REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

WhatsApp ma służyć nie tylko do rozmów, ale też do przelewania pieniędzy. Komunikator będzie miał własną kryptowalutę

Należący do Facebooka WhatsApp, jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie, pracuje nad własną kryptowalutą, która ma umożliwić przekazy pieniężne.

21.12.2018
8:51
Whatsapp pracuje nad własną kryptowalutą. Zwiąże ją 1 do 1 z dolarem
REKLAMA
REKLAMA

Jak donosi Bloomberg, WhatsApp już niedługo może się stać nie tylko komunikatorem, ale również narzędziem do przelewania pieniędzy. Projekt znajduje się we wczesnej fazie realizacji, co potwierdził rzecznik Facebooka.

Kryptowalutą w WhatsAppie kieruje były szef PayPala.

David Marcus w ciągu swojej trzyletniej kariery w PayPalu doprowadził m.in. do premiery PayPal Here, czyli mobilnego czytnika kart płatniczych, łączącego się ze smartfonem czy przejęcia procesora płatności Braintree. O początku prac nad kryptowalutami w Facebooku poinformował na swoim... Facebooku 8 miesięcy temu:

WhatsApp chce stworzyć stablecoina, czyli połączyć kryptowalutę z dolarem.

Kursy kryptowalut charakteryzują się stosunkowo dużą zmiennością, co może odstraszać inwestorów i użytkowników. Stablecoiny to zaś projekty kryptograficzne, które eliminują tę wadę. Dzięki zgraniu kursu z walutą fiducjarną gwarantują alternatywny, lepiej zrozumiały sposób przechowywania czy przesyłania wartości.

Jednym z takich projektów jest polski Billon, który 1 do 1 związał się ze złotówką. Warszawska firma chce wprowadzić swoją kryptowalutę do płatności w e-commerce, a także przelewania popularnych donejtów na konta influencerów. Gwarantuje przy tym szybkość i niskie prowizje.

Innym przykładem jest amerykański Tether, którego siła tkwi w posiadaniu rezerw tradycyjnych walut dla wyemitowanych tokenów. Przynajmniej w teorii. Użytkownicy muszą bowiem zaufać w zapewnienia firmy o pokaźnych sumach na kontach bankowych. Tether przestał jednak być transparentny i dziś bazować możemy jedynie na medialnych doniesieniach.

Facebook celuje w Indie.

REKLAMA

Z płatności w WhatsAppie skorzystać mają najpierw Hindusi. Powody ku takiemu wyborowi są dwa. Po pierwsze, aplikacja ma ponad 200 mln użytkowników w Indiach. Po drugie, właśnie ten kraj prowadzi w rankingach przekazów pieniężnych. Hinduscy emigranci wysłali swoim rodzinom aż 69 mld dol. w 2017 roku. Zapewne zapłacili od tego dużą prowizję instytucjom takim jak WesternUnion.

Facebook ma więc użytkowników, a w przyszłości może mieć także argumenty, które nakłonią ich do korzystania z WhatsApp coina.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA