1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jaka komórka dla babci i dziadka? Istnieją dwie drogi, w zależności od możliwości i potrzeb seniora

Lokowanie produktu

Wybór telefonu komórkowego dla seniora wcale nie jest prostą sprawą. Mamy bowiem do czynienia z bardzo zróżnicowanym klientem, o odmiennych zdolnościach poznawczych i motorycznych. Dlatego jedno, uniwersalne rozwiązanie nie istnieje. Możemy za to wskazać dwie podstawowe drogi, które należy rozważyć przy wyborze prezentu dla babci i dziadka.

21.01.2020
14:49
Wybieramy komórkę dla babci i dziadka: komórka czy smartfon?

Wciąż istnieje pewna próżnia po wycofaniu kafelkowych Lumii. Co by nie pisać o Windows Phone, mobilny system operacyjny kapitalnie sprawował się w rękach starszych i mniej doświadczonych technologicznie użytkowników. Mam w rodzinie kilku posiadaczy smartfonów, którzy nie potrafią się odnaleźć w rzeczywistości Androida oraz iOS. Ich idealnym systemem było właśnie WP. Takie osoby nie rozumieją, dlaczego solidne, czytelne i wytrzymałe smartfony Nokii nie są już dłużej wspierane.

Zobacz koniecznie:

A przecież w dzisiejszym świecie trzeba być skomunikowanym. Cyfrowe wykluczenie to poważny problem współczesnych społeczeństw, opartych na informacji oraz dostępie do Internetu. Za pomocą smartfonów seniorzy mogą uczestniczyć w nowoczesnym procesie komunikacji, nawet jeśli miałyby to być wyłącznie MMS-y od dzieci i wnuków. Współcześnie smartfon jest łącznikiem generacyjnym. Za jego pomocą babcia może odebrać połączenie od wnuczka dzwoniącego z Wielkiej Brytanii przez WhatsApp, z kolei dziadek może zobaczyć filmik z nowo narodzonym członkiem rodziny.

W domu każdego seniora powinien być przynajmniej jeden smartfon bądź telefon komórkowy.

W ten sposób zostaje zachowane okno komunikacyjne, dzięki któremu starsze osoby nie są wykluczane. To szczególnie ważne w Polsce, gdzie statystyki dotyczące marginalizacji seniorów w życiu publicznym, społecznym oraz rodzinnym są przytłaczająco negatywne. Musimy aktywizować osoby starsze, a przynajmniej brać je pod uwagę w codziennym procesie komunikowania oraz wymiany informacji. Dla ciebie to tylko jeden MMS. Dla samotnego seniora może to być wiadomość dnia. Miłe przypomnienie, że ktoś stale o nim myśli.

Dlatego próbujmy przekonywać naszych rodziców, naszych dziadków i nasze babcie do kanałów komunikacji z których sami korzystamy. Messenger, WhatsApp, Skype – cokolwiek, dzięki czemu pozostaniemy w łatwym i wygodnym kontakcie. Jeśli mamy do czynienia z naprawdę starszym seniorem, niech to będą chociaż MMS-y i SMS-y. Cokolwiek, co pozwoli nam na zachowanie naturalnych więzi komunikacyjnych, a najlepiej ich zacieśnienie.

Nawet jeśli senior jest sceptyczny wobec nowych technologii, warto rozważyć sprawienie mu niespodzianki w postaci smartfonu bądź telefonu komórkowego. Na rynku istnieją bowiem urządzenia przypominające w dużej mierze telefony stacjonarne, z którymi poradzi sobie nawet największy przeciwnik postępu technologicznego. Jaki więc wybrać telefon dla seniora? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Istnieją za to dwie podstawowe drogi, pomiędzy którymi musimy wybrać. Zobrazuję je na przykładzie urządzeń firmy Alcatel:

Droga I: Komórka z cechami telefonu stacjonarnego, którą obsłuży naprawdę każdy.

 class="wp-image-1073082"

Pierwsza ścieżka to wariant dla osób starszych, stroniących od technologii i ze słabszymi zdolnościami motorycznymi. Takim użytkownikom nie polecam nowoczesnego smartfonu z wielkim, pięknym i dotykowym ekranem. Nawet chcąc dla seniora jak najlepiej, wybierając topowy smartfon, możemy go wyłącznie zrazić do telefonu komórkowego. Dlatego zacznijmy od czegoś znacznie bardziej klasycznego, przystępnego i prostego w obsłudze. Zacznijmy od nowoczesnej komórki w starym stylu.

