REKLAMA

Nie ma szyfrowania? Nie ma autouzupełniania. Chrome nie pozostawi nam wyboru

Google zwiększa presję na twórcach witryn i aplikacji, by ci jak najprędzej wprowadzili w swoich tworach szyfrowanie danych. Chrome w nowy sposób będzie dyskryminował te nieszyfrowane.

18.08.2020 08.21
Chrome wyłączy autouzupełnianie, gdy szyfrowanie nie jest dostępne
REKLAMA

Twórcy wyszukiwarki Google wyraźnie nie są zadowoleni, że nadal tak dużo internetowego ruchu jest nieszyfrowanego – a więc dającego się podsłuchać przez postronne sposoby. Firma wykorzystuje swoje liczne cieszące się dużym powodzeniem produkty i usługi, by wywrzeć presje na twórcach witryn, by szyfrowanie jak najszybciej i jak najszerzej zaimplementowali.

REKLAMA

Najświeższy pomysł Google’a jest już testowany w rozwojowej wersji przeglądarki Chrome. Ta nie będzie już oferować autouzupełniania formularzy, które nie wysyłają danych dalej szyfrowanym połączeniem. Internauci oczywiście będą z takich formularzy mogli korzystać – ale będą musieli je uzupełniać ręcznie.

 class="wp-image-1330156"

Wyjątkiem będzie autouzupełnianie zapamiętanych przez przeglądarkę danych logowania – ale wówczas Chrome będzie ostrzegał swojego użytkownika, że informacje są wysyłane niezabezpieczonym połączeniem.

Brak autouzupełniania nieszyfrowanych formularzy w Chrome to nie koniec nowości. Przeglądarka poinformuje, czy łącze prowadzi do witryny mobilnej.

Mobilna wersja przeglądarki Chrome będzie mogła informować użytkownika o tym, czy witryna, którą chce odwiedzić, ma widok przystosowany do urządzenia mobilnego. Informacja ta będzie widoczna w menu, które się pojawia po długim przyciśnięciu na hiperłącze. Mobilność witryny jest oceniana przez algorytm Core Web Vitals.

REKLAMA
 class="wp-image-1330159"

Ostrzeżenia o niezaszyfrowanych formularzach testowane są w ramach Chrome’a 86, który ma pojawić się w kanale produkcyjnym 6 października. Informacje o widoku mobilnym dla witryn są testowane w ramach Chrome’a 85 – ten z kolei ma się pojawić 25 sierpnia. Obie nowości trafiły do projektu Chromium, więc będą mogły być wykorzystane przez inne bazujące na nim przeglądarki.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA