REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Wyciągajcie białe chusteczki, czas żegnać Panel sterowania.

Nowa wersja testowa Windowsa 10 wykonuje kolejny, symboliczny krok mający na celu pozbycie się Panelu sterowania z systemu. Prawdopodobnie za rok będzie on już tylko wspomnieniem.

06.07.2020
10:07
Surface Pro 7 opinie
REKLAMA

Microsoft bardzo powoli, i bardzo konsekwentnie, przenosi kolejne elementy Panelu sterowania do aplikacji Ustawienia. Po raz pierwszy rzeczone Ustawienia pojawiły się w Windowsie 8, zapewniając przyjazny dotykowi interfejs do najbardziej podstawowej konfiguracji. Jednak wraz z kolejnymi edycjami Windowsa 10 stało się jasne, że dni Panelu sterowania są policzone – z wersji na wersję znikają z niego elementy na rzecz kolejnych sekcji w Ustawieniach.

REKLAMA

Proces ten jest frustrująco powolny. Na szczęście już dziś większość zwykłych użytkowników właściwie nie powinna mieć żadnego powodu, by odwiedzić Panel sterowania – pozostały tam głównie elementy dla sysadminów, poweruserów oraz sekcja dla apletów od starych sterowników sprzętowych. Nie zmienia to jednak faktu, że dziś w Windowsie 10 nadal mamy dwa miejsca do konfiguracji systemu. Oba zostały zupełnie inaczej zaprojektowane i w bardzo niewielu miejscach pokrywają się ich funkcje.

Windows 10 Dev krok bliżej do pozbycia się Panelu sterowania.

W najnowszej testowej wersji Windowsa 10 z kanału rozwojowego Dev (kompilacja 20161) projektanci systemu Microsoftu wykonali kolejny krok w kierunku pozbycia się rzeczonego Panelu. Miejsca, w których Panel sterowania pokrywał się funkcjonalnie z Ustawieniami, zostały zlikwidowane, włączono przekierowania do tego drugiego.

windows 10 panel sterowania class="wp-image-1207783"
REKLAMA

Po kliknięciu na przykład System w sekcji System i zabezpieczenia Panelu sterowania otworzy nam się pełniące identyczną rolę nowe okno z Ustawieniami. Podobnie próba wyszukania kontrolki Panelu sterowania z poziomu systemowej wyszukiwarki zwróci nam w wynikach wyłącznie nowe menu – nawet jeżeli wpiszemy jego nazwę słowo w słowo.

Panel sterowania ma pozostać częścią systemu jeszcze do końca przyszłego roku. Przede wszystkim z uwagi na obecność w nim Narzędzi administracyjnych, które przez konieczność zachowania zgodności z wieloma wersjami Windowsa, w tym w trybie pracy Zdalnego pulpitu, jeszcze nie mogą zostać usunięte. Ważne są jednak także zobowiązania dotyczące obsługi starego sprzętu, którego sterowniki nadal tworzą unikalne aplety w Panelu. Po tym czasie powinien on ostatecznie zniknąć z Windowsa 10.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA