Podróże / News

To koniec żenującego serialu PKP czy początek nowego? Dzisiaj, po 4 latach zwlekania, podpisali umowę na Wi-Fi w Pendolino

195 interakcji
dołącz do dyskusji

Czytając kolejne wiadomości dotyczące łączności Wi-Fi w pociągach Pendolino, nie wiem, czy się śmiać, czy płakać. PKP obiecywało ten cud techniki już tyle razy, że naprawdę trudno mi uwierzyć, że tym razem się uda. 

Sytuacja jest co najmniej absurdalna. PKP Intercity, teoretycznie bardzo poważna spółka państwowa, ogłasza, że w ich supernowoczesnym, superświetnym, superszybkim pociągu będzie dostępne Wi-Fi. A ja, zamiast biec na złamanie karku do najbliższego sklepu, krzycząc “jest, jest!”, tak by i inni mogli dzielić ze mną tą radością, patrzę sceptycznie w monitor. Zamiast prosić o szampana i nie bacząc na wczesną godzinę, otwierać go jeszcze przy ladzie, częstując radością i bąbelkowym płynem sprzedawcę, siedzę i popijam z rezygnacją herbatę.

Chciałabym się cieszyć, ale nie mogę. PKP zbyt wiele razy złamało mi serce swoimi obietnicami. Takiej zabawy z uczuciami nie wybaczy nawet najczulsza kochanka, nawet największy sympatyk Polskich Kolei Państwowych.

Niekończąca się historia Wi-Fi w Pendolino.

Tasiemiec pod tytułem Wi-Fi w Pendolino trwa od 2014 r. Wtedy to pojawiły się pierwsze słodkie obietnice. Z internetu mieliśmy korzystać już w najbliższe wakacje. Coś nie wyszło. Następny termin wypadł na 2017 rok. Coś nie wyszło. Został przeniesiony na koniec 2017 r. Coś nie wyszło. Obecnie mówi się o końcu 2018 roku.

Przedstawiciele PKP Intercity i firmy Alstom spotykają się dziś w samo południe, aby podpisać umowę na instalację urządzeń Wi-Fi.

Teoretycznie tym razem szanse na powodzenie przedsięwzięcia wyglądają nieźle. W końcu Alstom o Pendolino wie teoretycznie wszystko. To właśnie ta firma jest odpowiedzialna za jego produkcję. Nie powinny się pojawić żadne przykre niespodzianki, no przynajmniej nie po stronie pociągów.

Spodziewam się właściwie wszystkiego. Gniazd lęgowych nowego gatunku ptaków pociągowych, które zostały uwite w miejscach kluczowych dla powstania instalacji, prywatyzacji internetu, czy przeszkadzających w wykonaniu zadania mrozów zimy / roztopów wiosny / upałów lata lub wichrów jesieni.

Nie spodziewam się właściwie jednego. Tego, że wszystko pójdzie bez problemu i zgodnie z planem.

Aktualizacja.

PKP Intercity wydało komunikat dotyczący szczegółów umowy ze spółką Alstom Konstal. Przewoźnik zapłaci 31,7 mln zł za instalację i 5-letnie utrzymanie routerów w 20 składach ED250. Montaż rozpocznie się w przyszłym miesiącu, a do końca roku bezprzewodowe połączenie z Internetem będzie dostępne we wszystkich składach Pendolino.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst