Konferencja Innovation@Amazon już po raz trzeci odbyła się w Gdańsku. Byliśmy tam

Patronat medialny

Już po raz trzeci w Gdańsku, w pięknym miejscu o nazwie Stary Maneż, odbyła się konferencja Innovation@Amazon. Stary Maneż to miejsca naprawdę malownicze i nietypowe. Budynki z początku 20. wieku, które służyły pruskim wojskom jako ujeżdżalnia dla koni doskonale wpasowują się w nowoczesność. Jeśli będziecie w Gdańsku, koniecznie odwiedźcie to miejsce!

11.10.2018 17.57
Konferencja Innovation@Amazon już po raz trzeci odbyła się w Gdańsku - relacja

Organizator konferencji to Centrum Rozwoju Technologii Amazon, powstałe na bazie zakupionej w 2014 r. polskiej firmy Ivona Software. To właśnie polski zespół Amazon dostarcza technologie używane na całym świecie, takie jak text-to-speech czy rozpoznawanie języka naturalnego używane w Alexa.

 class="wp-image-812732"

Alexa to technologia asystenta głosowego, rozwijana w Polsce. Jest sercem takich urządzeń jak Amazon Echo czy Amazon Echo Show. To właśnie tej technologii, jak i otaczającej ją infrastrukturze poświęcana była duża część prelekcji, w których można było uczestniczyć w zeszłą sobotę w trakcie Innovation@Amazon.

Alexa to nie tylko interfejs

To, z czym wchodzi w interakcje użytkownik, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Urządzenia z serii Echo mają wbudowane mikrofony i głośniki, ale prawie cała analiza mowy i generowanie odpowiedzi odbywa się w chmurze Amazon. Co jednak się stanie, jeśli pozbawimy urządzenie dostępu do tej chmury? O tym opowiadał Principal Engineer Amazon Alexa Staszek Pasko. Jego prezentacja pt. Alexa, what can you do offline? przedstawiała sposoby, w jakie programiści Amazon próbowali wycisnąć jak najwięcej z urządzenia pracującego bez połączenia sieciowego. Ta sesja była przeznaczona dla zaawansowanych (Staszek Pasko pokazywał optymalizację na poziomie procesora), jednak była jedną z najciekawszych. Staszek starał się odpowiedzieć na pytanie, jak dużo jesteśmy w stanie zrobić przy pomocy lokalnego urządzenia, bez posiłkowania się informacjami z Internetu.

 class="wp-image-812758"

David Kaiser na codzień pracuje w Berlinie, skąd szefuje oddziałom niemieckim i austriackim. Do Gdańska przybył z prezentacją dotyczącą projektowania doświadczeń użytkownika, gdy aplikacja wchodzi z nim jedynie w interakcję głosową. Przy pomocy Alexa Skills Kit (ASK) pokazał, w jaki sposób programiści mogą tworzyć nowe umiejętności Alexa.

Architektura od AWS

Architektura „Serverless”, czyli dosłownie „pozbawiona serwera” to ostatnio modne pojęcie wśród tworzących oprogramowanie. Przy pomocy rozwiązań kontenerowych (takich jak Docker) podejście serverless umożliwia bardzo szybkie tworzenie małych, atomicznch usług (mikroserwisów), a następnie skalowanie ich w automatyczny sposób w zależności od rosnących potrzeb. To właśnie pokazał Tomasz Stachlewski - jego prezentacja składała się zaledwie z kilku slajdów, ale za to z ogromnej ilości tworzonego przy publiczności kodu.

 class="wp-image-812748"

To właśnie tego typu prezentacje pokazują, do kogo skierowana jest konferencja Innovation@Amazon - są to programiści i twórcy aplikacji, którzy wykorzystują technologie Amazon na co dzień lub dopiero to planują.

Coroczna impreza jest okazją do spotkań i poznania innych specjalistów, jak również do porozmawiania z inżynierami z Amazon. Oprócz prelekcji, uczestnicy mogą wypróbować urządzenia takie jak Amazon Echo czy Echo Show - są one dostępne dla każdego do przetestowania - jak wiadomo, niestety na razie jeszcze nie działają w języku polskim.

 class="wp-image-812752"

Zdobywanie wiedzy to nie wszystko - uczestniczący w konferencji zaproszeni są na koniec na after party, podczas którego przy napojach i przekąsce można porozmawiać z innymi uczestnikami i pracownikami Amazon.

*Materiał powstał we współpracy z marką Amazon.

Patronat medialny
Najnowsze