Alcatel 2019 to tani (159 zł) i bardzo przystępny model, który na każdym kroku krzyczy: zostałem zaprojektowany dla seniora. Widać to już na pierwszy rzut oka, zerkając na wielkie, porządnie oddzielone przyciski z wyraźnie naniesionymi symbolami. Klawiatura alfabetyczno-numeryczna, przycisk odbioru połączeń, przycisk odrzucenia połączeń oraz kółko nawigacyjne wystarczą do pełnego sterowania tym urządzeniem.

 class="wp-image-1073094"

W parze z wielkimi i wyraźnymi przyciskami idzie wielka czcionka, wyświetlana na czytelnym ekranie 2,4 cala QVGA. Napisy, ikony, animowane elementy – wszystko jest bardzo czytelne. Dzięki temu użytkownik z gorszym wzrokiem bez problemu nie tylko odbierze połączenie, ale również przeczyta SMS-a czy wybierze stację radiową. Alcatel 2019 posiada bowiem klasyczne radio FM, które na pewno zostanie docenione przez seniora. Jego uruchomienie oraz pierwsza konfiguracja są banalnie proste. Nie musimy nawet podłączać słuchawek.

Inne multimedialne zdolności Alcatela 2019 to możliwość wyświetlania zdjęć oraz filmików, podstawowy aparat 2MP umożliwiający wykonywanie zdjęć oraz odtwarzacz muzyczny (utwory i audiobooki możemy zgrać seniorowi na kartę microSD). Dzięki wąskiemu katalogowi możliwości oraz autorskiemu oprogramowaniu, Alcatel 2019 działa aż 15 dni (pół miesiąca!) na jednym ładowaniu. Albo przez 16 godzin nieustannej rozmowy, jeśli nasza babcia lub dziadek są naprawdę wygadani.

Dwie wielkie zalety Alcatela 2019 to stojak ładujący oraz bardzo wysoki poziom głośności.

 class="wp-image-1073049"

W pudełku wraz ze smartfonem znajdziecie magnetyczną stację dokującą, którą można podłączyć do ładowarki. Dzięki temu Alcatel 2019 będzie ładowany zawsze, kiedy tylko odłożymy go do kieszonki stojaka. Jestem wielkim zwolennikiem takiego rozwiązania. Dzięki niemu roztargniony użytkownik nie musi sobie potem przypominać, gdzie odłożył komórkę. Ta znajduje się w stacji dokującej, działając podobnie jak telefon stacjonarny. Rozlega się dzwonek. Podnosisz komórkę. Odbierasz. Rozmawiasz. Odkładasz ją.

Model2019G
Wyświetlacz2,4 QVGA
320 na 240 pikseli
Systemautorski producenta
Akumulator970 mAh
Aparat2 Mpix
DźwiękHAC M3/T4
Masa80g

Obecność stacji dokującej to świetna karta przetargowa wobec tych seniorów, którzy są sceptycznie nastawieni do nowych technologii lub telefonów komórkowych. Dzięki stojakowi urządzenie możesz przedstawić jako telefon stacjonarny. Tyle tylko, że lepszy, bo weźmiesz go do ogródka i włączysz sobie radio. Do tego odbierzesz MMS-y od wnuczka i zadzwonisz z supermarketu.

 class="wp-image-1073022"

Będąc przy dzwonieniu, Alcatel 2019 jest bardzo, bardzo głośnym telefonem. Za pomocą bocznych przycisków regulacji możemy dobrać poziom dźwięku do indywidualnych preferencji użytkownika, wliczając w to również osoby z lekkimi wadami słuchu oraz niedosłyszące. Dzięki temu urządzeniu powtarzalne, frustrujące - słucham? albo - co?wreszcie przejdzie do historii. Warto dodać, że omawiany telefon jest kompatybilny z aparatami słuchowymi w standardzie HAC M3/T4.

Wyróżnikiem Alcatela 2019 jest wklęsły przycisk SOS z tyłu obudowy. Może uratować życie.

Dedykowany przycisk SOS to rozwiązanie coraz częściej pojawiające się w telefonach dla seniorów. Po jego wciśnięciu oraz przytrzymaniu komórka sama łączy się z wybranym wcześniej kontaktem. Alcatel dzwoni pod wskazany numer aż do skutku, jednocześnie wysyłając utworzoną przez użytkownika wiadomość tekstową. Mogą się w niej zawierać np. informacje o adresie zamieszkania, grupie krwi, zażywanych lekach czy konieczności udzielenia pomocy.

Po kilku dniach noszenia Alcatela 2019 w kieszeni spodni i kurtki ani razu nie udało mi się przypadkowo wywołać sekwencji SOS. Wklęsły przycisk na tyle obudowy jest dobrze zabezpieczony przed nieświadomym wciśnięciem, nawet pomimo obecności kluczy, paczki gum, papierowych paragonów i pendrive’a w tej samej kieszeni. Jeśli jednak jest potrzebny, przycisk SOS może uratować seniorowi życie. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, osłabnięcia czy zawrotów głowy użytkownik może skorzystać z tego przycisku, wzywając pomoc. Należy tylko pamiętać, aby wcześniej odpowiednio skonfigurować funkcję SOS. Zalecam to zrobić od razu, a także przeszkolić babcię i dziadka z tej funkcji telefonu.

 class="wp-image-1073040"

Inne elementy Alcatela 2019 które mogą zostać docenione przez seniora to boczny suwak blokady klawiszy, a także przycisk torch zamieniający komórkę w przenośną latarkę. Sumując wszystkie elementy, otrzymujemy naprawdę przemyślaną komórką dla babci i dziadka, za pomocą której rodzina może wysyłać sobie SMS-y oraz MMS-y. Wysoki poziom głośności, stojak ładujący, wielkie przyciski, czytelne treści na ekranie, łatwość obsługi – wszystko to sprawia, że z telefonem poradzą sobie nawet najbardziej oporne jednostki.

Droga II: wszechstronny smartfon, ale odpowiednio przygotowany.

 class="wp-image-1072998"

Stygmatyzowanie seniorów jako osoby stroniące od nowych technologii to krzywdząca generalizacja. Wiele babci, dziadków oraz rodziców jest jak najbardziej otwarta na technologiczne nowinki. Czasami przeszkodą przez korzystaniem z najnowszych urządzeń mobilnych okazują się wyłącznie pogarszające się zdolności manualne czy mniej ostry wzrok. Na szczęście coraz więcej producentów smartfonów bierze to pod uwagę, oferując alternatywne nakładki systemu dla osób starszych bądź potrzebujących nieco więcej pomocy.

Jeśli mamy pewność, że nasz ukochany senior poradzi sobie z obsługą urządzenia za pośrednictwem dotykowego ekranu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaoferować mu nowoczesny smartfon. Cała sztuka polega na tym, by wcześniej ów smartfon odpowiednio przygotować. Jak pisałem wyżej, dla wielu senioralnych użytkowników systemy Android oraz iOS w swoim domyślnym kształcie są zbyt skomplikowane, za mało czytelne albo za mało intuicyjne. Sprawmy, aby było inaczej, na przykładzie ekonomicznego smartfonu Alcatel 3X 2019.

Launcher Łatwe uruchamianie na Alcatelu 3X 2019 zmienia wszystko. Przynajmniej dla seniora.

 class="wp-image-1072962"

Dzięki wybraniu tego środowiska systemowego, Android staje się znacznie bardziej czytelny i przyjazny dla osób starszych. Ikony stają się większe, tak samo jak napisy. Do tego żadnej z aplikacji nie da się przypadkowo przenieść lub odinstalować bez wchodzenia w odpowiednią zakładkę. Główny ekran pokaże z kolei nie tylko listę podręcznych aplikacji, ale również datę, godzinę, miejscowość oraz pogodę. Najciekawsza jest jednak karta na lewo od głównego ekranu.

Model5048Y
Wyświetlacz6,5 cala
1600 na 720 pikseli
SystemAndroid 9.0 Pie
Akumulator4000 mAh
Aparat16 Mpix
8 Mpix
5 Mpix
8 Mpix (przód)
DźwiękHAC M3
Masa178g

Dokonując przesunięcia w lewo pojawia się nam unikalna karta środowiska Łatwe uruchamianie, przypominająca nieco menu prostych telefonów komórkowych. Mamy tutaj dostęp do predefiniowanych skrótów takich jak kontakty (z podziałem na rodzinę, znajomych, indywidualne profile oraz własne kategorie), a także systemowy przycisk SOS. Ten jest czerwony, wyraźny i dobrze oddzielony od innych ikon. SOS działa dokładnie tak samo, jak jego fizyczny odpowiednik, o którym pisałem wyżej. Różnica polega na tym, że zamiast wklęsłego przycisku z tyłu obudowy mamy przycisk cyfrowy, do przytrzymania na ekranie smartfonu.

 class="wp-image-1072983"

Te dwie karty powinny wystarczyć większości seniorów. Na pierwszej możemy ustawić dziadkowi oraz babci takie aplikacje jak aparat, galeria, wiadomości, przeglądarka, kalkulator, kalendarz, Skype, WhatsApp czy Messenger. Karta boczna będzie z kolei służyć jako typowa namiastka telefonu. Dodamy tutaj skróty do najczęściej wybieranych kontaktów, a także pogrupujemy je na rodzinę, koleżanki babci, kolegów dziadka i tak dalej. Smarfon i telefon. Dwa aspekty, połączone czytelnym interfejsem z wielką czcionką, wygodnymi odstępami między aplikacjami oraz sporymi ikonami.

Alcatel 3X 2019 to uczciwy stosunek ceny do możliwości.

Smartfon kosztuje 499 – 599 złotych. W tej cenie otrzymujemy urządzenie z wielką powierzchnią ekranową, na której można w pełni cieszyć się przeglądanymi multimediami. Systemy rozpoznawania twarzy oraz odcisków palca sprawiają z kolei, że telefon jest odblokowywany automatycznie i natychmiastowo. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać profile odblokowujące zarówno dla babci, jak i dla dziadka. Niech to będzie ich wspólne urządzenie.

 class="wp-image-1072986"
 class="wp-image-1072992"

Warto wspomnieć o akumulatorze 4000 mAh. Dzięki tej pojemności oraz energooszczędnym podzespołom Alcatel 3X 2019 bez problemu wytrzyma dwa pełne dni spokojnego użytkowania na jednym ładowaniu. Dodajmy, że smartfon naładujemy kablem USB-C, także problem z odwrotnie włożoną końcówką znika bezpowrotnie. W tej kategorii cenowej wrażenie robi również aparat, wzbogacony o obiektyw szerokokątny. Dzięki niemu seniorzy wykonają ładne zdjęcia krajobrazów z ogrodu czy podczas spaceru albo przejażdżki rowerowej.

Alcatel 3X 2019 to ciepło przyjęte ekonomiczne rozwiązanie z Androidem 9 na pokładzie. Wielki ekran, dobry akumulator, dobry aparat, bardzo atrakcyjna cena – wszystko to sprawia, że produkt jest wart rozważenia. Zwłaszcza na tle konkurencji, która oferuje urządzenia z podobną specyfikacją drożej niemal o połowę. Z kolei dzięki launcherowi Łatwe uruchamianie telefon zamienia się w naprawdę przystępne urządzenie, z którym poradzi sobie większość seniorów. Warto dodać, że środowisko Łatwe uruchamianie posiadają wszystkie inne modele Alcatela, za wyjątkiem serii Go edition.

 class="wp-image-1072980"

*Materiał powstał we współpracy z marką Alcatel

Lokowanie produktu
Najnowsze