REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Biznes

Rekordowe przychody z Xboksa i ogromny wzrost działu gier. Finanse Microsoftu mają się doskonale

Microsoft nadal zarabia krocie na chmurze oraz po raz kolejny zarobił więcej niż przewidywano to typowy i nudny wstęp do niemal każdego sprawozdania Microsoftu. Na szczęście reszta jest dużo ciekawsza.

microsoft finanse q3 2018
REKLAMA
480 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Chyba nikogo nie zaskakuje fakt, że to kolejny kwartał z rzędu, w którym Microsoft finansowo radzi sobie w zasadzie doskonale. Firma od dekad utrzymuje pozycję wśród liderów światowego rynku informatycznego. Podobnie jak w przypadku ostatnich lat, głównym motorem napędowym firmy są jego rozwiązania związane z chmurą.

W minionym kwartale Microsoft odnotował 29,1 mld dol. przychodu, co przełożyło się na zysk netto w wysokości 8,8 mld dol. To, odpowiednio, 19- i 34-procentowe wzrosty względem analogicznego kwartału w roku ubiegłym, z którym będziemy zestawiać też pozostałe dane. W raportowanym okresie Microsoft zwrócił akcjonariuszom 6,1 mld dol. w formie odkupu akcji i dywidend.

Office od niepamiętnych czasów jest niemal synonimem Microsoftu. I to zapewne się już nie zmieni.

Co potrafi Office 365?

Usługa Office 365 ma już 155 mln użytkowników firmowych i 32 mln indywidualnych, co przekłada się na, odpowiednio, 36- i 17-procentowe wzrosty. Na chwilę obecną 32,5 mln konsumentów to aktywni abonenci usługi. Nikt już nie ma wątpliwości, że przekształcenie produktu Office w usługę było genialnym ruchem z korzyściami dla wszystkich zainteresowanych. Oraz że Microsoft utrzyma jeszcze długo niebezpiecznie dominującą i bliską monopolowi pozycję na rynku informatycznych rozwiązań biurowych.

Równie dobrze radzi sobie z przejściem do formy usługi CRM Microsoftu, a więc Dynamics. Przychody z Dynamics 365 przekładają się na 51-procentowy wzrost rok do roku, a usługi chmurowe związane z Dynamiksem 20-procentowy. LinkedIn odnotował 33-procentowy wzrost w przychodach.

Dział Produktywności i Procesów Biznesowych, pod który podlegają oba rozwiązania, zapewnił firmie 9,8 mld dol. przychodów.

Microsoft to jednak przede wszystkim Azure. Choć tu widzimy leciutką czkawkę.

Microsoft i Google nie odbierają klientów Amazonowi, a wszystkim innym na rynku

Azure niezmiennie rośnie jak na drożdżach i jest na dobrej drodze, by dogonić rynkowego lidera, jakim jest Amazon Web Services. Dział Inteligentnej Chmury odnotował 24-procentowy wzrost w przychodach (a więc wyniósł 8,6 mld dol.), co jest imponujące. Ale też jest to mniejszy wzrost niż w poprzednich kwartałach. Podobnież jak samego Azure, który odnotował 76-procentowy wzrost, a do tej pory był wyrażany w trzech cyfrach.

Segment zajmujący się produktami serwerowymi i komercyjnymi usługami chmurowymi może pochwalić się 28-procentowym wzrostem. Dział usług klasy korporacyjnej również ma się dobrze (6-procentowy wzrost). Enterprise Mobility ma już 88 mln użytkowników, a segment zajmujący się Windows Server i SQL Server może pochwalić się 10-procentowym wzrostem.

Windows? Cóż, przynajmniej przychody nie maleją.

Aktualizacje Windowsa 10

Prawdopodobnie już nigdy nie uświadczymy spektakularnych wzrostów przychodów ze sprzedaży licencji na system Windows. Komputery osobiste są w dzisiejszych czasach rzadziej kupowane i wymieniane, ich role przejęły telefony i przeróżne urządzenia IoT.

Nie zmienia to jednak faktu, że przychody ze sprzedaży Windowsa partnerom sprzętowym odnotowały 3-procentowy wzrost (z czego Windows Pro 8-procentowy), a związane z nim usługi chmurowe 12-procentowy. Całość przełożyła się na przychód w wysokości 10,7 mld dol.

Microhard – sprzęt Microsoftu zaskakuje świetnymi wynikami. Zwłaszcza Xbox.

Jak informuje Microsoft w swoim sprawozdaniu, przychodu działu gier w Microsofcie odnotowały ogromny, 44-procentowy wzrost w przychodach. Jakby tego było mało, przychody z przypisanej do tego działu sprzedaży konsol do gier odnotowały rekordowy, 94-procentowy wzrost. Microsoft poinformował też, że na chwilę obecną sieć Xbox Live liczy 57 mln aktywnych użytkowników. Przychody z usług Xbox mogą się pochwalić 36-procentowym wzrostem, ich głównym elementem były prowizje z tytułu sprzedaży gier firm trzecich.

Surface również radzi sobie bardzo dobrze. Zapewnił firmie 1,037 mld dol. przychodu. To już piąty kwartał z kolei, w którym ów dział notuje przychody w kwocie przewyższającej miliard dolarów. I 14-procentowy wzrost w przychodach względem analogicznego kwartału w ubiegłym roku. Choć warto też zauważyć, że w teorii wzrost powinien być znacznie wyższy z uwagi na pojawienie się na rynku znacznie przystępniejszego cenowo Surface Go.

Prędko się Binga nie pozbędą. Oby w końcu zaczęli go rozwijać w Polsce.

Bing swoje dobre wyniki zawdzięcza niestety głównie regionom, w których jest dynamicznie rozwijany. W krajach takich jak Polska, usługa wyszukiwarkowa Microsoftu funkcjonuje w wersji dość szczątkowej, choć ostatnio jakby coś drgnęło…

REKLAMA

W każdym razie Bing odnotował 17-procentowy wzrost w przychodach, a więc nie tylko usługa zarabia coraz więcej, a także i rośnie coraz szybciej. Firma spodziewa się zwiększenia dynamiki wzrostu poprzez planowaną integrację mechanizmów reklamowych Binga i LinkedIna.

Oby tak dalej: Wyszukiwarka Google to świetna usługa, ale jej dominująca pozycja jest równie niebezpieczna dla internetowego rynku, co dominacja Office’a w segmencie biurowym.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA