REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Bezpieczeństwo

Face ID w komputerach Mac? Cóż, macOS już to obsługuje

iPhone’y i wybrane edycje iPada obsługują już uwierzytelnianie użytkownika za pomocą twarzy. Z jakiegoś względu jednak Apple nadal nie chce wprowadzić Face ID do komputerów osobistych. Choć chyba właśnie zmienia zdanie.

Obsługa Face ID może trafić do komputerów Mac
REKLAMA

Uwierzytelnianie twarzą to jedna z wygodniejszych metod uwierzytelniania tożsamości użytkownika. Dobrze wykonana – a Face ID stworzone jest wręcz wzorowo – zapewnia zarówno wygodę, jak i wysokie bezpieczeństwo. O czym użytkownicy iPhone’ów X i nowszych oraz iPadów Pro drugiej generacji i nowszych dobrze wiedzą.

REKLAMA

Apple – jak to miewa w zwyczaju – podpatrzył to rozwiązanie u konkurencji, po czym je ulepszył i spopularyzował. Z jakiegoś względu jednak nie chce wprowadzać Face ID do komputerów Mac, mimo iż identyfikacja twarzą na PC jest dość popularna – upowszechnił ją Microsoft swoim Windows Hello. Wygląda na to, że mamy dobre wieści.

Kod nawiązujący do Face ID odnaleziony w plikach macOS Big Sur.

REKLAMA

Odwołania do Face ID odnalazła w kodzie macOS-a redakcja 9to5Mac, a konkretniej w trzeciej becie Big Sura. System odwołuje się do urządzenia PearlCamera – to ta sama nazwa kodowa, jaka była stosowana do modułu rozpoznawania twarzy w iPhone X. W kodzie znajdują się też znane z iOS-a nazwy FaceDetect i BioCapture. Warto podkreślić, że analizowane biblioteki nie są częścią środowiska Catalyst – nie są więc śmieciami po środowisku uruchomieniowym dla aplikacji z iPada.

System rozpoznawania twarzy w iPhone’ach i iPadach wykorzystuje moduły do akceleracji przeliczeń związanych z uczeniem maszynowym w procesorach Apple A. Niewykluczone że Apple zwlekał z implementacją Face ID w Makach aż te nie będą wykorzystywać procesorów jego projektu. Na dziś komputery te działają w oparciu o układy scalone Intela ogólnego przeznaczenia, pozbawione apple’owskich autorskich pomysłów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA