REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Spiders Web

Oto Spider’s Web 4.0

Nie skłamię, jeśli powiem, że pracowaliśmy nad tym grubo ponad 2 lata i nasze wewnętrzne terminy oddania projektu były przekładane wielokrotnie, ale… w końcu jest. Oto Spider’s Web 4.0. Witajcie!

Oto Spider’s Web 4.0
REKLAMA
668 interakcji
dołącz do dyskusji

Może na pierwszy rzut oka zmian wizualnych nie ma aż tak wiele, ale zapewniam Was - modyfikacji jest ogromna masa, zarówno strukturalnie, jak i wizualnie. Rozejrzyjcie się po nowym serwisie - zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej, a dostrzeżecie mnóstwo nowości.

REKLAMA

To absolutnie największy projekt developerski w 12-letniej historii Spider’s Web i też taki, który zapewnia nam stabilność na kolejną - taką mam nadzieję - dekadę. To, co wdrożyliśmy jest bowiem fundamentem wszystkiego tego, co będziemy nowego robić w najbliższej i tej nieco bardziej odległej przyszłości.

To było konieczne

Wraz z nieprawdopodobnym rozwojem - zarówno zasięgu (w ciągu roku zwiększyliśmy zasięg o 90 proc. wg Google Analyticsa; maj 2020 r. zakończyliśmy z wynikiem 8,6 mln użytkowników), jak i osób piszących (aktualnie ponad 40 osób), nasz serwis stał się ociężałą kobyłą.

Potrzebowaliśmy znacznie większej wydajności, ale także bezpieczeństwa. Musieliśmy poprawić skalowalność, ale również łatwość optymalizacji. No i najważniejsze - musieliśmy nieporównywalnie poprawić wydajność serwisu pod kątem szybkości ładowania i wygody korzystania przez użytkowników.

Wybraliśmy do tego chyba najnowocześniejszy i najbardziej lubiany przez developerów system frameworkowy z aktualnie dostępnych, czyli React. To język, za pomocą którego powstały takie serwisy/aplikacje jak Facebook, Instagram, Netflix, Airbnb, czy Pinterest. Od teraz także i Spider’s Web.

Na co pozwolił nam React?

Przede wszystkim na zmianę systemową. Teraz aplikacja renderuje stronę Spider’s Web w podstawowej formie, następnie pobiera odpowiednie dane z API, by na końcu wygenerować pełną zawartość i zwrócić wynik do przeglądarki. Dzięki Single Page Application przeklikując Spider’s Web nie przeładowywujemy strony, gdyż treść doładowywana jest dynamicznie. To oznacza, że rodzaj urządzenia nie gra roli - czy to mobile, czy desktop, aplikacja Spider’s Web będzie zachowywać się tak samo. To oczywiście wpłynie zarówno na szybkość ładowania strony, jak i poruszania się po niej.

Co się zmieniło

Na początek zmieniamy stronę główną Spider’s Web, która staje się hubem wszystkich naszych serwisów tematycznych, tj. Tech, Rozrywka.blog, Autoblog, Bizblog, Magazynu Spider’s Web+ oraz serwisu zewnętrznego w naszej grupie, czyli Bezprawnik.pl.

To największa strukturalnie i mentalnie zmiana w historii Spider’s Web, konieczna szczególnie dziś, gdy naszą stronę główną odwiedza grubo ponad 1 mln osób w skali miesiąca.

Nowa konstrukcja strony głównej pozwoli nam na nowatorskie dla nas zarządzanie treściami z poszczególnych serwisów. Będzie nam łatwiej promować najważniejsze teksty, wydarzenia, gdyż będziemy mieli możliwość daleko idącej customizacji strony głównej - od układu i miejsca pojawiania się danych treści, poprzez wdrażanie elementów specjalnych, aż po budowanie sekcji partnerskich. W związku z tym pojawi się także nowe stanowisko w naszej redakcyjnej strukturze - wydawca strony głównej.

Wydzielamy stronę główną Tech

Wiem, że czekało na to wielu naszych rdzennych fanów - w nowym Spider’s Web wydzielamy Tech, które zyskuje własną stronę główną, niezależną od strony głównej Spider’s Web i działającą na podobnej zasadzie do Rozrywka.blog, Autoblog.pl i Bizblog.pl, a także… nowy claim: Zaczyna się od technologii.

W związku z tym logiczne wydają się dwie inne kolosalnie istotne dla nas decyzje:

  • z głównego logo Spider’s Web znika claim: Blog blisko technologii, zostaje samo Spider’s Web. Po prostu;
  • z głównego logo Spider’s Web usuwamy także sygnet, który oczywiście pozostaje naszym znakiem rozpoznawczym jako favicon w Waszych przeglądarkach oraz zdjęcie profilowe w naszych mediach społecznościowych.

Nowa konstrukcja strony głównej Tech również daje nam szereg możliwości układania i promowania treści, oczywiście niezależnie od strony głównej spidersweb.pl.

Co dalej?

W React mamy na razie napisaną nową stronę główną oraz SW Tech, jak również Magazyn Spider’s Web+ (o którym przy jego premierze pisałem, że jest początkiem zmian w naszym layoucie). W najbliższych tygodniach będziemy pracować nad nowymi wersjami: Rozrywka.blog, Autobloga oraz Bizbloga, jak również nad kolejnymi drobiazgami funkcjonalnymi nowej strony głównej.

One More Thing

Och, byłbym zapomniał. Jest i dark mode. Tryb nocny można aktywować ręcznie przełącznikiem obok logo lub automatycznie, jeśli pozwala Wam na to konfiguracja Waszych systemów operacyjnych. Pobawcie się nim - jest śśśśśliczny.

REKLAMA

I jeszcze jedno - od dzisiaj możecie śledzić nasze teksty w nowym kanale RSS. Znajdziecie go pod tym adresem.

PS. Bardzo dziękuję za wytężoną pracę, szczególnie w ostatnich tygodniach, naszej Spiders.Agency. Wiem, że praca ze mną bywa trudna w takich momentach przedwdrożeniowych, więc tym bardziej szacun.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA