do takich wniosków doszedł przynajmniej Jack Cooper, paleontolog z Uniwersytetu w Brystolu na podstawie kilku matematycznych metod pozwalających bezpośrednio porównać różnorodność żyjących potomków Megalodona.
Porównanie z innymi rekinami współczesnymi
Wcześciej, wymarłego już rekina Otodus megalodon porównywano z żarłaczem białym. Cooper wraz ze współpracownikami jako pierwszy rozszerzył analizę o pięć innych współczesnych rekinów.

Najpierw badacze postanowili sprawdzić, czy rekiny wszystkich pięciu gatunków zmieniają proporcje w toku swojego życia. Gdyby faktycznie tak było, trudno byłoby dokonywać jakichkolwiek oszacowań rozmiaru Megalodona. Ku zaskoczeniu i uciesze badaczy okazało się, że wszystkie rekiny rodzą się jako małe kopie dorosłych osobników i przez całe życie nie zmieniają proporcji ciała.
To było prawdziwe monstrum
Na podstawie krzywych wzrostu pięciu gatunków, naukowcy oszacowali, że dorosły osobnik gatunku Otodus megalodon miał długość 16 metrów, z czego na głowę przypadało 4,65 m, płetwa grzbietowa miała 1,62m, a ogon - 3,85 m.
Oznacza to, że dorosły człowiek mógłby stanąć na grzbiecie takiego rekina i schować się w całości za jego płetwą grzbietową.
Odtworzenie rozmiarów poszczególnych części ciała Megalodona stanowi kluczowy krok na drodze do zrozumienia jego fizjologii, a być może tym samym do wyjaśnienia, dlaczego tych zwierząt już między nami nie ma.