REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Chrome będzie zużywał mniej prądu. Microsoft naprawił to, co Google zrobił źle

Google zaakceptował kolejny kawałek kodu zaproponowanego przez Microsoft dla przeglądarki Chromium, w tym Chrome’a. Wkrótce ma być testowany, a jego rola to zmniejszenie zużycia energii w laptopach z Windowsem.

20.01.2020
10:07
Chrome 69 zmiany
REKLAMA
REKLAMA

Przeglądarka Chromium – wbrew obawom niektórych – znacząco skorzystała na dołączeniu Microsoftu do jej współautorów. Gigant z Redmond przekazał społeczności ją budującej setki propozycji, za sprawą których ta stała się szybsza, lżejsza i bardziej przystępna. Microsoft nie jest przy tym bezinteresowny. Co prawda najpopularniejszą nakładką na Chromium jest przeglądarka Chrome, ale na wspomnianych dodatkach zyskują też inne nakładki: w tym przeglądarka Microsoft Edge.

Google moderujący rozwój Chromium ma zamiar w bliskiej przyszłości rozpocząć testy kolejnego zaproponowanego przez Microsoft rozwiązania. To seria drobnych zmian mających zredukować wpływ działającej przeglądarki na zużycie energii w komputerach przenośnych.

Chrome, Opera, Brave, Vivaldi i Edge – nowe wersje mają mniej zużywać energii

Według pomysłu Microsoftu – który pochodzi jeszcze z czasów autorskiej wersji Edge’a, tak zwanego Spartana – Chrome miałby przestać wykorzystywać pamięć masową jako pamięć podręczną do odtwarzania wideo. Do tego celu ma być wykorzystany RAM, który niemal w każdym wypadku zużyje mniej energii od twardego dysku.

REKLAMA

Drugą zmianą jest dostosowanie trybu pracy przeglądarki do trybu pracy systemu operacyjnego, na jakim jest uruchomiona. To na razie dotyczy wyłącznie Chrome’a w wersji na Windowsa, jednak pomysł ten w przyszłości może być rozszerzony na inne systemy operacyjne. Innymi słowy Chrome i jego krewni mają wykrywać, że komputer jest na zasilaniu bateryjnym i dostosować swoje mechanizmy do tego stanu. Trzecią i ostatnią jest nałożenie limitu pamięci podręcznej na zbyt duże zbiory danych, by było sensowne ich w owej pamięci przetrzymywane.

Na dziś Microsoft przekazał ponad 1600 poprawek do społeczności Chromium. Istotna część z nich dotyczy usprawnień dla niepełnosprawnych użytkowników przeglądarki, interfejsu dotykowego, obsługi PWA i zarządzania pamięcią.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA