REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Pomysł na „podatek od Netfliksa” potwierdzony. Jest projekt ustawy

Zgodnie z informacjami podanymi przez Magazynu Spider’s Web+, rząd RP ma zamiar dodatkowo opodatkować największych operatorów usług VOD – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

28.04.2020
12:16
Pomysł na „podatek od Netfliksa” potwierdzony. Jest projekt ustawy
REKLAMA
REKLAMA

Magazyn Spider's Web+ dotarł do dokumentów zapowiadających wprowadzenie w Polsce „podatku od Netfliksa”. Joanna Tracewicz w swoim materiale zauważyła, że wbrew powszechnej opinii nie chodzi tu o rzekomy podatek od największych firm informatycznych, a od tych świadczących usługi typu wideo na życzenie.

Wtedy mówiliśmy jednak o nieoficjalnych planach. Teraz się okazało, że nasze informacje znalazły pokrycie w rzeczywistości. Opublikowany został projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. A w nim, w artykule 15., jasno opisano nowe opłaty, umownie przez media określane jako podatek od Netfliksa.

Usługodawcy VOD obciążeni nową danina. Choć nie wszyscy.

Jak wynika z projektu ustawy, w myśl nowego prawa operator usługi VOD

dokonuje wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1,5 proc. przychodu uzyskanego z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy.

Jeżeli mówimy o podmiocie mającym siedzibę w innym państwie, wpłata liczona jest od przychodów uzyskanych na terytorium Polski.

Z tego obowiązku będą jednak wyłączenia. Opłata tyczy się dużych firm i nie dotyczy mikroprzedsiębiorców oraz operatorów usług, których liczba użytkowników nie przekroczyła 1 proc. abonentów usług dostępu do Internetu w poprzedzającym roku.

Co to oznacza dla nas, odbiorców Netfliksa, Playera, HBO Go czy Prime Video?

REKLAMA

Jest to trudne do przewidzenia. Operatorzy usług VOD na razie nie mają komentarzy dla mediów – prawdopodobnie czekając na uprawomocnienie się ustawy i formułują strategię PR na wszystkie możliwe scenariusze. Należy się jednak spodziewać – jak w przypadku większości innych podatków i danin – że operatorzy usług będą odbijać sobie nowe koszty na swoich klientach, by zachować zyskowność i rentowność.

Nowa opłata według rządowej oceny bazującej na danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego ma zapewnić Instytutowi wpływy w bieżącym roku na poziomie 15 mln zł. Największym płatnikiem miałby być Netflix (429,31 mln zł przychodów w Polsce za ubiegły rok), następnie Ipla (268,88 mln zł), Player.pl (102,03 mln zł), Amazon (44,39 mln zł), CDA (38,73 mln zł) (580,9 tys. zł), i Apple (290,4 tys. zł).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA