REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

T-Mobile skusi klientów ofertą na światłowód. Pomoże mu w tym Orange

Partnerstwo obu operatorów w ramach Networks! się rozluźniło, ale T-Mobile i Orange nadal mają wspólne interesy. Tym razem w ramach sieci światłowodowej.

24.07.2018
9:06
orange t-mobile światłowód
REKLAMA
REKLAMA

T-Mobile i Orange od lat współpracują na wspólnym rynku. Firmy pomagały sobie wzajemnie w rozwijaniu sieci LTE w ramach Networks!, aczkolwiek ostatnio ta współpraca się rozluźniła. Sieciom nadal jednak po drodze, a partnerstwo nie zostało wbrew plotkom zerwane, a rozszerzyło się na inne obszary.

Od teraz T-Mobile i Orange współpracują w ramach sieci światłowodowej.

T-Mobile w przeciwieństwie do Orange nie oferował do teraz swoim klientom własnego internetu światłowodowego. Sieć co prawda dostarcza od zeszłego roku Internet domowy przez LTE i przejęła GTS Polska i T-Systems Polska, ale nie dla każdego klienta obecne rozwiązania będą wystarczające.

Aby rozszerzyć swoją ofertę o światłowód o zasięgu ogólnopolskim, operator zdecydował się na podpisanie umowy z Orange, by świadczyć usługi swoim klientom w ramach infrastruktury konkurenta. Poznaliśmy kwotę transakcji oraz zasięg usługi T-Mobile’a.

T-Mobile zapłaci za światłowód Orange 275 mln zł w ramach wstępnej opłaty.

Oprócz tego T-Mobile będzie płacił konkurentowi za każdego klienta, która będzie uzależniona „od szybkości usługi oraz roku, w którym dane gospodarstwo domowe zostało objęte zasięgiem sieci światłowodowej”. Porozumienie zawarto na dekadę z opcją przedłużenia, jeśli T-Mobile zdobędzie określoną liczbę klientów.

REKLAMA

Światłowód od T-Mobile nie będzie miał jednak tak dużego pokrycia, jak w przypadku Orange’a. Sieć dotrze na start ze swoją usługą do 1,7 mln gospodarstw domowych z 2,7 mln lokalizacji, aczkolwiek plany zakładają rozszerzenie dostępności do wszystkich. Wdrożenie zajmie też trochę czasu, bo trzeba połączyć infrastrukturę obu firm.

T-Mobile ma jednak ambicję, by zaproponować światłowód bezpośrednio swoim klientom, zarówno indywidualnym jak i biznesowym, przed końcem pierwszego kwartału 2019 roku. Telekom zdaje sobie sprawę z rosnącego znaczenia usług konwergentnych i nie chce pozostać w tyle. Z kolei Orange jest otwarty na współpracę z innymi telekomami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA