REKLAMA

Zobaczysz, gdzie będziesz siedział. Nowa apka PKP Intercity pozwoli na rezerwację z wizualizacją miejsc

Rezerwacja miejsce z jednoczesną wizualizacją wyboru to dla często podróżujących liniami lotniczymi już chleb powszedni. Ci z pociągów mogą tylko oglądać się z zazdrością. Ale już niedługo, bo szef resortu infrastruktury zapowiada nową aplikację PKP Intercity.

29.07.2019 11.38
PKP Intercity na jesień pokaże nową aplikację mobilną
REKLAMA
REKLAMA

Jeszcze w tym roku PKP Intercity ma pochwalić się nową aplikacją mobilną. Ta ma wprowadzić wiele udogodnień dla podróżujących. Wśród nich zdecydowanie na pierwsze miejsce wysuwa się możliwość rezerwacji miejsca połączona z wizualizacją.

Do tej pory kupując wcześniej bilet mogliśmy przewoźnika - PKP Intercity prosić tylko o miejsce bliżej okna lub korytarza, ewentualnie miejsce w środku. Innej możliwości nie było. Nowa aplikacja ma to zmienić. Podróżujący dzięki niej dostanie pogląd miejsc w całym wagonie i będzie mógł spośród tych jeszcze nie zajętych wybrać najodpowiedniejsze dla siebie. Tak jak już można to robić przy okazji wykupu biletu lotniczego lub planując wyjście do kina.

Na początku tylko w najlepszych składach

PKP Intercity nie ukrywa, że chce, żeby rezerwacja miejsc połączona z wizualizacją była dostępna na wszystkich obsługiwanych liniach. Ale trzeba będzie na to poczekać. Podczas debiutu nowa aplikacja mobilna pozwoli na to podróżującym pociągami Pendolino, Dart i Flirt. W tych składach zwizualizujemy sobie poszczególne wagony i wybierzemy najlepsze miejsce - już w listopadzie.

PKP Intercity chce pasażerom umilić życie

Lepiej późno niż wcale - z takiego założenia musieli wyjść w PKP Intercity. Trudno znaleźć inne wytłumaczenie na to, że udostępnienie Wi-Fi podróżującym najdroższym pociągiem - Pendolino zajęło im ponad cztery lata. Za instalację i 5-letnie utrzymanie routerów w 20 składach przewoźnik zapłaci w sumie 31,7 mln zł.

Ale jak wsłuchać się w słowa szefa resortu infrastruktury, to można przypuszczać, że bezprzewodowy internet i rezerwacja biletów rodem z samolotu, to tylko początek wszystkich udogodnień, jakie PKP Intercity szykuje dla podróżnych. Do nich chociażby należy honorowanie w pociągach przewoźnika aplikacji mObywatel, która pozwoli potwierdzić tożsamość. O ile ma się w ręku smartfona.

To kolejne udogodnienie dla pasażerów, które może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności kolei w Polsce - przekonuje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Chcemy umilać Polakom kolej jak Niemcy?

Jak wynika ze słów szefa resortu infrastruktury najlepiej jakby koleją podróżowało najwięcej Polaków. Podobnie myślą u naszego zachodniego sąsiada Zieloni, którzy są po eurowyborach w Niemczech drugą siłą polityczną. Ich plan zakłada zlikwidowanie wszystkich wewnętrznych połączeń lotniczych. Ale za to kolej miałaby rosnąć w siłę. Co roku na ten cel budżet centralny Niemiec miałby łożyć 3 mld euro.

Krajowy Program Kolejowy znowu spuchnie

REKLAMA

Polskie nakłady na kolej nie mogą się z tymi w Niemczech nawet porównywać, ale i tak jest pod tym względem coraz lepiej. W lutym rząd podjął decyzję o zwiększeniu budżetu Krajowego Programu Kolejowego: z 66 do 70 mld zł. Środki pochodziły z wykupu akcji PKP Polskie Linie Kolejowe od PKP S.A. Na potrzeby tego Programu zaciągnięto również kredyt w wysokości 1,4 mld zł w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Krajowy Program Kolejowy to modernizacja 9 tys. km torów. W zdecydowanej większości przypadków (8,5 tys.) uda się dzięki temu zwiększyć prędkość pociągów po nich poruszających się.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA