REKLAMA

Fujifilm X-Pro 3 ma być cyfrowym i drogim powrotem do korzeni fotografii

Fujifilm X-Pro 3 jest przedstawiany jako aparat, który jest esencją czystej fotografii. Gdy słyszę o powrocie do korzeni fotografii, od razu przychodzi mi do głowy cyfrowa Leica bez wyświetlacza. Nowy bezlusterkowiec nie idzie tak daleko, ale jest rzeczywiście aparatem wyjątkowym, jak na współczesne czasy i nawiązuje do dawnych rozwiązań.

23.10.2019 12.45
Fujifilm X-Pro 3 ma być cyfrowym i drogim powrotem do korzeni fotografii
REKLAMA

Fujifilm X-Pro3

REKLAMA

Ukryty wyświetlacz, innowacyjny wizjer

Niecodziennym rozwiązaniem jest mocowanie wyświetlaczy. Główny ekran o rozdzielczości 1,62 mln punktów standardowo jest schowany i można go odchylić maksymalnie o 180 stopni w dół. Bez tego widoczny jest jedynie mniejszy, kwadratowy 1,28-calowy kolorowy ekran LCD, zabezpieczony wzmocnionym szkłem.

Ekran działa niezależnie do tego, czy aparat jest włączony, czy nie. W trybie klasycznym wyświetlacz pokazuje tryb symulacji filmu światłoczułego, balans bieli i inne ustawienia obrazu nawiązujące do aparatów fotograficznych na filmy światłoczułe. W trybie standardowym pokazywane są podstawowe parametry, jak czas migawki, czułość ISO, liczba pozostałych do wykonania zdjęć i inne ustawienia fotografowania.

Fujifilm X-Pro3

Ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem jest hybrydowy wizjer zastosowany w X-Pro 3. To jedyny celownik umożliwiający patrzenie na trzy różne sposoby. Fotografujący może się przełączać pomiędzy wizjerem optycznym, co zapewnia stały podgląd sceny bez żadnego opóźnienia, a elektronicznym, umożliwiającym sprawdzanie ekspozycji w czasie fotografowania.

Do tego mamy ciekawy tryb „elektronicznego dalmierza". W optycznym wizjerze wyświetlane jest małe okienko elektronicznego celownika, co pozwala na sprawdzenie elektronicznych ustawień. To małe okienko ma zwiększać użyteczność optycznego wizjera: wyświetlać podgląd obrazu na żywo, powiększenie punktu AF oraz wykonane zdjęcie.

Fujifilm X-Pro3

Nowy „zaawansowany hybrydowy celownik” wykorzystuje organiczny panel EL, dając rozdzielczość 3,69 mln punktów. Wizjer ma wyróżniać się wysoką luminancją oraz zaawansowanym odwzorowaniem barw. To wszystko sprawia, że Fujifilm X-Pro 3 może mieć jeden z najciekawszych wizjerów na rynku.

Jeden z najbardziej odpornych korpusów

Fujifilm X-Pro3 ma korpus wykonany w dużej mierze z tytanu, który wyróżnia się wyjątkowo wysokim współczynnikiem wytrzymałości w odniesieniu do masy. Dostępne będą dwie odmiany kolorystyczne aparatu z dodatkową wzmacniającą powierzchnię powłoką Duratect, zapewniającą wytrzymałość i dobre wykończenie. Aparat ma 70 uszczelnień chroniących korpus przed kurzem i wilgocią.

Fujifilm X-Pro3

Przedstawiciele Fujifilm podkreślają, że tytan jest bardzo trudnym metalem do kształtowania i wykorzystania. Oprócz tego dobrze trzyma ciepło, zamiast je oddawać na zewnątrz, co w naturalny sposób nie sprzyja np. matrycom w środku. Ma jednak masę zalet.

Jest bardziej wytrzymały i zdecydowanie lżejszy niż inne stopy metali. W efekcie korpus X-Pro 3 ma być aż 10 razy bardziej odporny na zarysowania niż stal. Jego twardość ma być niemal na poziomie szafiru.

Fujifilm X-Pro3

Warto także wspomnieć o porcie USB-C (USB3.1 Gen1), który służy do ładowania oraz szybkiego transferu danych. Z tyłu wprawdzie znajduje się joystick do wybierania punktów AF, ale nie ma uniwersalnego wybieraka, znanego, chociażby z X-T3 czy poprzedniego X-Pro 2. To realne ograniczenie możliwości tego aparatu i trudno powiedzieć jaką ideą kierowali się projektanci.

Fujifilm X-Pro3

W środku matryca 26 Mpix oraz AF działający przy -6EV

Bez większych zaskoczeń w środku aparatu. Fujifilm X-Pro3 wykorzystuje podświetlaną od spodu (BSI) matrycę X-Trans APS-C o rozdzielczości 26.1 Mpix oraz procesor X-Processor 4. To dobrze znany duet zastosowany z powodzeniem w modelach X-T3 oraz tańszym X-T30.

Można się zatem spodziewać, że X-Pro3 będzie oferować podobną jakość zdjęć, co wspomniane aparaty. Ten zestaw umożliwia także fotografowanie z prędkością do 11 kl./s lub nawet 30 kl./s w trybie migawki elektronicznej.

Fujifilm X-Pro3

X-Pro3 ma system AF oparty o detekcję fazy. Nowy algorytm AF sprawia, że autofocus może działać przy minimalnym poziomie oświetlenia wynoszącym -6EV, czyli praktycznie w ciemnościach.

Fujifilm X-Pro3

Do tego X-Pro3 oferuje funkcję ogranicznika zakresu działania AF, dzięki której funkcja zaprogramowanego zakresu ostrości staje się dostępna dla wszystkich obiektywów z serii XF. W aparacie Można wybierać spośród dwóch zaprogramowanych wartości lub skorzystać z pierścienia ostrości.

Fujifilm X-Pro3 - cena w Polsce

REKLAMA
Fujifilm X-Pro3

Tanio nie jest. Fujifilm X-Pro3 trafi na półki sklepowe w Polsce pod koniec listopada w cenie 8199 zł za korpus w kolorze czarnym i 9199 zł w wersji dura black i dura silver. Egzemplarz testowy już do mnie jedzie, więc niebawem możecie się spodziewać bardziej obszernego materiału na temat nowego bezlusterkowca.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA