REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Za kilka dni poznamy algorytm sztucznej inteligencji, który zmierzy się z ludzkim pilotem F-16

Żarty się skończyły. Jeśli program komputerowy okaże się być lepszym pilotem wojskowym, niż człowiek, Stany Zjednoczone prawdopodobnie zrezygnują z części ludzkich-pilotów. Brzmi to jak żywcem wyjęte z jakiejś książki science-fiction.

13.08.2020
13:19
Za kilka dni poznamy algorytm sztucznej inteligencji, który zmierzy się z ludzkim pilotem F-16
REKLAMA

Tymczasem chodzi tu o nasze, prawdziwe uniwersum i o konkurs AlphaDogfight Trials, którego celem jest zademonstrowanie możliwości zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji w walcem powietrznej.

REKLAMA

Algorytmy do pilotowania myśliwców

W zeszłym roku, DARPA wybrała osiem najbardziej obiecujących algorytmów, które wezmą udział w finałowym konkursie który rozpocznie się 18 sierpnia i potrwa dwa dni. W tym czasie jury sprawdzi wartość bojową wszystkich algorytmów, które zmierzą się ze sobą w serii komputerowych symulacji.

Konkurs ten jest również częścią programu Air Combat Evolution (ACE) DARPA, który rozpoczął się w 2019 roku i ma na celu zautomatyzowanie walki powietrznej, a także zwiększenie zaufania ludzi do systemów sztucznej inteligencji, aby wzmocnić zespoły człowiek-maszyna. Oczywiście chodzi tu głównie o wojskowe systemy.

Osiem zespołów to Aurora Flight Sciences, EpiSys Science, Georgia Tech Research Institute, Heron Systems, Lockheed Martin, Perspecta Labs, PhysicsAI i SoarTech.

Jak to będzie wyglądać?

Pierwszego dnia zawodów zespoły będą latać swoimi algorytmami przeciwko pięciu systemom sztucznej inteligencji opracowanym przez naukowców z laboratorium Johna Hopkinsa. Drugiego dnia z kolei, algorytmy stworzone przez uczestników zmierzą się ze sobą w tzw. turnieju kołowym, dzięki czemu każdy algorytm zmierzy się ze wszystkimi konkurentami.

W trzecim dniu natomiast, cztery najlepsze algorytmy powalczą o mistrzostwo. Zwycięzca zakwalifikuje się do końcowego etapu, czyli walki z ludzkim pilotem. Termin tego pojedynku nie został jeszcze ustalony. Mam jednak nadzieję, że pojedynek z człowiekiem odbędzie się w prawdziwym świecie, a nie na symulatorze.

Zmagania algorytmów sztucznej inteligencji można będzie obejrzeć pod tym adresem. Zaznaczę jednak, że oglądanie tych zmagań wymaga wcześniejszej rejestracji.

REKLAMA

Najważniejszym etapem tego pokazu siły algorytmów będzie oczywiście pojedynek z ludzkim pilotem. Biorąc pod uwagę to, że za sterowanie dzisiejszych samolotów wojskowych i tak w dużej mierze odpowiadają komputery, zintegrowanie myśliwca z błyskawicznie podejmującym decyzje algorytmem bojowym wydaje się naturalną ewolucją, jeśli chodzi o wykorzystanie tych maszyn.

Nie twierdzę oczywiście, że w pierwszym demonstracyjnym pojedynku człowiek okaże się być bez szans, ale moim zdaniem prędzej, czy później taki scenariusz się spełni. Wykorzystanie algorytmów zapewni amerykańskim wojskowym ogromną przewagę. Chociażby w tej kwestii, że ich samoloty myśliwskie będą zawsze gotowe do lotu, wystarczy że otrzymają odpowiednią instrukcję od ich ludzkiego przełożonego. Kwestie budzące największe wątpliwości to oczywiście bezpieczeństwo takiego systemu komunikacji oraz stopień autonomii, jeśli chodzi o podejmowane przez algorytm decyzje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA