REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Szyfrowanie albo blok. Chrome utrudni pobieranie plików z niezabezpieczonych witryn

Google niezmiennie wywiera coraz większą presję na twórcach witryn i aplikacji webowych, by ci przestali stosować nieszyfrowane połączenia. Już niedługo Chrome przestanie akceptować pliki ze stron bez HTTPS.

08.02.2020
9:35
Chrome 69 zmiany
REKLAMA
REKLAMA

Google stara się jak może by skłonić programistów i operatorów witryn internetowych i aplikacji webowych do stosowania szyfrowanych połączeń z użytkownikami. Ma przy tym całkiem mocne środki nacisku. Firma jest właścicielem zarówno najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie, jak i najpopularniejszej przeglądarki internetowej na rynku. I już niedługo wykorzysta tą drugą, by wywrzeć jeszcze większą presję.

Chrome już niedługo zacznie wyświetlać swoim użytkownikom ostrzeżenia, gdy ci zdecydują się pobrać jakiś plik przez niezabezpieczone połączenie HTTP. Na tym jednak nie koniec. Kolejne wersje przeglądarki sukcesywnie będą usuwały możliwość pobierania kolejnych rodzajów plików przez inne połączenie niż HTTPS.

Chrome zablokuje pobieranie plików przez niezaszyfrowane połączenie. Google publikuje harmonogram, który twórcy witryn powinni sobie szybko przyswoić.

chrome blokada pobierania plików class="wp-image-1083984"
REKLAMA

Na dziś aktualną wersją Chrome’a jest wersja 80. Jednak już wersja 82, która powinna pojawić się w okolicach kwietnia, będzie ostrzegała użytkowników przy pobieraniu plików wykonywalnych niezabezpieczonym połączeniem o potencjalnym niebezpieczeństwie. Kolejna, a więc 83, uniemożliwi pobieranie tego rodzaju plików. Na plikach wykonywalnych, jak wynika z powyższego schematu z blogu Google’a, się nie kończy. Kolejne rodzaje plików będą blokowane, w tym archiwa, dokumenty i multimedia.

Powyższy schemat dotyczy wersji przeglądarki na Windowsa, macOS-a i systemy Linuxowe. Edycje dla Androida, iOS-a i iPadOS-a dadzą webmasterom nieco więcej czasu – blokada będzie wprowadzana z opóźnieniem o jedną wersję. A więc, dla przykładu, blokady z desktopowego Chrome’a 82 pojawią się w mobilnym Chromie 83.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA