1. SPIDER'S WEB
  2. RTV
  3. Tech

Na co zwracać uwagę kupując nowy telewizor? TOP 5 najważniejszych czynników

LG telewizory 2018
105 interakcji
dołącz do dyskusji

Szykujesz się do kupna telewizora i chcesz wybrać go na własną rękę? Doskonale! Pozwól tylko, że zwrócę twoją uwagę na pięć najważniejszych kwestii związanych z wyborem nowego odbiornika.

Rynek telewizorów wkracza w swoją drugą młodość za sprawą rosnącej popularności usług typu VoD oraz konsol do gier. Te opracowują na swoje potrzeby nowe rozwiązania techniczne, a to oznacza, że przybywa powodów, by wymienić stary odbiornik na nowy model.

Czym się kierować przy jego zakupie? Na pewno warto przejrzeć recenzje sprzętów od zaufanych źródeł – polecam waszej uwadze również i naszą sekcję z testami. Być może jednak znalazłeś okazję na egzemplarz, którego recenzji nikt jeszcze nie napisał. Być może zastanawiasz się, czy dany model jest wart twojej uwagi. Nie martw się, pomożemy.

TOP 5 najważniejszych cech dobrego telewizora.

Parametrów określających jakość i przydatność telewizora jest bardzo wiele. My skupimy się na pięciu najważniejszych, pozwalających szybko odróżnić ziarna od plew i zawęzić wybór do raptem kilku modeli lub – miejmy nadzieję – do jednego, konkretnego, w sam raz pasującego do twoich potrzeb.

Tak, rozmiar ma znaczenie. Tak, im większy, tym lepszy.

W Sieci znajdziecie wiele poradników związanych z doborem rozmiaru telewizora do pomieszczenia, w którym będziemy go oglądać. To subiektywna rada, ale polecam je całkowicie zignorować. Im większy telewizor, tym lepszy. Duży wyświetlacz mniej męczy wzrok i zapewnia większy komfort oglądania telewizji, filmów, seriali i gier wideo.

Rozmiar wyświetlacza jest ważny, jednak nie najważniejszy. Pamiętajmy, że telewizor ma również inne cechy, które omówimy niżej – być może warto do nich dopłacić, zamiast inwestować w większą matrycę. Nie zapominajmy też, że telewizor będzie ozdobą naszego salonu czy innego pomieszczenia – zbyt duży ekran może nie pasować do wystroju. I wreszcie pamiętajmy, że telewizor musi mieć wokół siebie zapewniony przepływ powietrza: zapewnijmy mu odstęp od szafek czy innych ściennych instalacji, by mógł się odpowiednio chłodzić podczas pracy.

UHD to już standard. Nie inwestujmy w starsze rozwiązania.

UHD definiuje rozdzielczość 4K (większa ostrość i klarowność obrazu) oraz rozszerzoną paletę HDR zapewniającą dodatkowo wyższą jakość. Co prawda UHD w telewizji linearnej w Polsce w zasadzie nie istnieje, to się jednak niebawem zmieni. Już prawie wszystkie usługi VoD emitują treści w tym standardzie, są też z nim zgodne nowe konsole do gier.

Od tej reguły stosujmy dwa odstępstwa. Po pierwsze, w telewizorach z niższych półek cenowych (2500 zł i niżej) technika HDR realizowana jest zazwyczaj w sposób na tyle niedoskonały, że możemy sobie ją darować i wybrać tańszy model jej pozbawiony. Dodatkowo, UHD jako całość możemy sobie darować w telewizorach o niskich przekątnych ekranu – różnica w jakości obrazu będzie na nich bardzo trudna do zauważenia.

Jeżeli chcemy, by nasz sprzęt był gotowy na rozwiązania przyszłej generacji, warto zadbać, by był zgodny ze standardem HDR10+ lub Dolby Vision. Szczególnie z tym drugim, na który wydaje się stawiać branża telewizyjna i filmowa.

OLED, LCD, wygaszanie i podświetlanie – co to wszystko znaczy?

dlaczego OLED

Jakość obrazu jest różna w każdym z telewizorów – to właśnie dlatego recenzujemy każdy model z osobna. Jednak już samo spojrzenie na specyfikację sprzętową danego modelu może nam wiele powiedzieć o tym, czego możemy się spodziewać po danym egzemplarzu. Zwłaszcza że nie zawsze bywa tak, że droższy telewizor z definicji oznacza lepszy obraz.

Telewizory z matrycami OLED zapewniają najwyższą jakość obrazu za sprawą świetnej reprodukcji kolorów i doskonałego kontrastu. Telewizory te jako jedyne mogą wyświetlić dowolny kolor w dowolnym miejscu na ekranie – nawet czarny tuż obok białego, co dla telewizorów LCD jest niewykonalne. Nie rekomendujemy jednak telewizorów OLED wyprodukowanych przed 2017 r. z uwagi na zwiększone ryzyko ich szybkiego zużycia się. Telewizory OLED wyprodukowane w 2017 r. i później zawierają już odpowiednie mechanizmy gwarantujące ich wieloletnią trwałość.

Telewizory LCD LED z mechanizmem lokalnego wygaszania (local dimming) oferują wyższą jakość obrazu od tych go pozbawionych. Podobnie, telewizory z precyzyjnym mechanizmem podświetlenia (full array LED backlight) oferują zazwyczaj wyższą jakość obrazu od tych podświetlanych krawędziowo (edge LED backlight).

Podłączanie zewnętrznych urządzeń, czyli zawinąć kabel do portu.

(efekt symulowany)

Na pewno do swojego telewizora prędzej czy później zechcemy podłączyć zewnętrzne urządzenie. Mogą to być konsola do gier, dekoder telewizji kablowej, zewnętrzne głośniki czy pendrive ze zdjęciami z wakacji, które zechcemy na nim wyświetlić.

Zwróćmy więc uwagę, by wybrany przez nas model telewizora zawierał wszystkie potrzebne nam złącza. Nie zapominajmy też, że z czasem możemy kupić dodatkowe urządzenie – warto więc, by portów było jeszcze więcej, niż potrzebujemy, szczególnie tych HDMI.

Wygodny system operacyjny to podstawa.

Wielu z was będzie korzystać z inteligentnych przystawek do telewizora, takich jak Xiaomi Mi Box, Xbox One czy Apple TV. Większość oczekiwać będzie jednak wygodnego interfejsu w samym urządzeniu, a nawet posiadacze przystawek prędzej czy później mogą zechcieć skorzystać z aplikacji bezpośrednio na telewizorze.

Biorąc pod uwagę dostępność aplikacji istotnych dla polskiego klienta na dane systemy, wygodę korzystania z tych systemów oraz ich ogólną jakość od razu możemy zawęzić wybór do trzech platform: Samsung Tizen, Android TV i LG webOS. Ten ostatni jest szczególnie godny polecenia w kontekście Polski – jako jedyny zawiera działający po polsku system inteligentnego rozpoznawania mowy, znacząco ułatwiając obsługę telewizora.

Pieniądze nie rosną na drzewach. W telewizor warto jednak zainwestować nieco więcej.

Rozumiem, że namawianie do kupna telewizora z wysokiej półki może wydać się wielce niestosowne, patrząc po średniej wypłat w Polsce. Pamiętajmy jednak, że telewizor kupujemy raz na kilka, a być może nawet i na kilkanaście lat. Zdecydowanie zachęcam do dłuższego zbierania budżetu na nowy sprzęt – lepiej poczekać kilkanaście tygodni dłużej z zakupem, niż potem za dwa lata żałować przez kolejne dziesięć, że się oszczędzało. Tylko nie dajmy się przy tym zwariować.

kupno telewizora porady

Jeżeli mierzymy wyżej, a więc liczymy na bardzo fajny sprzęt zapewniający szczególne doznania z filmów, gier i oglądania sportu, to mam dla was złe wieści. Nawet najlepsze telewizory mają co najwyżej przeciętne systemy dźwiękowe, częściej dość kiepskie. Warto mieć na uwadze, że czeka nas dodatkowy wydatek w postaci soundbara czy zewnętrznych kolumn – na szczęście ten wydatek, w razie potrzeby, możemy odłożyć na nieco później.