REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

W końcu! Fenomenalne zdjęcia Marsa i jego księżyców. Już w 2024 r. zobaczymy Czerwoną Planetę w 8K

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) oraz nadawca NHK postanowili wspólnie zbudować kamerę Super Hi-Vision Camera, która zainstalowana na pokładzie sondy Martian Moons eXploration (MMX) będzie w stanie fotografwać Marsa w 4K i 8K.

14.09.2020
14:39
Zdjęcia z kosmosu zawsze były czarno-białe i małe. Japońska sonda MMX dostarczy nam Marsa w 8K
REKLAMA

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będą to pierwsze zdjęcia ultra-wysokiej rozdzielczości 8K, na których z bliska uwieczniony zostanie Mars i jego księżyce.

REKLAMA
 class="wp-image-1420037"
Fobos

Aktualnie opracowywana przez JAXA sonda MMX ma wystartować w 2024 r. Jej podstawowym celem będzie poznanie historii księżyców marsjańskich oraz odkrycie ewolucji całego układu Czerwonej Planety i jej satelitów. Co ważniejsze, MMX ma dostarczyć na Ziemię próbkę materii zebranej z powierzchni Fobosa, większego z dwóch księżyców.

W międzyczasie NHK pracuje nad kamerą Super Hi-Vision Camera, która będzie rejestrowała całą podróż MMX w ultra-wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia wykonywane w regularnych odstępach będą stopniowo przesyłane na Ziemię, gdzie zostaną złączone w jeden płynny film. Oryginalne dane będą przechowywane na dysku umieszczonym w kapsule powrotnej MMX, dzięki czemu wraz z próbkami gruntu wrócą na Ziemię.

Japończycy umieją w wysoką jakość

Współpraca między NHK a JAXA już wielokrotnie kończyła się rewelacyjnymi zdjęciami. Niezależnie od tego, czy mówimy o relacji na żywo ze startu wahadłowca w 1992 r., o wysokiej rozdzielczości zdjęciach z sondy księżycowej Kaguya, nagraniach 4K z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czy w końcu rejestrowaniu lądowania sondy Hayabusa2 na powierzchni planetoidy.

Nagranie przedstawiające powierzchnię Księżyca nagrane przez sondę Kaguya

Najwyższa pora na 8K z kosmosu

REKLAMA

Tym razem jednak JAXA wraz z NHK planują wykonać pierwsze w historii zdjęcia Marsa i jego księżyców w jakości 8K. Agencja planuje także monitorować za pomocą kamery faktyczne zachowanie sondy, zapewniając przy tym wysoki poziom realizmu poprzez połączenie zdjęć 4K/8K z danymi nawigacyjnymi samej sondy. Całkiem możliwe zatem, że te zdjęcia będą służyły także do celów nawigacyjnych w trakcie misji.

Filmując całą misję MMX w układzie Marsa za pomocą nowej kamery, JAXA i NHK chcą ponownie zachwycić szerokie masy Czerwoną Planetą, której jeszcze nie widzieliśmy w takiej rozdzielczości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA