REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Na co zwracać uwagę kupując nowy telewizor? TOP 5 najważniejszych czynników

Szykujesz się do kupna telewizora i chcesz wybrać go na własną rękę? Doskonale! Pozwól tylko, że zwrócę twoją uwagę na pięć najważniejszych kwestii związanych z wyborem nowego odbiornika.

23.11.2018
15:22
LG telewizory 2018
REKLAMA
105 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Rynek telewizorów wkracza w swoją drugą młodość za sprawą rosnącej popularności usług typu VoD oraz konsol do gier. Te opracowują na swoje potrzeby nowe rozwiązania techniczne, a to oznacza, że przybywa powodów, by wymienić stary odbiornik na nowy model.

Czym się kierować przy jego zakupie? Na pewno warto przejrzeć recenzje sprzętów od zaufanych źródeł – polecam waszej uwadze również i naszą sekcję z testami. Być może jednak znalazłeś okazję na egzemplarz, którego recenzji nikt jeszcze nie napisał. Być może zastanawiasz się, czy dany model jest wart twojej uwagi. Nie martw się, pomożemy.

TOP 5 najważniejszych cech dobrego telewizora.

Parametrów określających jakość i przydatność telewizora jest bardzo wiele. My skupimy się na pięciu najważniejszych, pozwalających szybko odróżnić ziarna od plew i zawęzić wybór do raptem kilku modeli lub – miejmy nadzieję – do jednego, konkretnego, w sam raz pasującego do twoich potrzeb.

Tak, rozmiar ma znaczenie. Tak, im większy, tym lepszy.

 class="wp-image-749014"

W Sieci znajdziecie wiele poradników związanych z doborem rozmiaru telewizora do pomieszczenia, w którym będziemy go oglądać. To subiektywna rada, ale polecam je całkowicie zignorować. Im większy telewizor, tym lepszy. Duży wyświetlacz mniej męczy wzrok i zapewnia większy komfort oglądania telewizji, filmów, seriali i gier wideo.

Rozmiar wyświetlacza jest ważny, jednak nie najważniejszy. Pamiętajmy, że telewizor ma również inne cechy, które omówimy niżej – być może warto do nich dopłacić, zamiast inwestować w większą matrycę. Nie zapominajmy też, że telewizor będzie ozdobą naszego salonu czy innego pomieszczenia – zbyt duży ekran może nie pasować do wystroju. I wreszcie pamiętajmy, że telewizor musi mieć wokół siebie zapewniony przepływ powietrza: zapewnijmy mu odstęp od szafek czy innych ściennych instalacji, by mógł się odpowiednio chłodzić podczas pracy.

UHD to już standard. Nie inwestujmy w starsze rozwiązania.

 class="wp-image-748996"

UHD definiuje rozdzielczość 4K (większa ostrość i klarowność obrazu) oraz rozszerzoną paletę HDR zapewniającą dodatkowo wyższą jakość. Co prawda UHD w telewizji linearnej w Polsce w zasadzie nie istnieje, to się jednak niebawem zmieni. Już prawie wszystkie usługi VoD emitują treści w tym standardzie, są też z nim zgodne nowe konsole do gier.

Od tej reguły stosujmy dwa odstępstwa. Po pierwsze, w telewizorach z niższych półek cenowych (2500 zł i niżej) technika HDR realizowana jest zazwyczaj w sposób na tyle niedoskonały, że możemy sobie ją darować i wybrać tańszy model jej pozbawiony. Dodatkowo, UHD jako całość możemy sobie darować w telewizorach o niskich przekątnych ekranu – różnica w jakości obrazu będzie na nich bardzo trudna do zauważenia.

Jeżeli chcemy, by nasz sprzęt był gotowy na rozwiązania przyszłej generacji, warto zadbać, by był zgodny ze standardem HDR10+ lub Dolby Vision. Szczególnie z tym drugim, na który wydaje się stawiać branża telewizyjna i filmowa.

OLED, LCD, wygaszanie i podświetlanie – co to wszystko znaczy?

dlaczego OLED class="wp-image-509821"

Jakość obrazu jest różna w każdym z telewizorów – to właśnie dlatego recenzujemy każdy model z osobna. Jednak już samo spojrzenie na specyfikację sprzętową danego modelu może nam wiele powiedzieć o tym, czego możemy się spodziewać po danym egzemplarzu. Zwłaszcza że nie zawsze bywa tak, że droższy telewizor z definicji oznacza lepszy obraz.

