Masz dość newsletterów i telemarketerów? Sprawdź BSafer

Lokowanie produktu

Kolejny niechciany newsletter zapycha twoją skrzynkę, a z telefonu rozbrzmiewa zaproszenie na pokaz garnków? Czas lepiej zadbać o dane osobowe w internecie. Pomoże w tym BSafer.

22.05.2020 07.59
bsafer - dane osobowe - fundusze unijne

Czy zauważyłeś, że w ostatnim okresie więcej czasu spędzasz w internecie? Nie jesteś sam. Kina są zamknięte, więc ruch na Netfliksie i YouTubie wzrósł na tyle, że serwisy były zmuszone ograniczyć jakość wyświetlanych treści. Handel w ogromnej mierze przeniósł się do internetu, a analitycy szacują, że pandemia COVID–19 przyspieszyła rozwój usług e-commerce o 10 lat. Rozwiązania, które planowano wdrażać stopniowo, trzeba było wdrożyć natychmiast.

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że przy korzystaniu ze wszystkich tych usług sieciowych, przekazujesz swoje dane osobowe. Tylko tak właściwie… jakie? Nawet ci bardziej świadomi użytkownicy, którzy bacznie przyglądają się zaznaczanym polom przy zgodach marketingowych, nie do końca wiedzą, kto zarządza danymi i z kim się nimi dzieli. Warto zainteresować się tym tematem, a pomoże w tym BSafer.

Po co mamy dbać o dane osobowe w internecie?

bsafer - dane osobowe - fundusze unijne class="wp-image-1149520"

Przykład z niechcianymi newsletterami i telefonami od telemarketerów to tak naprawdę najmniejsze zagrożenie. Zdecydowanie poważniej robi się w momencie, kiedy przekażemy nieodpowiedzialnym podmiotom bardziej wrażliwe dane, takie jak numer dowodu osobistego, PESEL, czy dane karty płatniczej.

A przecież w dzisiejszym świecie wiele usług wymaga podpięcia karty płatniczej. Inne przy rejestracji wymagają przesłania zdjęcia dowodu osobistego.

Jeżeli dojdzie do wycieku danych, oszuści dostają nas jak na tacy. Mogą się podszyć pod naszego usługodawcę i - przykładowo - podsuwać nam sfałszowane faktury. Według danych ChronPESEL.pl, w 2017 r. dokonano 47 tys. wyłudzeń na skradzione dane osobowe o łącznej wartości 3 mld zł.

Dane osobowe możemy chronić sami.

bsafer - dane osobowe - fundusze unijne class="wp-image-1149523"

Tutaj najważniejszy jest zdrowy rozsądek. W prawdziwym świecie trzy razy zastanowisz się zanim zostawisz komuś swój dowód osobisty lub kartę płatniczą. Ta sama zasada powinna obowiązywać w internecie.

Przy rejestracji w nowym serwisie nie podawaj wszystkich danych, a tylko te niezbędne (oznaczone gwiazdką). Może się okazać, że usługodawca wcale nie wymaga twojego adresu domowego ani numeru telefonu.

Do tego stosuj unikalne hasła w każdym serwisie. Nikt nie spamięta dziesiątek haseł, dlatego warto posłużyć się menedżerem, który jest wbudowany w przeglądarkę internetową (w połączeniu z generatorem silnych haseł), albo zewnętrznym programem, np. LastPass lub 1Password. Bardzo dobrym nawykiem jest też włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego wszędzie, gdzie to możliwe. Dzięki temu do zalogowania będzie potrzebne nie tylko hasło, ale też jednorazowy kod wysłany SMS-em.

Do tego zastanówmy się, zanim zaakceptujemy zgody marketingowe przy zakładaniu konta w internecie. Najczęściej nie są one niezbędne.

W ochronie danych osobowych pomoże BSafer.

bsafer - dane osobowe - fundusze unijne class="wp-image-1149511"

BSafer to projekt, który ma na celu ochronę nas, konsumentów. Jest to serwis i aplikacja, w których możesz bezpiecznie kontrolować, jakie firmy przetwarzają twoje dane osobowe. Możesz też wyselekcjonować tych usługodawców, którym bez obaw powierzasz swoje dane, a odseparować od nich tych, którzy powinni usunąć informacje o tobie ze swoich baz. Dodatkowo BSafer umożliwia uzyskanie profitu od firm za udostępnianie im swoich danych osobowych.

Tym samym BSafer chroni przed kradzieżą tożsamości i pozwala zapobiec wyłudzeniom i oszustwom. Projekt został doceniony w raporcie #StartUpTheBank przygotowanym przez PKO Bank Polski i partnerów. Doceniła go też Unia Europejska, która przeznaczyła na jego powstanie spore środki.

Co oferuje BSafer? Jest to pięć kluczowych korzyści:

  • Tarcza ochronna przeciw wykorzystaniu twoich danych osobowych i płatniczych,
  • Alerty w razie zagrożenia twoich wrażliwych danych,
  • Bezpieczna baza partnerów i ofert,
  • Premie za świadome udostępnianie swoich danych,
  • Kontrola nad przychodzącymi wiadomościami.

Korzystanie z usługi kosztuje 5,97 zł miesięcznie, ale należy zapłacić kwotę z góry za cały rok. Obecnie trwa jednak cashback, w ramach którego otrzymamy zwrot 24 zł, a więc usługa wyniesie nas finalnie niespełna 48 zł za rok.

bsafer - dane osobowe - fundusze unijne class="wp-image-1149505"

Aby zacząć, należy zarejestrować się w BSafer z poziomu strony internetowej lub aplikacji dostępnej na system Android i iOS. Następnie trzeba włączyć ochronę, przy czym możemy zastosować skaner wiadomości e-mail, SMS, a także połączeń przychodzących. Skaner bada i analizuje przychodzące informacje i wyłapuje niechciane komunikaty. Jeśli rozmówca dzwoni z nieznanego numeru, który jest w bazie BSafer, aplikacja podpowie, kto do nas dzwoni. Ta funkcja wymaga użycia dialera BSafer.

bsafer - dane osobowe - fundusze unijne class="wp-image-1149496"

Aplikacja poinformuje nas też o wyciekach z baz danych, jak i pozwoli sprawdzić oraz usunąć zgody marketingowe w różnych usługach. Dodatkowo jest planowany program Bezpieczny partner, w którym można będzie zdobywać punkty i zamieniać je na bony, zniżki i nagrody w systemie BSafer.

BSafer to usługa, która powstała dzięki wsparciu Unii Europejskiej w postaci Funduszy Europejskich.

Kiedy myślimy o Funduszach Europejskich, przychodzą nam do głowy wielkie inwestycje w przestrzeni publicznej, takie jak autostrady, nowoczesne szkoły, muzea, czy nowe miejsca pracy. Tymczasem wachlarz wsparcia jest znacznie szerszy i obejmuje wiele cyfrowych projektów.

Wielu z was na pewno korzysta z Profilu Zaufanego, dzięki któremu możemy w prostszy sposób załatwiać sprawy urzędowe online. To rozwiązanie powstało dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Innym głośnym przykładem jest e-Recepta, czyli system cyfrowych recept, który znacznie usprawnia proces otrzymania recepty i zakupu leków.

bsafer - dane osobowe - fundusze unijne class="wp-image-1152100"

Fundusze Europejskie wspierają nie tylko prowadzenie biznesu i zdrowie, ale też m.in. rozrywkę, jak i cały szereg usług internetowych, które w dobie pandemii doceniamy mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Dodatkowo wszystkie internetowe projekty wspierane ze środków europejskich są realizowane z uwzględnieniem potrzeb osób starszych i osób z niepełnosprawnością. Projekty muszą spełniać konkretne wymagania takie jak np. poprawny zapis tekstowy, który będzie możliwy do odczytania także przez osoby z dysfunkcją wzroku, czy możliwość skorzystania z wersji z audiodeskrypcją.

Warto wyrobić nawyk dbania o dane osobowe. Dla własnego dobra.

Zwłaszcza teraz, kiedy korzystamy z usług internetowych intensywniej niż wcześniej. Kiedy kolejne usługi kuszą darmowym miesiącem testowym, warto sprawdzać, czy chcemy przekazać w zamian wszystkie nasze dane osobowe.

Jeżeli chcesz mieć nad danymi osobowymi większą kontrolę, dobrym pomysłem może być BSafer powstały dzięki Funduszom Europejskim. W nowej normalności internet będzie dużo ważniejszy niż wcześniej, a więc Unia Europejska wie co robi przekazując fundusze nie tylko na inwestycje w przestrzeni miejskiej, ale też na nowe rozwiązania w naszej branży, internecie.

fundusze europejskie class="wp-image-1149469"

Kampania współfinansowana ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Lokowanie produktu
Najnowsze