Stworzyli płyn, który przeczy grawitacji. Łódki pływają na górnej i dolnej jego powierzchni
W ramach najnowszego eksperymentu grupa francuskich naukowców stworzyła lewitujący płyn, który umożliwia małym łódkom pływanie jednocześnie na górnej, jak i na dolnej jego powierzchni.
Włączyć i wyłączyć grawitację
Aby wywołać efekt przypominający brak grawitacji, zespół badaczy wykorzystał wibracje o częstotliwości 100 razy na sekundę, które sprawiły, że mieszanina glicerolu oraz oleju silikonowego (oba gęstsze od wody) zawisła nad poduszką z powietrza. W ten sposób badaczom udało się doprowadzić do „lewitacji” prawie pół litra płynu.
Eksperyment doprowadził jednak do znacznie bardziej nietypowego skutku. Z uwagi na to, że kieszeń powietrza pod płynem jęst gęstsza, niewielka łódka jest przez wypychana do góry i w lewitujący płyn od spodu.
To bardzo delikatna równowaga. Jeżeli popchniemy łódkę w dół w powietrzu, opadnie na dół, jeżeli przesuniemy ją w górę, to podpłynie ona na styk powietrza i płynu. Cała sztuczka polega nie tyle na stworzeniem możliwości do wykonania eksperymentu, a na ustabilizowaniu równowagi.
Na co komu antygrawitacja (nawet pozorna)?
Badacze są przekonani, że ich wyjątkowy wynalazek może znaleźć w przyszłości praktyczne zastosowania, chociażby takie jak utrzymywanie gazów nad płynami do celów przemysłowych, np. w oczyszczalniach ścieków.
Jak na razie jednak jest to tylko czysty eksperyment.
Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.