Telewizory z matrycami OLED zapewniają najwyższą jakość obrazu za sprawą świetnej reprodukcji kolorów i doskonałego kontrastu. Telewizory te jako jedyne mogą wyświetlić dowolny kolor w dowolnym miejscu na ekranie – nawet czarny tuż obok białego, co dla telewizorów LCD jest niewykonalne. Nie rekomendujemy jednak telewizorów OLED wyprodukowanych przed 2017 r. z uwagi na zwiększone ryzyko ich szybkiego zużycia się. Telewizory OLED wyprodukowane w 2017 r. i później zawierają już odpowiednie mechanizmy gwarantujące ich wieloletnią trwałość.

Telewizory LCD LED z mechanizmem lokalnego wygaszania (local dimming) oferują wyższą jakość obrazu od tych go pozbawionych. Podobnie, telewizory z precyzyjnym mechanizmem podświetlenia (full array LED backlight) oferują zazwyczaj wyższą jakość obrazu od tych podświetlanych krawędziowo (edge LED backlight).

Podłączanie zewnętrznych urządzeń, czyli zawinąć kabel do portu.

 class="wp-image-510584"
(efekt symulowany)

Na pewno do swojego telewizora prędzej czy później zechcemy podłączyć zewnętrzne urządzenie. Mogą to być konsola do gier, dekoder telewizji kablowej, zewnętrzne głośniki czy pendrive ze zdjęciami z wakacji, które zechcemy na nim wyświetlić.

Zwróćmy więc uwagę, by wybrany przez nas model telewizora zawierał wszystkie potrzebne nam złącza. Nie zapominajmy też, że z czasem możemy kupić dodatkowe urządzenie – warto więc, by portów było jeszcze więcej, niż potrzebujemy, szczególnie tych HDMI.

Wygodny system operacyjny to podstawa.

 class="wp-image-749011"

Wielu z was będzie korzystać z inteligentnych przystawek do telewizora, takich jak Xiaomi Mi Box, Xbox One czy Apple TV. Większość oczekiwać będzie jednak wygodnego interfejsu w samym urządzeniu, a nawet posiadacze przystawek prędzej czy później mogą zechcieć skorzystać z aplikacji bezpośrednio na telewizorze.

Biorąc pod uwagę dostępność aplikacji istotnych dla polskiego klienta na dane systemy, wygodę korzystania z tych systemów oraz ich ogólną jakość od razu możemy zawęzić wybór do trzech platform: Samsung Tizen, Android TV i LG webOS. Ten ostatni jest szczególnie godny polecenia w kontekście Polski – jako jedyny zawiera działający po polsku system inteligentnego rozpoznawania mowy, znacząco ułatwiając obsługę telewizora.

Pieniądze nie rosną na drzewach. W telewizor warto jednak zainwestować nieco więcej.

Rozumiem, że namawianie do kupna telewizora z wysokiej półki może wydać się wielce niestosowne, patrząc po średniej wypłat w Polsce. Pamiętajmy jednak, że telewizor kupujemy raz na kilka, a być może nawet i na kilkanaście lat. Zdecydowanie zachęcam do dłuższego zbierania budżetu na nowy sprzęt – lepiej poczekać kilkanaście tygodni dłużej z zakupem, niż potem za dwa lata żałować przez kolejne dziesięć, że się oszczędzało. Tylko nie dajmy się przy tym zwariować.

REKLAMA
kupno telewizora porady class="wp-image-817019"

Jeżeli mierzymy wyżej, a więc liczymy na bardzo fajny sprzęt zapewniający szczególne doznania z filmów, gier i oglądania sportu, to mam dla was złe wieści. Nawet najlepsze telewizory mają co najwyżej przeciętne systemy dźwiękowe, częściej dość kiepskie. Warto mieć na uwadze, że czeka nas dodatkowy wydatek w postaci soundbara czy zewnętrznych kolumn – na szczęście ten wydatek, w razie potrzeby, możemy odłożyć na nieco później.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA