REKLAMA

Ukraińcy w Polsce pokochali Blika. To dobry znak - usługa ma szansę przyjąć się poza Polską

Metoda płatności bezgotówkowych i bezkartowych Blik działa w wielu bankach w Polsce. W pierwszym kwartale 2019 r. Blikiem zrealizowano 30 mln transakcji w internecie. Polski produkt technologiczny podbija również serca Ukraińców.

29.05.2019 15.06
blik wyniki finansowe Q2 2019
REKLAMA
REKLAMA

Po raz pierwszy użyłam Blika, kiedy stałam przy kasie w kawiarni, próbowałam zapłacić kartą, a terminal nie chciał jej zaakceptować. Wówczas, nie mając przy sobie gotówki, zaczęłam szybko zastanawiać się, jak jeszcze mogłabym zapłacić i przypomniałam sobie o Bliku, metodzie płatności wykorzystującej do opłaty kod z aplikacji mobilnej banku. Otworzyłam aplikację w smartfonie, wybrałam zakładkę Blik, wygenerowałam kod, wprowadziłam go bezpośrednio w terminalu i w końcu transakcja zakończyła się powodzeniem.

Metoda płatności Blik powstała w Polsce w 2015 r. Ta metoda polega na możliwości przeprowadzania transakcji bez korzystania z gotówki, a nawet karty płatniczej — wystarczy wpisać tylko 6-cyfrowy kod wygenerowany w telefonie w aplikacji mobilnej. Dzięki Blikowi można wypłacać pieniądze z bankomatu bez karty, płacić na stronach sklepów internetowych, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, a w niektórych bankach nawet doładować konto mobilne lub wpłacić pieniądze na konto bankowe.

Blik to polski produkt stworzony z myślą o dzisiejszych potrzebach klientów banków.

Sama idea na Blika narodziła się w 2012 r., kiedy na rynku zaczął się rozkręcać nowy trend płatności mobilnych. Produkt został stworzony przez polskich inżynierów i informatyków we współpracy z największymi polskimi bankami.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, w rozmowie z radiem Jedynka, podkreślił, że pomimo konkurencji na rynku polskie banki rozumieją, że aby odnieść sukces w tym przypadku, muszą działać razem.

Stwierdziliśmy wtedy, że banki też powinny uczestniczyć w tym nowym trendzie, przejściu na nowy sposób płatności, na płatności mobilne. W związku z tym stwierdziliśmy, że jest to dobry czas, żeby znaleźć własny sposób na stworzenie płatności mobilnych w oparciu o rozwiązania bankowe, bo mamy dużą bazę klientów, oni są coraz bardziej zaznajomieni z technologią. Używali już wtedy powszechnie bankowości internetowej, dlaczego więc nie mieliby używać bankowości mobilnej i płatności mobilnych w tej bankowości, zamiast opierać się na jakichś rozwiązaniach firm trzecich — powiedział Jakub Grzechnik, który w PKO Bank Polski pełnił funkcję dyrektora Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej.

Blik podbił serca Polaków — w pierwszym kwartale 2019 r. dokonano 40 mln transakcji.

Według nowych danych najczęściej Blik jest używany do płatności online (75 proc. wszystkich transakcji Blikiem), na drugim miejscu jest wypłata gotówki w bankomatach, na trzecim i czwartym — płatność w terminalach i doładowanie konta.

W sumie w pierwszym kwartale 2019 r. za pomocą Bliku dokonano 40 mln transakcji, czyli trzy razy więcej niż rok temu.

Coraz więcej Ukraińców w Polsce wybiera Blika.

Serwis online-przekazów na Ukrainę, PayUkraine, niedawno ujawnił dane, według których 40 proc. wszystkich transakcji z Polski na Ukrainę, realizowanych w ramach serwisów, jest opłacanych za pomocą Blika.

PayUkraine to marka firmy PU Group LTD z siedzibą w Londynie, oferująca usługi przelewów pieniężnych między Polską a Ukrainą. Aby dokonać przelewu, potrzebne jest posiadanie konta w jednym z polskich banków. Pieniądze są przelewane na kartę Mastercard lub Visa, wydaną przez ukraiński bank PrivatBank.

Jak korzystać z Blika i ile to kosztuje?

Aby dokonywać płatności Blikiem, nie jest potrzebne nic poza smartfonem, aplikacją mobilną banku i połączeniem z internetem.

  1. Wygeneruj kod Blik w aplikacji mobilnej banku.
  2. Wprowadź ten kod w terminalu lub w specjalnym polu dla płatności w internecie (pamiętaj, że kod Blik jest ważny tylko przez dwie minuty).
  3. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej, w której kod został wygenerowany.
REKLAMA

Dokonywanie płatności w punktach stacjonarnych i online za pomocą kodu Blik jest bezpłatne. Natomiast opłata za wypłatę gotówki z bankomatu zależy od konkretnego banku, w którym osoba posiada konto.

Wadą metody płatności Blik, którą dziś dostrzegam, jest jego nieobecność w innych krajach. Na Ukrainie niestety nie mamy odpowiednika tej metody płatności - nie licząc Apple Pay i Google Pay oczywiście. Jednak obserwując, jak szybko Blik zyskuje popularność w Polsce, nietrudno wyobrazić sobie, że wkrótce ta metoda może pojawić się i w innych krajach - już teraz mówi się o Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA