REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Kasa i satysfakcja. 65 tys. programistów powiedziało, jak to jest być takim programistą

Stack Overflow to najczęściej odwiedzana strona przez wielu programistów. Służy ona do wymiany porad i zadawania pytań dotyczących programowania.

02.06.2020
14:38
Kasa i satysfakcja. 65 tys. programistów powiedziało, jak to jest być takim programistą
REKLAMA
REKLAMA

Jest ona tak popularna, że niektórzy nawet złośliwie komentują, że bez niej mało co byłoby w firmach software’owych napisane. Oprócz tego zastosowania Stack Overflow oferuje również porady zawodowe, oferty pracy oraz jest organizatorem największego badania statystycznego wśród programistów. Ankieta organizowana jest już prawie dziesięć lat.

W trakcie organizowanej dorocznie ankiety Stack Overflow Survey programiści odpowiadają na kilkadziesiąt pytań. W tym roku na ankietę odpowiedziało aż 65 tys. respondentów. Jest to najprawdopodobniej największego tego typu badanie skierowane do ludzi, którzy na co dzień zajmują się pracą z kodem.

Oto najważniejsze wyniki podsumowujące badanie.

Najbardziej lubiane, nienawidzone, oraz pożądane języki programowania

Wśród najbardziej lubianych języków programowania wygrał Rust, z TypeScript (stworzonym przez Microsoft narzeczem JavaScript) na drugim miejscu, oraz Pythonem na trzecim.

 class="wp-image-1158649"

Najbardziej znienawidzonym językiem programowania jest VBA - Visual Basic for Application. Jest to język skryptowy używany np. w Microsoft Office. Na drugim, silnym miejscu znalazł się język programowania używany do programowania na iPhone Objective-C (ostatnio wypierany przez Swift, który z kolei znalazł się wysoko wśród lubianych języków. Na trzecim miejscu znalazł się popularny niegdyś Perl.

Pożądane języki programowa to z kolei te, których używać programiści mają ochotę, ale nie robią tego ze względu na wymagania projektów w których pracują. Tutaj nie ma niespodzianki: Python na pierwszym miejscu, JavaScript na drugim, a Go na trzecim. Są to „sexy” języki.

Systemy operacyjne i narządzia używane do developmentu

Wśród systemów operacyjnych najpopularniejszy jest oficjalnie nielubiany Windows - korzysta z niego aż 46 proc. respondentów. MacOS i Linuksy podążają za nim z podobnym wsparciem. Niespodzianką jest BSD z 0,1 proc. odpowiedzi.

 class="wp-image-1158646"

Wśród narzędzi do współpracy programiści na pierwszym miejscu wymieniają GitHub, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Na kolejnych miejscach plasuje się Slack oraz narzędzie do zarządzania projektami i zadaniami Jira.

 class="wp-image-1158643"

Zarobki i warunki pracy

Programiści byli również zapytani o zarobki, co pozwoliło zanalizować technologie pod kątem największej zyskowności. I tak na świecie na największe zarobki mogą liczyć specjaliści od Perla, Scali oraz Go (z zarobkami oscylującymi w granicach 75-76 tys. dol. rocznie).

 class="wp-image-1158637"

W samych Stanach Zjednoczonych to Scala gwarantuje największe zarobki, z Go i Objective-C na kolejnych miejscach. Tutaj już mówimy o zarobkach o wiele większych: od 135 do 150 tys. dol. rocznie.

Wśród respondentów znakomita większość (71 proc.) zatrudniona jest na stałe, a zaledwie 9 proc. to niezależni kontraktorzy i freelancerzy. Wśród respondentów zaledwie 11 proc. odpowiedziało, że nigdy nie zostawało w pracy w nadgodzinach, a aż 26 proc. odpowiedziało że zdarza im się to więcej niż raz w tygodniu. Za to aż 62 proc. odpowiada, że odczuwa satysfakcję ze swojej pracy, a jedynie 8 proc. jest „mocno niezadowolonych”.

Globalnie wśród najlepiej zarabiających stanowisk znalazł się menadżer zespołu programistów, z inżynierem niezawodności i DevOpsem na kolejnych miejscach.

Połączone technologie

Nie od dziś wiadomo, że pewne technologie i języki są częściej używane w połączeniu z konkretnymi bazami danych lub frameworkami. Ilustruje to wynik analizy odpowiedzi w ankiecie umieszczony na poniższej ilustracji.

 class="wp-image-1158640"

Płeć wśród inżynierów

Kobiety wśród inżynierów respondentów są w mniejszości. Jednak to one mają więcej doświadczenia - w grupie do 10 lat doświadczenia to one mają większy odsetek.

 class="wp-image-1158634"

Co ważne wyniki ankiety obalają też mit bardzo młodego programisty - powyżej 25 roku życia znajduje się znakomita większość respondentów. Średnia wieku dla Polski wynosi 28,9 lat.

REKLAMA

W tej chwili pełne wyniki (jako plik z danymi) nie są dostępne - gdy się pojawią, na pewno będziemy je analizowali pod kątem odpowiedzi z Polski.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA