REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Google zaprasza na wystawę dzieł naszych przodków. Liczą dziesiątki tysięcy lat

Dzięki współpracy Google Arts & Culture z Syndicat mixte de l'Espace de restitution de la grotte Chauvet powstała wystawa, dzięki której każdy może poczuć się bliżej jednego z najstarszych zabytków świata. 

27.02.2020
13:29
Chauvet: Poznaj przodków
REKLAMA
REKLAMA

Wnętrze słynnej jaskini Chauveta fascynuje nie tylko naukowców, antropologów i artystów. Ściany francuskiej groty rozpalają wyobraźnie każdego, kto chciałby poznać tajemnice ludzkości. To bez wątpienia jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących miejsc dokumentujących rozwój kultury człowieka.

Jaskinia Chauveta, czyli jaskinia zapomnianych snów.

Niesamowita przestrzeń zachowała wspomnienia o ludziach, którą mogli odwiedzać ją nawet 37 tysięcy lat temu. W gliniastym podłożu jaskini zachowały się odciski stóp naszych przodków, na ziemi można znaleźć ślady palonych przez nich ognisk, na ścianach znajdują się niesamowite malowidła wykonane ich dłońmi. Ponad 300 wizerunków zwierząt spogląda na nas z groty, prowokując do zadawania sobie pytań o rolę sztuki w dziejach ludzkości, o naszą kulturę i historię.

Niestety zwykli zwiedzający na żywo tego nie zobaczą. Po tym, gdy została odkryta w 1994, zadecydowano, że malunki znajdujące się w niej są zbyt cenne, by narażać je na kontakt z turystami. Jaskinia została zamknięta. Malunki wykonane w niej można podziwiać w replice znajdującej się nieopodal, na filmach i fotografiach, a teraz także w Google Arts & Culture.

Wystawa Chauvet: Poznaj przodków.

Dzięki nowemu projektowi poświęconemu jaskini Chauveta możemy zanurzyć się w naszą najwcześniejszą historię, nie wychodząc z domu. Na serii wystaw znajduje się między innymi 6 modeli 3D, dzięki którym możemy poczuć, jakbyśmy wchodzili w zagłębienia skalne, żeby dokładnie obejrzeć malunki powstałe 36 tys. lat temu. Jeśli to nam nie wystarczy, w aplikacji Google Arts & Culture możemy otworzyć galerię kieszonkową i „wejść” do jaskini za pomocą magii rozszerzonej rzeczywistości.

REKLAMA

Strona nowego projektu nie będzie się ograniczać do pokazania tylko skarbów z Ardèche. Na 54 wystawach online będziemy mogli szukać odpowiedzi na pytania o to, kim był człowiek z Cro-Magnong, czy dlaczego nasi przodkowie w ogóle tworzyli malowidła w jaskiniach. Przybliży nas do odpowiedzi aż 350 fascynujących eksponatów.

*Zdjęcie otwierające wykonane zostało przez Davida Hugueta

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA