REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Nowa era finansów. Alior Bank chce być liderem open bankingu

Nie zauważamy tego na co dzień, ale świat finansjery przechodzi aktualnie ogromną rewolucję. Banki w końcu zorientowały się, że aby skutecznie walczyć o klienta, muszą ewoluować i eksperymentować z coraz to nowymi narzędziami.

05.08.2019
9:47
alior-bank-open-banking-otwarta-bankowosc-6
REKLAMA
REKLAMA

Tak w skrócie można by zacząć wstęp do definicji tzw. open bankingu, czyli otwartej bankowości. O ile taka by istniała. O tym, jak właściwie powinna wyglądać nowa era open bankingu mogłem posłuchać w warszawskiej strefie RBL - przestrzeni stworzonej przez Alior Bank do współpracy ze startupami.

Open banking to nie tylko banki

alior-bank-open-banking-otwarta-bankowosc-7 class="wp-image-982033"
Panel ekspertów podczas pierwszego Alior RBL Meetup dyskutował o kierunkach rozwoju sektora finansowego.

Powyższe zdanie zostało powtórzone przez wszystkich mówców, którzy wystąpili w Warsaw Spire. Mówił o tym Krzysztof Grzeszczuk, pracujący w Aliorze na stanowisku head of open banking w kontekście współpracy z deweloperami. Mówili o tym przedstawiciele sektora IT - Michał Jaworski z Microsoftu i Krzysztof Araszewicz z IBM i mówiła o tym Małgorzata Domagała z MasterCard. Współpraca, symbioza, integracja - wszystko to sprowadza się właśnie do idei otwartości, która ma zdominować nową finansową erę.

Zdaniem Grzeszczuka, banki nie muszą tracić swoich wpływów, otwierając się na szerszą współpracę. Wręcz przeciwnie. Znajdując twórców nowych, pożądanych przez ludzi usług i współpracując z nimi, mogą umocnić swoją pozycję. Ten tok rozumowania stoi zresztą za stworzeniem akceleratora startupów - wspomnianą już strefę RBL_START, za pośrednictwem której Alior Bank wspiera najciekawsze pomysły ze świata fintechów.

 class="wp-image-982036"
Krzysztof Grzeszczuk z Alior Banku opowiadał o korzyściach współpracy fintechowych deweloperów z bankami. Podsumowanie tej prezentacji najlepiej oddaje stwierdzenie: symbioza jest opłacalna i wygodna

Wygodna przestrzeń biurowa to jednak najmniej istotny element tej układanki. Z punktu widzenia deweloperów, pracujących nad jakimś unikalnym, fintechowym pomysłem jest możliwość przedstawienia go jak największej liczbie klientów. I tu właśnie pojawiają się banki ze swoimi programami lojalnościowymi, aktualizowanymi aplikacjami mobilnymi i promocjami dla klientów. Zwróćcie uwagę na najczęstszą treść emitowanych obecnie reklam bankowych. W okresie wakacyjnym bardzo często skupiają się one na usługach dot. przewalutowania pieniędzy.

alior-bank-open-banking-otwarta-bankowosc-5 class="wp-image-982045"
Małgorzata Domagała z MasterCard opowiadała o nowych możliwościach tworzonych przez współpracę konserwatywnych podmiotów finansowych z niezależnymi deweloperami. I o tym, że banki nie mogą obecnie ignorować obiecujących pomysłów od fintechów.

Zupełnie przypadkowo takie treści pojawiły się w reklamach po tym, jak Revolut odniósł międzynarodowy sukces. Pojedynczy fintech znikąd potrafił nagle rzucić wyzwanie bankom na całym świecie, oferując jedną, bardzo prostą w zasadzie usługę. Bez otwierania się na takie rozwiązania i współpracy z ich twórcami banki mogą najzwyczajniej w świecie nie nadążyć. Alior zdaje się rozumieć tę sytuację doskonale.

Rozwój oparty o współpracę z niezależnymi deweloperami wpisany jest w ich strategię cyfrowego buntownika, zgodnie z którą Alior chce zostać największym mecenasem fintechów w Polsce. Dzięki temu będzie mógł oferować swoim klientom najbogatszy pakiet usług dodatkowych. Nie brzmi to jakoś strasznie odkrywczo, ale jeśli zestawić podejście Aliora z ich bankową konkurencją, to… nie wszystkie banki zdają się myśleć o rozwoju. Dyplomatycznie rzecz ujmując.

Nowa era bankowości to również spore pole do popisu dla gigantów IT.

alior-bank-open-banking-otwarta-bankowosc-3 class="wp-image-982039"
Michał Jaworski z Microsoftu nakreślił cały szereg regulacji-pułapek, o których trzeba pamiętać (albo zlecić to pamiętanie Microsoftowi) podczas tworzenia nowego narzędzia fintechowego.

No właśnie. Co na panelu dyskusyjnym poświęconym przyszłości świata finansjery robili przedstawiciele Microsoftu i IBM? Oferowali swoją współpracę. Dzisiejszy sektor bankowy, z większością transakcji realizowanych przez sieć potrzebuje odpowiednio dużego i - co ważne - odpowiednio zabezpieczonego serwerowego zaplecza. Dobrym przykładem jest tu chociażby Azure Cloud Microsoftu.

alior-bank-open-banking-otwarta-bankowosc-4 class="wp-image-982042"
Krzysztof Araszewicz z IBM podkreślał kilka razy, że innowacyjne pomysły muszą funkcjonować w odpowiednio zabezpieczonym środowisku IT.
REKLAMA

Co więcej, operator całej tej sieciowej infrastruktury musi doskonale orientować się we wszystkich aktach prawnych, które coraz silniej regulować będą sektor bankowy. Mowa tu chociażby o PSD2. Michał Jaworski z Microsoftu, oferując usługi w chmurze bankom i fintechem siłą rzeczy stał się jednym z lepszych ekspertów w Polsce, jeśli chodzi o tego typu regulacje. IBM z kolei rozwija swój własny ultra-niezawodny i bezpieczny system blockchain, dzięki któremu transakcje zawierane przez nas przez sieć będą dodatkowo zabezpieczone.

I tu znów wracamy do idei współpracy różnych podmiotów: deweloper ma świetny pomysł, bank daje mu ogromną bazę jego potencjalnych odbiorców, a giganci IT zakulisowo robią tak, żeby to wszystko działało bez problemów, opóźnień i błędów. Na tym w skrócie polegać ma nowa era otwartej bankowości. Nie spodziewajcie się jednak żadnej rewolucji, która z dnia na dzień zmieni nasz świat. To będzie raczej powolny proces, w trakcie którego zorientujemy się, że coraz więcej usług finansowych dostępna jest dzięki kilku kliknięciom w ekran naszego smartfona.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA